Blagodati popularne povrtne biljke: kelj kao hrana i lijek
Sok od kelja te njegovi listovi koristili su se još u antičko doba u liječenju raznih tegoba, od konstipacije do otečenosti. I danas su oblozi od kelja vrlo popularni
Kad spominjemo kelj, najprije pomislimo na ukusno jelo, ali ova biljka skriva veliku medicinsku vrijednost. Riječ je o jednoj od najstarijih povrtnih biljaka raširenoj diljem svijeta. Latinskog naziva Brassica oleracea L. var. sabauda, Brassicaceae, kelj je nutritivno bogata namirnica. Poput brokule, karfiola i raštike, kelj je potomak divljeg kupusa za kojeg se vjeruje da potječe iz Male Azije odakle je došao u Europu oko 600 godina prije Krista.
Kelj – riznica kalcija, vlakana, vitamina i mineralnih tvari
Široka primjena
Koristio se je još u antičkom dobu kao sok koji je pomagao:
- pri konstipaciji (laksativ),
- kao antidot kod trovanja gljivama te
- za liječenje glavobolje.
Listovi su se koristili kod:
- otečenih nogu,
- reumatizma,
- kolika i dr.
Prema European folk medicine, to su samo neke od medicinskih upotreba kelja.
Također, kelj pokazuje protuupalno djelovanje tako da se često i danas (uz kupus) koristi kao prevencija upale dojki kod dojenja. Pokazuje i antioksidativno djelovanje koje štiti krvožilni sustav.
Bogat nutritivni sastav
Kemijske analize pokazale su 63 različita metabolita. Većina studija koje analiziraju sastav i ljekovitost kelja usmjereno je prema glukozinatima i polifenolima. Zbog visokog udjela glukozinolata predmet je interesa znanstvenika koji istražuju njegove potencijale u liječenju i prevenciji raka.
Ova je namirnica bogata vitaminima A i C te mineralima bakrom i manganom. Također je vrlo dobar izvor vitamina B6, B1 i E, minerala kalcija, kalija i željeza te dijetalnih vlakana i omega-3 masnih kiselina. Ima obilje ugljikohidrata, masti i karotenoida što kelj svrstava u energetsko povrće.
Oblozi od kelja
Kelj je u obliku obloga koristan za ublažavanje:
- oteklina,
- upala,
- reumatskih bolova i
- zubobolje.
Koristi se i u bržem zacjeljivanju ozlijeđene kože, pomaže u liječenju herpes zostera, a oblozi se preporučuju i oboljelima od bronhitisa i astme.
Skuhajte ga već danas! Kelj je mnogo više od dosadnog zelenog povrća
No, tu ne završavaju njegovi pozitivni učinci kelja jer djeluje protektivno i na krvne žile, smanjuje kolesterol, a uz...
SAZNAJTE VIŠEVažno je znati
Kelj je jedna od rijetkih namirnica bogata oksalatima. Ako je koncentracija oksalata u tjelesnim tekućinama previsoka, dolazi do kristalizacije, pri čemu mogu nastati zdravstveni problemi.
Kelj se stoga ne preporučuje osobama koje imaju zdravstvenih problema s bubrezima i/ili mokraćnim mjehurom.