Zrakom se širi miris blagdana: Ovo su najbolji blagdanski začini
Kad bismo znali sve njihove blagodati za zdravlje, cimet, korijander, muškatni oraščić, đumbir i klinčić koristili bismo cijele godine
U prosincu se zrakom neodoljivo širi miris blagdana. Teško je odoljeti kuhanom vinu, punču ili aromatičnim blagdanskim keksima. Za prepoznatljive okuse i mirise božićnih i novogodišnjih delicija uvelike su zaslužni cimet, korijander, muškatni oraščić, đumbir i klinčić.
Svi imamo svoje omiljene blagdanske recepte kojima upravo oni daju posebnost. Štoviše, osim što bude sva naša osjetila, pokazuju i pozitivan utjecaj na zdravlje.
U potrazi za istinom – može li cimet pomoći u liječenju šećerne bolesti?
Cimet
Cimet je zahvaljujući svome osebujnom mirisu jedan od najcjenjenijih začina. Dolazi iz istočne i jugoistočne Azije.
Pokazuje izraženo antioksidativno, protugljivično, protuupalno i antikancerogeno djelovanje. Od davnina se u narodnoj medicini koristi kao pomoć u liječenju šećerne bolesti, visokog krvnog tlaka i artritisa. Doprinosi, osim toga, smanjenju koncentracije masnoća u krvi, te štiti zdravlje debelog crijeva smanjujući tako rizik za pojavu raka.
Đumbir
Mnogi od nas će ove zime putovati; bilo k rodbini ili na skijanje. Upravo je đumbir učinkovita prva pomoć protiv mučnine. I dok jednima koristi piti čaj od đumbira ili žvakati kockicu njegovog korijena, drugi na put ne polaze bez kandiranog đumbira pri ruci.
Osim što pomaže kod različitih probavnih tegoba, ova se biljka u narodnoj medicini koristi za poticanje lučenja žuči, jačanje imuniteta, a također doprinosi zdravlju mozga i jetre. Prisutnost đumbira u prehrani pomaže u sniženju visokog krvnog tlaka i masnoća u krvi, sprječava oksidaciju LDL kolesterola i pojavu ateroskleroze. Štiti tako zdravlje srca i krvnih žila.
Đumbir protiv grlobolje i prehlade
Prepoznatljiv miris i okus đumbira potječe od brojnih hlapljivih tvari koji svojim djelovanjem pomažu protiv grlobolje i prehlade. Posebno nam je to od koristi sada u zimskim mjesecima.
Čaj od đumbira vrlo je jednostavno napraviti. U prikladni lončić stavite nekoliko kockica đumbirovog korijena. Dolijte 3 dl vode i stavite kuhati. Kada voda zakipi, kuhajte još 2 minute. Skinite s vatre, poklopite i malo ohladite. Po želji dodajte limunov sok i med i … uživajte.
Dobro je zapamtiti da je hladni čaj od đumbira izvrstan osvježavajući napitak ljeti.
Đumbir s medom i limunom
Zastruže li vas grlo, uzmite đumbir pomiješan s medom i limunovim sokom i grlobolju ćete sigurno preduhitriti.
Mješavina se radi tako da se korijen đumbira oguli i sitno izriba. Jedna žličica izribanog đumbira pomiješa se s jednom žličicom meda i jednom žličicom limunovog soka. Više puta dnevno se uzme po pola žličice i otopi u ustima.
Korijander
Mljevene sjemenke korijandera neizostavni su sastojak curryja. Bogate su aromatičnim aktivnim tvarima, pa se često koriste u narodnoj medicini. Potiču probavu, snižavaju koncentraciju kolesterola i masnoća u krvi, a uz to djeluju protiv reumatoidnih tegoba i boli u zglobovima.
Klinčić
Klinčić potječe iz Indonezije. Tisućljećima je važna roba u trgovini Kine sa Zapadom. Mljeveni ili cijeli koristi se u pripremi mesnih jela i marinada, pića i slastica. I uistinu, svi znamo kako nema dobrih “šapa” bez malo klinčića. Klinčić se odlično kombinira s cimetom, đumbirom i muškatnim oraščićem.
Muškatni oraščić
I muškatni nam oraščić dolazi iz Indonezije. Ovaj se slatkasti začin u početku koristio u nacionalnim kuhinjama Azije dok se danas udomaćio gotovo u svim dijelovima svijeta. Čest je sastojak mesnih i ribljih umaka. Dodaje se pri samom kraju kuhanja.
Potiče apetit, rad mozga i cirkulaciju, a također pomaže funkciju jetre i otapanje bubrežnih kamenaca. U Aziji se smatra afrodizijakom.
Začini za topliju zimu: Cimet i klinčić
Začini kao što su cimet i klinčić svojstveni su za zimske mjesece jer tijelo opskrbljuju brojnim tvarima koje imaju...
SAZNAJTE VIŠEBlagdanska mješavina začina
Sastojci:
- 40 g mljevenog cimeta
- 30 g mljevenog korijandera
- 2 čajne žličice muškatnog oraščića
- 1 čajna žličica đumbira
- 1 čajna žličica mljevenih klinčića
- ribana korica jedne naranče
- ribana korica jednog limuna
- 2 čajne žličice smeđeg šećera
- 1 čajna žličica soli
Priprema:
Sve sastojke pomiješajte zajedno u prikladnoj zdjelici.
Ovu mješavinu začina možete dodati toplom mlijeku ili keksima. Također njome možete prije pečenja natrljati piletinu ili puretinu.
Zanimljiv je također aromatični namaz. Sve navedene sastojke osim šećera pomiješajte s maslacem i medom. Eto neodoljivog dodatka toplom hruskavom kruhu.
Začini koje možete koristiti tijekom cijele godine
Korištenje ovih začina nemojte ograničiti samo za izradu božićnih kolača i toplih napitaka.
Oslonite se na njihove blagodati tijekom cijele godine. Vašim će jelima dati posebnu draž.
- Listiće korijena đumbira dodajte povrću kada ga pržite u woku.
- Koru cimeta kuhajte s voćem kada pripremate kompote.
- Neka mljeveni klinčić bude vaš tajni sastojak pikantnih mesnih umaka poput pašticade.
- Muškatni oraščić dodajte mesu kada pravite lazanje.
- Zdrobljeni korijander odličan je dodatak jetrici u umaku.
Vama i vašim obiteljima želim blagoslovljen Božić te svakog obilja tijekom nadolazeće 2020. godine.