Luk, hren, đumbir: Ljute namirnice koje će vam itekako zaštititi zdravlje
Đumbir sadrži snažne protuupalne spojeve. Potiče cirkulaciju i metabolizam, smanjuje bolove u mišićima i odličan je prirodni lijek kada su u pitanju prehlada i kašalj
Prirodno ljute namirnice izvanredno su ljekovite – zahvaljujući tvarima koje im daju prodoran miris i okus. Luk je primjerice, baš kao i češnjak, poželjno ostaviti da radi stvaranja alicina nakratko odstoji nakon rezanja. Ove su namirnice riznica vitamina, minerala te ljekovitih spojeva poput flavonoida
Hren potiče rad jetre, žuči i gušterače, pomaže kod upala mokraćnog sustava, ublažuje bol kod reume i artritisa
Hren – jetra, žuč i gušterača
Hren je bogat glukozinolatima, sumpornim spojevima za koje su mnoge znanstvene studije pokazale, da u organizmu pokreću procese uništenja stanica raka. Hren obiluje i vitaminima C i B skupine, kao i mineralima: kalijem, kalcijem, željezom, magnezijem, fosforom, silicijem.. U narodnoj medicini hren se od davnina koristi kao prirodni antibiotik za jačanje imuniteta te liječenje kašlja, plućnih bolesti i općenito infekcija. Hren potiče rad jetre, žuči i gušterače, pomaže kod upala mokraćnog sustava, ublažuje bol kod reume i artritisa…
Češnjak – krvni tlak i masnoća u krvi
Uz obilje vitamina i minerala, češnjak također sadrži jedinstvene sumporne spojeve. Među njima se ističe alicin koji, zajedno s vitaminom C, uništava štetne mikrobe te pridonosi ravnoteži krvnog tlaka i masnoća u krvi. Po mogućnosti češnjak treba koristiti svjež, i to nasjeckan ili protisnut, jer se tako pojačavaju njegova ljekovita svojstva. Naime, kada je češnjak netaknut, sumporni spoj aliin i enzim aliinaza odvojeni su u stanicama, a pri rezanju češnjaka stanice “pucaju” pa aliin i aliinaza mogu doći u dodir i na taj način stvoriti spoj alicin. Stoga se preporučuje ostaviti češnjak da odstoji najmanje 5 minuta, a najbolje 10 minuta nakon rezanja, a prije konzumiranja ili pripremanja. Upravo je toliko vremena potrebno da nastane ljekoviti spoj alicin.
Luk – hemoroidi, reuma i borac protiv raka
Luk je, baš kao i češnjak, poželjno ostaviti da radi stvaranja alicina nakratko odstoji nakon rezanja. I ovo je povrće riznica vitamina, minerala te ljekovitih spojeva poput flavonoida. Luk stimulira i regulira mnoge funkcije unutrašnjih organa, održava ravnotežu crijevne flore, djeluje kao antibiotik kod raznih bakterijskih upala, uravnotežuje masnoće u krvi i krvni tlak, smanjuje rizik od osteoporoze, djelotvoran je u liječenju hemoroida i reumatskih tegoba, a znanstvena istraživanja potvrđuju veliku ljekovitost luka i kao antikancerogene namirnice, pa se smatra i borcem protiv raka.
Đumbir – proljev, prehlada i kašalj
Sadrži snažne protuupalne spojeve zvane gingeroli. U kliničkim studijama dokazano je da su pacijenti s artritisom imali manje bolova, a veću pokretljivost kada su redovito konzumirali đumbir. Budući da potiče cirkulaciju i metabolizam, đumbir smanjuje i bolove u mišićima nakon napora te uravnotežuje probavu – preporučuje se protiv mučnine i proljeva, ali i zatvora odnosno opstipacije. Ovaj egzotični korijen (točnije rečeno, izdanak) sadrži jedinstvenu kombinaciju vitamina, minerala i takozvanih fitokemikalija zahvaljujući kojima je i odličan prirodni lijek za prehladu i kašalj.
Čili papričice – mršavljenje i borci protiv raka
Bogate su vitaminom C i antioksidansima karotenoidima kao što su beta-karoten i kapsaicin – koji papričicama daje ljutinu, a ima protuupalna svojstva i ublažava bolove te pomaže sagorijevanju suvišne masti u tijelu, a time potiču mršavljenje. Kapsaicin štiti i srčanožilni sustav tako što snizuje razinu kolesterola i triglicerida u krvi, a povećava sposobnost tijela da otapa fibrin, tvar koja sudjeluje u stvaranju krvnih ugrušaka. Sve više istraživanja pokazuje da kapsaicin smanjuje i rizik od raka.