Slatki okus ljeta: Zašto je voćna salata pravi izbor za vaše zdravlje
Bez obzira koje voće konzumirali u voćnim salatama, nemojte pribjegavati dodavanju šećera – osjetite njegov pravi, prirodni okus, i uživajte u njemu
U zadnje vrijeme sve češće nailazimo na članke koji o voću govore u lošem kontekstu. Govori se da je voće puno šećera, da deblja ili da nije poželjno jesti više od jedne porcije voća na dan… No, istina je da je voće puno vitamina, minerala, aminokiselina i vlakana. Kao takvo ima vrlo važno mjesto u uravnoteženoj prehrani.
Ideje za one koji nemaju vremena kuhati: Hladna jela za tople dane
Kako izabrati najbolje voće
Kod biranja voća, trebali bismo se voditi ovim pravilima:
- kupovati lokalno uzgojeno voće
- kupovati voće koje je u sezoni
- kupovati ekološki uzgojeno voće kad god možemo (a posebno jagode, trešnje, marelice i breskve ili jabuke budući da je kod ovih vrsta češće prisutna veća količina pesticida u proizvodnji).
Ovo ne znači da ne biste više nikad trebali kupovati banane ili mango. Već da na ovaj način izabirete glavninu voća koje konzumirate. Stoga preporučamo da posebno iskoristite blagodati ovih toplih, ljetnih mjeseci i uživate u raznolikom voću koje uspijeva u našim krajevima. Od jagoda, trešanja i višanja tijekom lipnja, preko raznog bobičastog voća (borovnice, maline, kupine) te marelica i breskvi tijekom srpnja i kolovoza. Ali i sočnih dinja i lubenica, sve do najslađeg: smokava, šljiva i grožđa koji nam stižu u zadnjem dijelu ljeta.
Šećer u voću
Iako skoro svo svježe voće ima relativno malo kalorija, što se tiče udjela šećera u njemu razlike mogu biti dosta velike. Jako slatko voće s velikim udjelom šećera može predstavljati problem osobama oboljelim od dijabetesa ili pretilim osobama. Stoga se njima načelno preporuča voće s manjim udjelom šećera i većom količinom vlakana. To su maline, marelice ili mandarine. Na drugoj strani popisa je voće s (jako) velikim udjelom šećera poput smokava, grožđa i datulja, koje bi takve osobe trebale izbjegavati ili njihovu konzumaciju smanjiti na minimum. No bez obzira koje voće konzumirali, nemojte pribjegavati dodavanju šećera – osjetite njegov pravi, prirodni okus, i uživajte u njemu.
Voćna salata
Voćna salata podrazumijeva kombiniranje nekoliko različitih vrsta voća uz nerijetko neki dodatak, poput meda ili šlaga, da bismo to voće učinili „slasnijim“. No pokušajmo se maknuti od tog razmišljanja i staviti voće u glavni plan te ga u obroku lišiti nepotrebnih, kaloričnih, dodataka.
Za razliku od toga, voljeli bismo da voćnu salatu pripremite samo od voća ili u kombinaciji s nekim zdravim dodacima, poput sjemenki, orašastih plodova ili začinskog bilja i otkrijete njegovu pravu čaroliju. Evo nekoliko ideja s kojima možete krenuti.
Voćna salata u duginim bojama
Za ovu salatu potrebno vam je voće u duginim bojama, a za njenu ljetnu izvedbu predlažemo: jagode (za crvenu), marelice (za narančastu), bananu (za žutu), bijelo grožđe (za zelenu), te borovnice za plavu i ljubičastu.
Svo voće operite, a ono veće narežite na manje komade. Voće poslažite u zdjelu u redovima po duginim bojama. Instantno popravlja raspoloženje i zdravlje.
Osvježavajuća bobičasta salata
U zdjelici pomiješajte ukupno 250g borovnica, jagoda, malina i kupina (u jednakoj količini) te ih prelijte sokom od ½ limuna koji ste razrijedili s dvije žlice vode. Po želji možete dodati koji listić svježeg bosiljka ili mente. Ostavite salatu da odstoji 10 minuta prije posluživanja.
Salate – idealan ljetni obrok koji je lagan i brz, a zdrav
Lagane ljetne salate možete pripremiti u bilo koje doba dana, za doručak, ručak ili večeru. Jednostavne su i brze...
SAZNAJTE VIŠESalata od dinje i malina s listićima kokosa
Listiće („čips“) od kokosa tostirajte par minuta na tavici, miješajući i pazeći da ne izgori. Pustite da se ohladi i za to vrijeme pripremite voće: dinju narežite na kockice, a maline operite pa pomiješajte u zdjelici. Pospite s tostiranim kokosom i poslužite.