O njemu znamo sve i omiljen je – vitamin C
Vitamin C je jedan od najispitivanijih i najopisivanijih vitamina koji je vrlo važan za metabolizam
On je neophodan i važan čimbenik u brojnim procesima u našem organizmu, a ako ga ne uzimamo dovoljno putem hrane, na tržištu se nudi u oblicima i dozama prilagođenima za djecu i odrasle.
Vitamin C je jedan od najispitivanijih i najopisivanijih vitamina koji je vrlo važan za metabolizam. To je bijela kristalna supstancija koja je topiva u vodi, a nalazi se u svježem voću i povrću. Raznoliko svježe voće i povrće najbolji su izvor vitamina C. Npr. šipak, crni ribiz, trešnja, plodovi citrusa (limun, naranča, mandarina), lisnato povrće, paprika, kupus, rajčica, krumpir…
Preporuka je stručnjaka da sve vitamine, pa tako i vitamin C, treba nadoknaditi prehranom, odnosno prirodnim izvorima. Resorpcija i iskoristivost vitamina je puno bolja iz prirodnih izvora negoli iz suplemenata (sintetski dobivenih vitamina).
Preporuka je stručnjaka da sve vitamine, pa tako i vitamin C, treba nadoknaditi prehranom, odnosno prirodnim izvorima
Uloga vitamina C
- Vitamin C je esencijalan nutrijent, potreban za sintezu kolagena. U fiziološkim uvjetima djeluje kao reducirajući agens koji štiti od slobodnih radikala. U organizmu sudjeluje u brojnim reakcijama kao koenzim.
- Vrlo je učinkovit antioksidans, male količine vitamina C mogu zaštiti proteine, lipide i ugljikohidrate.
- Može djelovati na smanjenje oksidacije kolesterola, procesa koji je ključan u procesu ateroskleroze, a posljedično i moždanog udara.
- Moguće je preventivno djelovanje vitamina C na različite maligne bolesti. Većina istraživača danas to objašnjava sposobnošću vitamina C da kao antioksidans neutralizira slobodne radikale.
Kako se prepoznaje nedostatak?
Akutni nedostatak dovodi do skorbuta, manifestira se kroz oštećenje vezivnog tkiva, pucanje krvnih žila i umor. Nedovoljan unos vitamina C najčešće se javlja kod djece, alkoholičara i starijih ljudi.
Neki od simptoma koji upozoravaju na pomanjkanje vitamina C su:
- krvarenje iz zubnog mesa,
- suha koža,
- sklonost infekcijama,
- bolovi u mišićima i zglobovima.
Kada i zašto ga uzimati?
Preporučena je dnevna doza (RDA) za odraslu osobu 60 mg vitamina C na dan. U sprečavanju bolesti i liječenju određenih stanja potrebne su znatno veće doze. Neka od stanja kada je potrebna veća količina vitamina C su:
- trudnoća i laktacija,
- alkoholizam,
- pušenje,
- stres,
- infekcije,
- kod dugotrajne terapije nekim lijekovima (npr. kontraceptivi, tetraciklini, salicilati).
Smatra se da je vitamin C opravdano uzimati kod prehlade, upale zubnog mesa, zubnog karijesa. Mnogi znanstvenici preporučuju upotrebu velikih količina vitamina C u prevenciji za dug i zdrav život. Ovakva su razmišljanja podijelila stavove stručnjaka. Važno je imati na umu da velike količine vitamina C mogu dovesti do stvaranja bubrežnih kamenaca. Višak vitamina C se iz organizma izlučuje urinom.
Interakcije
Ako uzimate neke od lijekova, važno je znati da neki od njih stupaju u interakciju s vitaminom C. Npr. oprez je potreban kod uzimanja antikoagulansa, salicilata, oralnih kontraceptiva, propranolola.
Jednako tako vitamin C utječe na laboratorijske pretrage: na pH urina, ometa određivanje glukoze u urinu, može biti povećana mokraćna kiselina i oksalati u urinu, može povisiti bilirubin u serumu… Stoga valja biti vrlo oprezan kod uzimanja vitamina C i imati na umu njegova moguća djelovanja te utjecaj na laboratorijske pretrage.