Dan bez mesa: 3 ukusna recepta za Svjetski dan vegetarijanstva
Nazivi vegetarijanstvo i veganstvo potječu od iste latinske riječi „vege“ što znači živ, krepak, zdrav. Ukusni recepti pritom će vas uvjeriti da ova prehrana itekako osigurava gurmanski užitak
Od 1978. godine u svijetu se 1. listopada obilježava Svjetski dan vegetarijanstva – s ciljem da se promoviraju vrijednosti tog načina prehrane i života: radost, suosjećanje i mogućnosti za poboljšanje kvalitete življenja. S krajem mjeseca vegetarijanstva, i početkom novog mjeseca, 1. studenog se obilježava i Svjetski dan veganstva.
Iako se posljednjih godina u svijetu sve više ljudi odlučuje za bezmesnu prehranu, a veganstvo postaje sve popularnije, pogotovo među mlađim generacijama, osviještenim o pozitivnim stranama takvog izbora, kod nas je broj vegetarijanaca i vegana još uvijek malen.
Razlika između vegetarijanstva i veganstva
Vegetarijanstvo podrazumijeva prehranu bez mesa – svih vrsta mesa i ribe te morskih plodova, dok veganstvo podrazumijeva prehranu isključivo namirnicama biljnog podrijetla. To znači da vegani, osim mesa i ribe, ne jedu ni išta drugo što potječe od životinja, odnosno za što se koriste proizvodi životinjskog podrijetla – mlijeko i mliječne proizvode, jaja, kavijar, med. Zbog toga se vegane naziva i „čistim vegetarijancima“. No veganstvo ide i korak dalje, promovirajući suosjećajnost za svaki život, pa tako i životinjski te u tom smislu ne podržava ni uporabu životinjske kože ili vune.
Iako različiti, ovi koncepti u svojoj suštini imaju isti korijen koji se krije u riječ „vege“, što na latinskom znači živ, krepak, zdrav. U tom smislu, lat. homo vegetus podrazumijeva tjelesno i mentalno zdravu osobu. Upravo to nam govori da se iza vegetarijanstva (i veganstva) ne skriva samo isključivanje mesa iz prehrane.
S ciljem da vas ohrabrimo u donošenju odluke da smanjite unos mesa i mesnih prerađevina i, općenito, proizvoda životinjskog podrijetla u svojoj prehrani, danas vam donosimo čak tri recepta. Pripremite ih i uvjerite se kako i prehrana bez proizvoda životinjskog podrijetla može biti raznovrsna i ukusna!
Krem juha od tikvica i graha s kvinojom (4 porcije)
Sastojci:
- 2 srednje velike tikvice (oko 300g) oguljene i narezane na manje komade
- 100 ml bijelog graha prethodno skuhanog (ili konzerviranog)
- 1 češanj češnjaka
- 300 ml povrtnog temeljca (ili vode)
- 1 šaka svježe metvice i bosiljka
- 250 ml skuhane kvinoje
- maslinovo ulje
- 1 žličica jabučnog octa ili limunovog soka
- sol po ukusu
Priprema: Skuhajte grah gotovo do kraja, pazeći da se ne raskuha (ako koristite konzervirani grah, isperite ga pod mlazom vode i dodajte tikvicama tek pred kraj kuhanja). Na ugrijanoj tavici prodinstajte tikvice nekoliko minuta na maslinovom ulju i začinite sitno sjeckanim češnjakom. Dodajte pečene tikvice u lonac s grahom pa ulijte ugrijani temeljac. Dodajte začine: maslinovo ulje, jabučni ocat i, koristeći štapni mikser, sve smiksajte. Ako vam se juha čini previše gusta, dolijte još malo vode. U gotovu juhu umiješajte kuhanu kvinoju i servirajte.
