Zdrave grickalice: domaći čips od voća i povrća
Mršte li se i vaša djeca na sve što je zeleno? Jesu li i njima jabuke postale monotone i neprivlačne? A zašto ne biste napravili čips?
Visoka kaloričnost klasičnih grickalica i njihova niska mikronutritivna vrijednost s jedne strane te nedovoljna zastupljenost povrća i voća u prehrani djece i mladih s druge, potaknula su roditelje na smišljanje načina kako više prokulica, kelja i jabuka uključiti u prehranu najmlađih.
Zanimljivo rješenje dolazi u obliku čipsa. Bez obzira na to o kojoj se namirnici radi, jedno im je zajedničko. Tope se u ustima i neodoljivo mame.
Kelj i prokulice
Kelj i prokulice izvor su mnogih, prijeko nam potrebnih nutrijenata. U njima je magnezij, mineralna tvar koja doprinosi zdravlju mišića. Uz to, magnezij je važan nutrijent u očuvanju zdravlja kostiju. Posebno je na cijeni kod sportaša, pa mnogi uzimaju magnezij kao dodatak prehrani. No, pomoć je kratkotrajnog vijeka ako se ne jede zeleno povrće.
Kelj i prokulice sadrže mnoge druge nutrijente važne za zdravlje. Za osobe koje iz nekog razloga ne konzumiraju mliječne proizvode, zeleno povrće je alternativni izvor kalcija koji, znamo, također doprinosi zdravlju kostiju. Tu su i vitamin K, neophodan čimbenik zarastanja rana te vlakna koja pomažu probavi i doprinose zdravlju crijeva.
Međutim, kelj i prokulice su pikantnog okusa pa mnoga djeca od njih zaziru. Upravo zato je njihov čips dobra ideja kako ih češće uključiti u prehranu obitelji.
Čips od prokulica
Sastojci:
- prokulice
- maslinovo ulje
- sol
- papar (po želji)
Priprema: za pripremu čipsa koristite vanjske listiće prokulica (nježniji, unutrašnji dio, skuhajte na klasičan način).
Listiće prokulica operite, temeljito posušite krpom ili papirnatim ubrusom, pa ih stavite u prikladnu posudu. Štedljivo ih posolite i nauljite. Rukom rasporedite ulje po obje strane svakog listića.
U tepsiju stavite papir za pečenje pa na njega poredajte listove u jednom sloju. Pecite u pećnici prethodno zagrijanoj na 200℃ oko 12 minuta, odnosno dok se listovi ne osuše i postanu hruskavi.
Čips od prokulice najbolje je konzumirati topao. Stajanjem omekšava i gubi se njegova hruskava tekstura.
Čips od kelja
Sastojci:
- listovi kelja
- maslinovo ulje
- sol
Priprema: listove kelja operite i dobro osušite. Uklonite im središnji tvrdi dio, pa ih rukom usitnite na komade veličine jednog zalogaja.
Blago ih posolite i nauljite. Rukom rasporedite ulje po objema stranama listova.
U tepsiju stavite papir za pečenje pa na njega, u jednom sloju, poredajte listove kelja. Pecite u pećnici prethodno zagrijanoj na 180℃ oko 15 minuta da listovi postanu hruskavi.
Jabuka
Jabuka je voće koje jedemo tijekom cijele godine. Izvor je jednostavnih šećera koji nam vraćaju energiju. Osvježava nas svojom sočnošću, a prisutni vitamini, mineralne tvari i vlakna doprinose zdravlju svih generacija. Od potonjih se posebno ističe pektin koji snižava povišen kolesterol i šećer u krvi te podržava rast i razvoj poželjnih bakterija u crijevima.
Ako vam je standardni okus jabuke već pomalo dosadio, probajte napraviti čips. Idealno će vam za to poslužiti dehidrator za hranu.
Prije sušenja, jabuke operite i obrišite. Kružnim nožem izdubite sredinu, pa ih narežite na krugove. Sušite ih u dehidratoru prema uputi proizvođača.
A što je s gubitkom vitamina?
Zeleno povrće bogato je folatom – vitaminom B skupine koji doprinosi našem mentalnom zdravlju, zdravlju srca i krvnih žila te sudjeluje u stvaranju novih stanica. Nažalost, vrlo je osjetljiv na visoku temperaturu. To je jedan od razloga zašto se kelj, prokulica, brokula i slično povrće preporučuju kuhati tek nekoliko minuta, odnosno nije ih dobro prekuhavati.
Upravo zato, ne treba zanemariti činjenicu da se izlaganjem kelja i prokulica temperaturi od oko 200℃ znatno gubi sadržaj folata, a o sadržaju vitamina C da i ne govorimo.
Slično tome, iako se jabuke suše na daleko nižim temperaturama (pri oko 70 ℃), one su još uvijek dovoljno visoke da znatno smanje sadržaj vitamina C u voću. Dodatno, i sam proces sušenja je dugotrajan – traje i desetak sati.
Začini
Poigrajte se kombinacijom začina.
Prije sušenja, povrće možete posuti kurkumom, mješavinom mljevene ljute i slatke paprike te curryjem.
Isto tako, nećete pogriješiti pospete li, prije sušenja, kriške jabuka cimetom.
S čime poslužiti domaće čipseve od voća i povrća?
Čipsevi od povrća dobro se slažu uz različite umake kao što su:
- salsa,
- umak od svježeg sira, kiselog vrhnja i sitno izrezanog češnjaka,
- humus,
- umak od vrhnja i usitnjenog vlasca i sl.
Čips od jabuke možete pomiješati sa suhim šljivama, bademima i blago poprženim lješnjacima. Dobili ste zanimljivu užinu.
Za konkretniji obrok, uz to pojedite krišku integralnog kruha i popijte jogurt.
Granola: naučite pripremiti ukusan i hrskav obrok zdravlja
Granola, koja se udomaćila kao blagdansko (božićno) jelo, uvijek je odličan izbor – jednostavna je za pripremu, a pritom...
SAZNAJTE VIŠEZdravije od kupovnih grickalica, ali nije idealno
Zaključno se može reći da su čipsevi od voća i povrća dobar način kako razbiti monotoniju u konzumiranju svakodnevnih namirnica. Posebno su od koristi roditeljima čija djeca nerado jedu povrće i voće.
Zahvaljujući svojoj niskoj energetskoj vrijednosti u usporedbi s klasičnim masnim grickalicama, povrtni su čipsevi od pomoći tijekom redukcijskih dijeta, odnosno očuvanja primjerene tjelesne mase.
Ipak treba imati na umu kako su ovi čipsevi od voća i povrća, zbog načina pripreme osiromašeni na vitaminima te ne mogu biti zamjena za svježe voće odnosno kratko kuhano lisnato povrće.
Autorica teksta dr. sc. Vesna Bosanac, nutricionistkinja pomaže vam unaprijediti vašu prehranu, a time i zdravlje. Pratiti ju možete na stranici www.prehranasportasa.com