Jesen na našem stolu: što jesti u rujnu i listopadu?
Jabuke, kruške, paprike, cvjetača… Prvi hladni dani donose nam obilje ukusnih i zdravih plodova, a mi vam dodajemo i dašak inspiracije za njihovu pripremu
Uplovili smo u prve dane jeseni, a na tržnicama se još uvijek mogu naći rajčice, krastavci, patlidžani, kupine i maline, koji će se nalaziti u ponudi sve do prvih jutarnjih mrazova. Ali i rana jesen nosi puno divnih sočnih plodova u kojima možete uživati na bezbroj načina.
Jabuke, kruške, grožđe…
Osim što su idealna užina, jabuke, kruške i grožđe su uvijek izvrstan izbor za pripremu doručka i laganijih slastica. Krušku i jabuku možete ubaciti i u smoothie. Njihovi slatki, mesnati plodovi obogatit će vašu jutarnju kašu, a običnom biskvitu će dati sočnost i slatkoću.
Od kruške i jabuke možete jednostavno pripremiti i pire kojeg ćete koristiti kao dodatak keksima ili biskvitu, punjenje za muffine ili palačinke, ili pojesti s jogurtom i orašastim plodovima za zdravi međuobrok. (ovdje potražite recept za pire od jabuke, a na isti način ga možete pripremiti od kruške).
U nastavku pak donosimo recept za zdraviju poslasticu s jabukama
Kolač od rogača i jabuka (vegan i bez glutena)
Vrijeme pripreme i pečenja: 50 minuta (priprema: 10 minuta, a vrijeme pečenja: 40 min)
Sastojci: 3 manje jabuke (400 g), 70 g kokosovog šećera, 1 žličica cimeta, 100 g heljdinog brašna, 50 g rogača, 2 velike žlice (30 g) lanenog brašna, 70 g mljevenih oraha, 1 žličica praška za pecivo, prstohvat soli, 60 ml biljnog mlijeka po izboru. Za čokoladni preljev: 60 ml biljnog mlijeka, 1 žličica kokosovog ulja, 100 g tamne čokolade po izboru (minimalno 65% kakao dijelova). Za dekoraciju (opcionalno): rogač u prahu i sušene jabuke.
Priprema: Pećnicu ugrijte na 170 ℃. Kalup za kolač (koristila sam okrugli kalup promjera 18 cm) dobro premažite s kokosovim uljem te pospite s rižinim brašnom (alternativno možete kalup obložiti s papirom za pečenje). Jabuke s korom naribajte, dodajte im šećer i cimet te ih promiješajte, pa pustite da odstoji dok pripremite ostatak sastojaka. U drugoj posudi pomiješajte heljdino brašno, rogač, laneno brašno, mljevene orahe, prašak za pecivo i sol. Pomiješajte suhe sastojke s jabukama, dodajte biljno mlijeko, pa lagano promiješajte s kuhačom (špatulom). Smjesa će biti gusta i ljepljiva. Smjesu prebacite u kalup, poravnajte i stavite peći na 170 ℃ oko 40 min (provjerite tako da kolač ubodete s čačkalicom – mora izaći suha).
Za čokoladni preljev: zagrijte mlijeko u lončiću do vrenja. Ugasite, pa čokoladu natrganu na komade ubacite u mlijeko, dodajte ulje i pustite da tako odstoji 8 minuta. Dobro i žustro promiješajte dok ne dobijete glatki umak pa prelijte preko kolača. Po želji ga još posipajte s rogačem u prahu te ukrasite sa sušenim jabukama.
Paprika – kraljica ljeta i rane jeseni
Sirova, pečena, na salatu, u satarašu, ajvaru, pinđuru… Koliko je samo načina za uživati u ovoj namirnici! Paprika je nutritivno najbogatija ako ju jedemo sirovu. Zato je što češće ubacite u miješanu salatu s rajčicama i krastavcem, ili ju narežite po dužini na prutiće i grickajte uz razne namaze i paštete. Sirovu papriku koristite i za pripremu sirove, osvježavajuće juhe od rajčice (gazpacho). Ako vam sirova teško pada na želudac, možete napraviti i toplu juhu od (pečene) paprike ili ju pretvoriti u namaz.
Ako u njezinom okusu želite uživati i ostatak godine, sad je vrijeme da ih spremite u teglice i zamrzivače, inspirirajte se na ovom linku.
Mahune
Kad kuhamo jelo s mahunama najčešće su one glavni sastojak tog jela – na varivo ili salatu popune tanjur, a uz njih se može još nešto malo naći. No mahune možete lijepo uklopiti i u druga jela, pa tako, primjerice, kratko prokuhane prepeći na malo ulja u wok tavi uz dodatak drugog povrća (luk, mrkva, brokula), ili uz dinstano povrće (karfiol, rajčica), kao prilog riži, prosu ili palenti. Kako god ih odlučili koristiti, svakako ih nemojte preskočiti pri sljedećem posjetu tržnici.
Batat – šarena riznica hvaljenih nutrijenata
Sramežljivo je dolazio na naše tržište i malo po malo oduševljavao sve veći broj sladokusaca. Njegova sezona upravo počinje....
SAZNAJTE VIŠEBrokula i cvjetača
Iako sezona ovih namirnica tek kreće, vrijeme je da ih uvrstimo u jelovnik. Kratko prokuhana brokula ili cvjetača uz malo maslinovog ulja, češnjaka i peršina, jednostavan su, a uvijek ukusan prilog. Lako ih se uklopi u povrtne složence, popečke ili umake, a dobar su odabir za prve jesenske krem juhe kad poželite nešto toplo i „na žlicu“. U nastavku zato dijelimo recept za vrlo bogatu kremastu juhu od cvjetače, a ovdje ćete pronaći i više recepata za juhe.
Krem juha od cvjetače (a la chowder)
Sastojci (za 6 osoba): 1 glavica cvjetače (oko 600 g), 1 veći krumpir (oko 150 g), 700-800 ml povrtnog temeljca (možete iskoristiti i dio vode od kuhanja povrća ili vodu), 50 g indijskih oraščića, 2 žlice maslinovog ulja, sol, češnjak u prahu, svježe mljeveni papar, chilli u listićima.
Priprema: Indijske oraščiće prelijte s kipućom vodom i ostavite sa strane. Cvjetaču operite i natrgajte na cvjetove. Krumpir ogulite i prerežite na pola pa na nekoliko komada. Veći lonac s vodom stavite da zakuha, posolite te dodajte cvjetaču i krumpir. Kuhajte desetak minuta, provjeravajući s vilicom je li krumpir kuhan. Pazite da ne raskuhate povrće. U tavici ugrijte maslinovo ulje. Na toplo ulje dodajte kuhani krumpir i pecite nekoliko minuta sa svih strana. U blender ubacite povrće, indijske oraščiće, sol, papar i češnjak u prahu, temeljac (ili vodu) i tekućinu (od kuhanja povrća). Blendajte dok ne dobijete glatku i kremastu teksturu. Prije posluživanja dodajte čilija u listićima i, po želji, malo lista koromača.
Ovo je tek početak jesenske priče divnih plodova. Polako nam se bliži i sezona bundeve, ali s njom ćemo se družiti cijele zime, pa ćemo prijedloge i recepte ostaviti za neki drugi put.