Tjestenina s “mljevenim” tofuom (vegan, bez glutena)
(2 porcije, ručak/večera)
Sastojci:
- cca 160 g tjestenine
- lišće brokule (blitva, bok choy ili drugo lisnato zeleno povrće po izboru)
- 200 g svježeg tvrdog tofua
- 1 žlica biljnog ulja
umak:
- 1 žlica sezamovog ulja
- 2 režnja češnjaka, sitno narezanog
- 1 komad svježeg đumbira (cca 3 do 4 cm duljine) sitno naribanog
- 3 žlice soja sosa
- 1/2 žličice “five spice” začinske mješavine u prahu
- 0,5 dcl mlačne vode
- 1 žličica kokosovog šećera
- chilli listići po ukusu
Priprema: Pripremite lonac s vodom za kuhanje tjestenine i očistite povrće koje ćete služiti uz jelo. Dok se tjestenina kuha, na istom loncu na pari pripremite zeleni prilog (listu brokule potrebno je 3-4 minute). Zagrijte tavu pa u nju s prstima namrvite tofu. Miješajte tofu tako na suho pa kad se isuši dodajte malo ulja i nastavite ga peći dok ne dobije rumenu boju. Izvadite tofu iz tavice, pa dodajte ulje i kad se zagrije ubacite češnjak i đumbir. Smanjite vatru i sotirajte 1 minutu, dok ne zamirišu, pa dodajte soja sos, five spice začin, šećer i vodu. U umak vratite tofu, dobro promiješajte, pa ubacite skuhanu tjesteninu i zeleno povrće koje ste skuhali na pari. Poslužite odmah uz listiće chilija i još malo soja sosa po želji.
Čokoladice s karamelom (veganske, bez šećera, bez glutena)
(14 čokoladica)
Sastojci:
Za keks-podlogu:
- 50 g bademovog brašna
- 40 g kokosovog brašna (finog, ne mrvica)
- 1 žlica javorovog sirupa
- 5 žlica (45 g) otopljenog kokosovog ulja
- prstohvat soli
Za karamelu:
- 120 g paste od datulja
- 1/2 šalice vruće vode
- 1 žlica rastopljenog kokosovog ulja
- malo vanilije u prahu
- prstohvat soli
Za čokoladni preljev:
- 60 g kokosovog ulja
- 2 žlice sirupa od datulja
- 50 g sirovog kakaa
Priprema: Najprije napravite keks-podlogu tako da u posudi pomiješajte bademovo brašno, kokosovo brašno i sol. U rastopljeno ulje dodajte javorov sirup i sve ulijte u suhu smjesu. Dobro promiješajte i stavite u frižider na 10-ak minuta. Kalup za kruh obložite papirom za pečenje i zagrijte pećnicu na 180℃. Tijesto dobro utisnite u kalup i poravnajte, tako da bude debljine oko 0,8 -1 cm. Pecite 10 min, dok rubovi ne počnu tamniti.
Dok se keks peče, napravite karamelu – vodu zagrijte u malom lončiću i prelijte preko paste od datulja. Sve ubacite u blender, dodajte ulje i blendajte dok ne dobijete jednoličnu kremastu smjesu nalik namazu. Karamelu premažite preko pečenog “keksa” i stavite u zamrzivač na sat vremena. Na kraju rastopite kokosovo ulje na parnoj kupelji, dodajte kakao i sirup. Promiješajte kako bi se svi sastojci dobro promiješali i preljev postao jednoličan i gladak. Ostavite sa strane da se malo ohladi.
Tikvice na 100 načina
Bogate luteinom i zeaksantinom koji štite oči, tikvice su i dobar izvor mangana, vitamina C i A. Kuhanjem na...
SAZNAJTE VIŠEKad je sve spremno, izvadite keks-podlogu iz zamrzivača i narežite na manje komade. Služeći se s dvije vilice, svaki komad uronite u čokoladu sa svih strana i složite na rešetku za hlađenje. Kad se čokolada stvrdnula, po želji ih još jednom prošarajte s rastopljenom čokoladom. Gotove čokoladice poslužite odmah a ostatak spremite u frižider.
Ove ukusne recepte potpisuje autorica Iva Savić, a još inspiracije potražite na njenom blogu www.culinary-postcards.com/hr