Omega-3: Kiselina koja čini djecu pametnijima i spretnijima
Esencijalne masne kiseline djeluju kao građevni blokovi za razvoj mozga i očiju bebe, a nedostatak omega-3 tijekom trudnoće može imati trajne posljedice na kognitivne funkcije djeteta
O važnosti omega-3 masnih kiselina učestalo se govori, a njihovo uzimanje preporučuje se u okviru prevencije raznih bolesti, ponajprije bolesti srca i krvnih žila. Omega-3 korisne su i kod smirivanja upalnih stanja kao što je artritis, a od vitalnog su značaja za zdravu trudnoću i zdravlje bebe.
Utjecaj na razvoj mozga
Naime, esencijalne masne kiseline djeluju kao građevni blokovi za razvoj mozga i očiju bebe, a nedostatak omega-3 tijekom trudnoće može imati trajne učinke na kognitivnu funkciju vašeg djeteta.
Znanstvene studije su otkrile da djeca čije majke nisu dobivale dovoljno omega-3 tijekom trudnoće imaju veću vjerojatnost da će postići niže rezultate na testovima IQ-a, verbalne inteligencije, pamćenja, fine motorike, ponašanja, društvenih i komunikacijskih vještina u usporedbi s djecom čije su majke uzimale dovoljno omega-3.
DHA čini bebe pametnijima
Razvoj mozga i očiju bebe tijekom trudnoće ovisi o dokozaheksaenskoj kiselini (DHA), jednoj od esencijalnih omega-3 masnih kiselina. Budući da ne možemo sami proizvesti DHA, bebe putem majki dobivaju sve što im je potrebno.
Studije su povezale uzimanje dodataka prehrani s visokim udjelom DHA u trudnoći s:
- boljim pamćenjem i sposobnošću rješavanja problema kod beba u dobi od devet mjeseci,
- poboljšanom pažnjom kod male djece i
- boljom koordinacijom očiju i ruku kod djece u dobi od dvije i pol godine.
Uzimanje dovoljno DHA tijekom trudnoće stoga može podržati razvoj mozga vašeg djeteta i poboljšati njegovu ukupnu kognitivnu funkciju.
Omega-3 smanjuju rizik od preranog porođaja
Prijevremeno rođene bebe izložene su većem riziku od zdravstvenih problema koji mogu nastaviti utjecati na njih kako odrastaju.
Srećom, žene s većim unosom omega-3 masnih kiselina, eikozapentaenske kiseline (EPA) i DHA, mogu biti izložene manjem riziku od prijevremenog poroda, prema dva velika znanstvena pregleda (objavljena 2016. i 2018.) koja su proučavala više od 30.000 trudnica i njihovih beba.
Budući da je prijevremeni porod najčešći uzrok ozbiljnih zdravstvenih problema za djecu mlađu od pet godina, uzimanje dodatka omega-3 tijekom trudnoće može imati trajne koristi za vaše dijete.
Nitko ne dobiva dovoljno…
Više znanstvenih studija pokazuje da žene tijekom trudnoće ne unose dovoljno omega-3 kiselina, a taj se podatak spominje i općenito vezano uz odraslu populaciju. Primjerice, kod čak 80% odraslih Australaca nije zadovoljen preporučeni dnevni unos omega-3.
Trudnice nisu iznimka, a nedostatak omega-3 utječe na njihovo zdravlje i zdravlje njihovih beba. Nažalost, trudnim je ženama malo teže unijeti dovoljno omega-3 masnih kiselina u usporedbi s ostalima, a dva osnovna razloga su:
- tijekom trudnoće potrebno im je barem 200 mg DHA dnevno,
- mnoge su žene zabrinute zbog kontaminacije masne ribe (bogat izvor omega-3) živom i plastičnim kontaminantima poput BPA te njihova utjecaja na zdravlje bebe. Stoga izbjegavaju takvu ribu, smanjujući time unos omega-3.
Najlakši način zadovoljenja dnevnih potreba jest uzimanje dodataka prehrani.
Möller’s Omega-3: ostanite zdravi, ojačajte imunitet
Odgovarajući unos omega-3 izuzetno je važan za naše zdravlje, a današnja prehrana rijetko zadovoljava potrebe. Stoga razmislite o nadoknadi
SAZNAJTE VIŠEPaziti na unos omega-3 već prije začeća
S obzirom na to da razvoj mozga počinje u trenutku začeća, nastavlja se tijekom trudnoće te u prvih godina života djeteta, najbolje je početi brinuti o dovoljnom unosu omega-3 masnih kiselina već u razdoblju prije začeća, a nastaviti ih uzimati i tijekom dojenja.
Vezano uz planiranje trudnoće, zanimljivo je spomenuti i da omega-3 masne kiseline povećavaju mogućnost začeća u žena.
O izboru odgovarajućeg dodatka prehrani za trudnice i dojilje, potražite savjet vašeg liječnika i ljekarnika.