Recepti - 30. prosinca 2021.
AUTOR ČLANKA - Dr. sc. Vesna Bosanac, nutricionistkinja

Jelovnici s kojima ćete u novu godinu ući dobro se osjećajući

Mnogo puta smo čuli da će nam nova godina biti onakva kako ju dočekamo. Ako je suditi po tome, ne bi nam smjelo biti svejedno s kakvom trpezom ulazimo, nadajmo se, u bolje sutra

novogodišnja trpeza kolesterol probava zdrava prehrana

Još je jedna godina na izmaku. Svi pamtimo bolja vremena kada su godine dosadno nalikovale jedna drugoj, pa ovo izazovno vrijeme želimo što prije zaboraviti. Osjeti se u zraku kako nada u sretniju budućnost nikad nije bila jača.

Mnogo puta smo čuli da će nam nova godina biti onakva kako ju dočekamo. Ako je suditi po tome, ne bi nam smjelo biti svejedno s kakvom trpezom ulazimo, nadajmo se, u bolje sutra. Za one koji brinu o svome zdravlju i kada su proslave u pitanju, tu su ukusne i lagane kombinacije jela.

Neka 13 bude vaš sretni broj! 13 savjeta kako se ne udebljati za blagdane

Kriterij kvalitetnog novogodišnjeg ručka ili večere

Malo proteinskog, malo škrobastog i dosta povrća na tanjuru, recept je kako se nakon novogodišnjeg ručka ili večere ne osjećati „dokrajčeno“. Što odabrati?

Meso     

Za Novu godinu obično pripremamo pečenu svinjetinu ili puretinu. Budimo oprezni. Masni komadi ovih pečenja dugo će ostati u želucu te nas učiniti pospanima i tromima. Želite li se bolje osjećati, birajte nemasne komade. Ako to nije moguće, s mesa koje vas dopadne, skinite svu vidljivu mast i kožu.   

Ako se jedu u primjerenoj količini, toliko da čovjeka zasite, a ne preopterete, onda pečenu svinjetinu i puretinu možemo promatrati s pozitivne strane.

U njima su visokokvalitetne bjelančevine, željezo, cink te vitamini B skupine (B1, B6, B12…). I dok B1 sudjeluje u stvaranju energije iz konzumirane hrane, dotle B6 i B12 doprinose zdravlju i funkciji mozga. Tu je i mineralna tvar selen koja djeluje kao antioksidans.   

Povrće

Povrće je neizostavni dio svakog ručka i večere, pa tako i slavljeničkih obroka. Povrće je niske energetske, a visoke nutritivne vrijednosti. Obogaćuje našu prehranu vlaknima te olakšava probavu. Povrće sprječava prejedanje i debljanje što je posebno od koristi u ovo doba godine kada su mnogi od nas manje tjelesno aktivni. Osim toga, doprinosi normalizaciji šećera, kolesterola i masnoća u krvi. Od posebnog je to značaja svima s povećanim rizikom od bolesti srca i krvnih žila.

Vrste povrća i načine pripreme treba izmjenjivati kako bismo tijelu osigurali dovoljnu količinu mikronutrijenata i drugih zaštitnih tvari. Iako je zimi izbor povrća smanjen, treba uživati u cvjetači, kelju, blitvi, raštiki, svježem i kiselom kupusu, repi, mrkvi, prokulicama. Iskoristimo njihove blagodati za naše zdravlje.

Škrobasti dio

Pečeni krumpir nekako prirodno ide uz pečenu svinjetinu, a mlinci uz puretinu. No, jesu li oni najbolji izbor?

Želite li smanjiti energetsku vrijednost obroka, umjesto krumpira klasično pečenog u masti, odaberite kuhani ili krumpir pečen u kori. I pire krumpir ulazi u igru ako mu se ne dodaju maslac ili vrhnje. Ukusan se može napraviti s mlijekom i dodatkom usitnjenog peršina.      

Što je s mlincima? Mlinci sami po sebi nisu masni, no ne doda li im se mast od pečenja purice, nikako neće biti ukusni. Jednostavno, posni mlinci nemaju svoju draž. No, ne treba se čovjek uskraćivati od poželjnih okusa. Potrebno je samo malo volje i ukusne kombinacije su tu.

Jednostavno da jednostavnije ne može biti

Evo zanimljivih, niskomasnih, novogodišnjih kombinacija:

  • Pečena puretina, umak od graška, kuhani ječam te salata od cikle.
  • Pečena svinjetina, kuhana pšenica štedljivo začinjena maslinovim uljem, salata od kiselog kupusa začinjena maslinovim uljem, češnjakom, paprom i slatkom paprikom.
  • Pečena svinjetina ili puretina, kuhani krumpir i miješano povrće (mrkva, cvjetača, prokulice) začinjeno maslinovim uljem, češnjakom i paprom.
  • Pečena puretina, pire krumpir pripremljen s mlijekom i kuhani špinat.
  • Pečena puretina, slatki krumpir pečen u kori, nezaslađena pirjana jabuka kao umak i zelena salata.
  • Pečena svinjetina, kuhani slatki krumpir, zlatna cvjetača, salata od radiča.

Kako pripremiti umak od graška i zlatnu cvjetaču

Umak od graška

Sastojci:

  • grašak, 80 g
  • luk, 30 g
  • rajčica, 30 g
  • ulje, 5 g
  • sol, papar, bosiljak, majčina dušica, peršinov list…

Priprema: na zagrijanom ulju blago popržite usitnjeni luk da postane staklast. Dodajte usitnjenu rajčicu, grašak i začine te pirjajte na laganoj vatri dok grašak ne omekša. Po potrebi dolijte malo vode. Gotovi umak prije služenja pospite s usitnjenim peršinom.

zdrava prehrana

Vodič kroz prehranu u svakoj životnoj dobi s primjerima jelovnika

Prehrana je važna u svakoj životnoj dobi. Posebnu pažnju treba posvetiti prehrani djece jer to je doba u kojem...

SAZNAJTE VIŠE

Zlatna cvjetača

Sastojci: 

  • glavica cvjetače
  • ½ čajne žličice cimeta
  • ½ čajne žličice kumina
  • ½ čajne žličice majčine dušice
  • ½ čajne žličice soli
  • ½ čajne žličice kurkume
  • ¼ čajne žličice papra
  • 1 jušna žlica maslinovog ulja

Priprema: cvjetaču operite, izrežite na cvjetiće pa je pomiješajte sa začinima i uljem. Začinjenu cvjetaču rasporedite u tepsiju u jednom sloju. Pecite u pećnici zagrijanoj na 200 do 220 oko 20 minuta, odnosno dok ne omekša i blago porumeni.   

Vjerujemo da će vam ovaj tekst pomoći da početak nove 2022. godine dočekate dobro se osjećajući. Želimo vam dobro zdravlje i ispunjenje svih velikih i malih želja.

Autorica teksta dr. sc. Vesna Bosanac, nutricionistkinja je i autorica slikovnice „Naš veseli dan“. Pratiti ju možete i na stranici www.prehranasportasa.com    

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button