Jednostavni recepti za oporavak jetre i probave od blagdanskog preopterećenja
Tijekom Božića i Nove godine probava se gotovo redovito preopterećuje, a potom se u siječnju „zbrajaju štete“. Vrijeme je za opravak
Tijekom blagdana obično jedemo i pijemo previše te pritom nakupljamo suvišne kilograme i opterećujemo probavni sustav. Rijetko pomišljamo na mršavljenje ili detoksikaciju tijekom blagdana, obično takve odluke ostavljamo za početak godine.
No svaki zdravi obrok koji konzumirate tijekom ovih blagdana donijet će olakšanje vašoj probavi i smanjiti rizik od nakupljanja suvišnih kilograma pa ove godine ubacite poneki detoksikacijski obrok i u svoj blagdanski jelovnik.
Tako će vaš opravak od blagdanskog uživanja u hrani zasigurno trajati kraće. Ako ne želite prihvatiti ovaj prijedlog, savjeti za detoksikaciju poslužit će i nakon blagdana. Najbolji način detoksikacije je lagana mediteranska prehrana temeljena na cjelovitim žitaricama, obilju povrća i voća te ribi i niskomasnim mliječnim proizvodima.
Svakako pripazite na dovoljan unos tekućine, osobito izvorske i mineralne vode, a nije loša ideja posegnuti i za biljnim čajevima – čistačima organizma
Kako bismo iz organizma isprali sve one toksine koji su se akumulirali pretjeranim blagovanjem, potrebno je u jelovnik uvrstiti što više juha i variva. Pritom prednost imaju nemasne povrtne juhe i variva pripremljeni od brokule, cvjetače, prokulica i ostalih kupusnjača te korjenastog povrća.
Juhe, voće i povrće
To povrće obiluje klorofilom koji je poznat kao „čistač jetre“, a kupusnjače se ujedno odlikuju sadržajem fitokemikalija koje povećavaju sposobnost jetre da neutralizira toksične tvari. Za prehrambeni oporavak dobro će doći i topla juha od rajčice koja je i odličan izvor snažnog antioksidansa likopena s povoljnim učinkom na kolesterol. Upravo su blagdanska slavlja razdoblje kada organizam ima „pune ruke posla“ s povišenim masnoćama i kolesterolom pa je likopen dobrodošla pomoć za zdravlje srca i krvnih žila. No nije zanemariva ni činjenica da je juha od rajčice poznati borac protiv mamurluka.
Svakako pripazite na dovoljan unos tekućine, osobito izvorske i mineralne vode, a nije loša ideja posegnuti i za biljnim čajevima – čistačima organizma. Od voća prednost dajte jabukama, kruškama i agrumima jer obiluju pektinom, prehrambenim vlaknom topivim u vodi, koji je dobro sredstvo za blago sniženje razine kolesterola u krvi.
Buđenje probave
Svakako uživajte u maštovitim povrtnim salatama jer osiguravaju niz visokovrijednih tvari koje pomažu metabolizam, jačaju obrambenu sposobnost tijela i organizam “čiste” od otrova. Salate začinite kvalitetnim ekstra djevičanskim maslinovim uljem.
U detoksikacijskoj dijeti kao izvor proteina preporučuju se lagani obroci s ribom te mahunarke i niskomasni mliječni proizvodi. U svakodnevnu prehranu uvrstite i fermentirane mliječne proizvode koji sadrže probiotike jer će oni ubrzati „uspavanu“ probavu, ali i ojačati obrambenu sposobnost organizma koji je osobito na kušnji u postblagdansko doba.
Donosimo vam nekoliko jednostavnih i zdravih jela koja će se odlično uklopiti u vaš detoksikacijski jelovnik, ali poslužiti i kao obroci za kratkotrajni odmor od teške hrane tijekom blagdana.
Salata s rukolom, mozzarellom od bivoljeg mlijeka i mariniranim inćunima
Sastojci: 10 inćuna mariniranih u limunovu soku, 2 šake rukole, 5 cherry rajčica, 1 žlica prepečenih sjemenki sezama, polovica mozzarelle di bufala, 2 žlice maslinova ulja, 1 žličica gustog balzamičnog octa, 1/2 žličice limunova soka
Priprema: Na tanjur poslažite rukolu, potom inćune te ukrasite cherry rajčicama, a preko svega razmrvite mozzarellu. Polijte maslinovim uljem, poprskajte octom i limunovim sokom, a potom pospite prepečenim sjemenkama sezama. Poslužite uz prepečeni kruh natrljan češnjakom i pokapan maslinovim uljem.
Gusta juha od poriluka, brokule, cvjetače, mrkve i bundeve
Sastojci: 100 g cvjetova brokule, 100 g cvjetova cvjetače, 100 g mrkve rezane na kolutiće, 100 g poriluka rezanog na kolutiće, 100 g bundeve rezane na kockice, 1 dl vrhnja za kuhanje, 3 žlice maslinova ulja, sol, papar
Priprema: U lonac ulijte maslinovo ulje te dodajte poriluk narezan na kolutiće i kratko pirjajte. Zatim dodajte mrkvu, dolijte malo vode te nastavite pirjati. Nakon toga dodajte ostalo povrće, podlijte vodom tako da prekrije povrće i kuhajte na umjerenoj vatri približno pola sata. Pretkraj kuhanja posolite i popaprite po želji. Usitnite povrće štapnim mikserom sve dok smjesa ne bude glatka.
Varivo od crvene leće
Sastojci: 1 manja glavica luka, 2 šalice crvene leće, 2 žlice maslinova ulja, 2 žlice pirea od rajčice, 1 žličica šećera, 2 veće mrkve, 1 batat, 1 tikvica srednje veličine, malo peršina, 50 g dimljenog tofua izrezanog na kockice, sol, papar
Priprema: Crvenu leću dobro isperite pod mlazom hladne vode u cjedilu, a mrkvu, tikvicu i batat naribajte. U dublji lonac ulijte maslinovo ulje, dodajte sitno sjeckani luk i pirjajte dok ne zažuti. Potom dodajte pire od rajčice i žličicu šećera. Kratko pirjajte i podlijte manjom količinom vode te dodajte ribanu mrkvu i pustite da se pirja 5 minuta. Dolijte još 4 čaše vode i potom dodajte ispranu crvenu leću, ribani batat i ribanu tikvicu. Kuhajte 15 – 20 minuta, po potrebi dodajte vode ako je pregusto. Na kraju dodajte sjeckani peršin, posolite i popaprite po želji. Kada je varivo gotovo, dodajte dimljeni tofu rezan na kockice. Poslužite uz prepečeni kruh s kimom.
Voćni energetski napitak
Sastojci: 100 g smrznutih višanja, 100 g smrznutih jagoda, 1 žlica sitnih zobenih pahuljica, 1 žlica meda, 1 žličica usitnjenih lanenih sjemenki, 2 dl zobenog mlijeka
Priprema: Voće odmrznuti 1 sat na sobnoj temperaturi. Sve sastojke pomiješati u sokovniku i usitniti do homogene tekuće smjese. Ako je napitak pregust, dodati još zobenog mlijeka.