Breskve i marelice – voćni zgoditak za zdravlje i dijetu
Nema ljeta bez marelica i breskvi. Ove osvježavajuće plodove krasi bogatstvo antioksidansa, koji štite oči, srce i krvne žile, vlakna koja potiču probavu, a pritom su odličan izbor za mršavljenje
Breskve i marelice, zajedno sa šljivama, bademima, višnjama i trešnjama, pripadaju porodici ruža (Rosaceae). Plodovi ovih voćki imaju sličnu boju (narančasta do crvena) i teksturu (koža im je puna sitnih dlačica), a okus marelice najbolje se može opisati kao kombinacija šljive i breskve.
Breskve su veće i sočnije od marelica i imaju izražajniju boju. Vrhunac sezone breskvi i marelica traje od lipnja do kolovoza. Obje voćke potječu iz Kine, a na američki kontinent donijeli su ih europski osvajači u 18. stoljeću. Danas su najveći proizvođači marelica Turska, Italija, Rusija, Španjolska, Grčka i Sjedinjene Američke Države. Najveći proizvođači breskvi su Kina, Italija, Grčka, Španjolska i Francuska.
Marelice i breskve bogatog su okusa i osvježavajuće namirnice idealne za međuobrok ili kao dio voćne salate
Što sve breskve i marelice sadrže?
Nutritivna vrijednost bresaka i marelica ogleda se u bogatstvu antioksidansima i vitaminima. Obje voćke imaju malu kalorijsku vrijednost i pogodne su za osobe koje žele smanjiti tjelesnu masu. Najpoznatiji antioksidansi u marelicama su vitamin C, flavonoidi, kvercetin i karotenoidi. Od vitamina još su zastupljeni vitamini A, E i niacin (B3). Takav nutritivni sastav doprinosi zaštiti očiju od bolesti uzrokovanih starenjem, ima protuupalna svojstva i smanjuje rizik nastanka kardiovaskularnih bolesti.
Većina istraživanja o djelovanju marelica provedena je na životinjama, a iako su istraživanja provedena i na ljudima, nije jasno definirano jesu li marelice bile glavni izvor spomenutih nutrijenata. Od ostalih nutrijenata prisutnih u marelicama valja spomenuti dijetalna vlakna koja potiču pravilan rad probavnog trakta, posebno peristaltiku crijeva.
Za vid, srce i crijeva
I breskve su vrlo dobar izvor vitamina C i A, dijetalnih vlakana te antioksidansa. Uz vitamin C, najzastupljeniji antioksidans je klorogena kiselina, a takav sastav breskvi daje vrlo sličan utjecaj na zdravlje kakav ima i marelica. Osim što pružaju antioksidativnu zaštitu, zaštitu vida i krvožilnog sustava, breskve su niskokalorične, a sadrže i dijetalna vlakna koja pomažu u regulaciji peristaltike crijeva. Breskve i marelice dobar su izvor kalija i bakra, a ostali minerali nisu pretjerano zastupljeni. Kalij je mineral koji je važan za pravilan rad srca i živčanog sustava, a bakar ima važnu ulogu u prijenosu elektrona i kisika.
Dobre za zimnicu
Od minerala još treba spomenuti antioksidativni mangan i željezo, koje ima vrlo važnu ulogu u organizmu za prijenos kisika hemoglobinom. Breskve i marelice nutritivno su vrlo bogate namirnice, prvenstveno antioksidativnim fitotvarima, i niske su kalorijske vrijednosti. Njihov okus je bogat i osvježavajuć te su idealne namirnice za međuobrok ili kao dio voćne salate.
Od njih se spravljaju kompoti i pekmezi, a marelice se i suše, pa su ove voćke u takvim oblicima dostupne i izvan sezone, tijekom cijele godine. Kako dozrijevaju u ljetnim mjesecima, pred nama je idealno razdoblje u kojem možemo maksimalno iskoristiti njihove nutritivne vrijednosti.