Priuštite si detoksikaciju organizma u nekoliko koraka
Odaberite unaprijed jedan dan u mjesecu za koji znate da možete postaviti sebe u središte svog interesa i priuštite si detoksikaciju organizma
Odmah nakon buđenja popijte 1,5 dcl mineralne vode obogaćene magnezijem. Pripazite pri tome da voda bude sobne temperature. Tako započinjemo čišćenje organizma oligomineralnom vodom koja pomaže izlučivanju toksina iz tijela.
Svaki režim ograničavanja u prehrani i svako provođenje dijete predstavlja stres za organizam. Posebno se takvom stresu izlažemo nakon božićnih i novogodišnjih blagdana jer iznenada postanemo svjesni prekomjernih kilograma koji su se skupili baš tamo gdje ih najmanje želimo vidjeti.
Međutim, ciljanim djelovanjem i posebnim režimom prehrane tijekom samo jednog dana u mjesecu tijekom narednih šest mjeseci možemo detoksicirati organizam i općenito ugoditi sami sebi, te tako spremni dočekati početak toplijih dana i sezone sunčanja i kupanja.
Odaberite unaprijed jedan dan u mjesecu za koji znate da možete postaviti sebe u središte svog interesa. Poštujući zadana pravila i pazeći na odabir i sastav obroka, svoje tijelo oslobodite viška tekućine i toksina te na taj način izgubite najmanje jedan suvišni kilogram. Uvidjet ćete koliko se bolje i vitalnije osjećate nakon samo jednog takvog dana posvećenog detoksikaciji organizma.
>>Detoksikacija i post na zdrav način – planirajte čišćenje organizma od toksina<<
Čišćenje organizma
Odmah nakon buđenja popijte 1,5 dcl mineralne vode obogaćene magnezijem. Pripazite pri tome da voda bude sobne temperature. Tako započinjemo čišćenje organizma oligomineralnom vodom koja pomaže izlučivanju toksina iz tijela.
Nakon toga napunite kadu vodom i u vodu ulijte nekoliko kapi aromatičnog ulja agruma (naranča, limun, limeta) i par kapi ulja lavande. Prije ulaska u kadu, uzmite grubu frotirsku rukavicu i njome odlučno izmasirajte cijelo tijelo. Ponašajte se kao da četkate tijelo od prašine. Time ćete pospješiti prokrvljenost kože i koža će upiti više aromatičnih, ujedno farmakološki aktivnih iz kupke. Nakon što 20 minuta provedete u priređenoj kupelji možete krenuti na pripremu prvog obroka – doručka.
Doručak neka bude jednostavan kao i sva jela koje ćete taj dan prirediti. Možete ukuhati dvije velike žlice zobenih pahuljica u malo nemasnog mlijeka ili mlijeka od badema i dodati žlicu meda. Uz to servirajte kavu od ječma i cikorije (tzv. Divku), dodate u nju pola šalice mlijeka od badema.
Drugi je izbor, ječmena kava uz koju pojedete šnitu proteinskog kruha (može se nabaviti u poznatim pekarnicama) namazanu medom. Ovako jednostavan doručak potaknut će rad žuči, jetre i crijeva, a dati će i dovoljno energije za nastavak dana.
Oko 11 sati (dva do tri sata nakon buđenja) vrijeme je za biljni čaj koji ćete piti tijekom čitavog dana kad god osjetite žeđ. Za tu svrhu najbolje je pripremiti oko 2 litre čaja od koprive. Čaj pijte nezaslađen.
Nakon sat vremena složite si voćnu salatu kombinirajući kivi, pola jabuke, naranču i pola banane. Taj će obrok biti izvrstan uvod u popodnevni dio dana, dat će vam dovoljno ugljikohidrata, minerala i vitamina te kvalitetna vlakna.
Pripazite na disanje
Sat vremena nakon voćnog obroka, odmorite uz lagane vježbe disanja ili prošećite. Pripazite na disanja i dišite tako da podižete ošit prilikom udisaja, a izdišete lagano kroz nos. Dobro je zamišljati da svakim izdisajem iz organizma izlazi “nečisti” zrak. Ta se simulacija provodi oko 20-tak puta i svakim izdisajem zamišljajte da je zrak koji izlazi iz pluća sve čišći.
Nakon toga odmorite, a ako vas svlada san, slobodno zaspite dvadesetak minuta.
Dva sata kasnije, vrijeme je za prvi obrok od povrća. Skuhajte kelj (raštiku, broskvu) i na kuhano povrće stavite dvije žlice maslinovog ulja i dvije žlice soka od limuna. Uz ovu kupusnjaču servirajte dva oguljena krumpira prethodno kuhana ili pečena u kori. Tim načinom kuhanja u krumpiru ostaje sačuvan najveći dio nutritivnih tvari, a sam krumpir neće utjecati na naglo oslobađanje glukoze u krv, već će se to oslobađanje zbivati postepeno. Količina kuhanog povrća, kupusnjače (kelja, raštike) i krumpira ne bi trebala biti veća od 250 grama.
Sat vremena nakon ovog obroka pojedite kefir ili neki drugi fermentirani mliječni proizvod čime ćete u svoj organizam unijeti toliko potrebne probiotike ili dobre bakterije, koje pomažu u održavanju normalne probave i jačaju imunološke funkcije organizma.
Dva sata nakon toga vrijeme je za lagani večernji obrok koji se sastoji od visokovrijednih bjelančevina. Najbolje je poslužiti kuhani oslić ili bijelo meso naglo zapečeno na žaru uz veliku količinu svježeg lisnatog povrća (salata, matovilac, rikola) u koju ste dodali kockice prepečenog kruha.
Oko 20 sati popijte dva decilitra soka od cikle. Cikla pomaže u oslobađanju tvari koje potiču prokrvljenost krvnih žila i time doprinose boljoj detoksikaciji organizma. To je ujedno i posljednji obrok prije spavanja. Sat vremena prije odlaska na počinak, priredite si kratku kupku za otklanjanje napetosti u stopalima i nogama. Jednostavno stavite šaku krupne morske soli u vruću vodu i dodajte 3-4 žlice ulja paprene metvice. Držite noge u kupelji dok se voda ne ohladi. Osjetit ćete olakšanje i vidjeti kako suvišna voda napušta organizam.
Pokušajte otići na počinak najkasnije oko 22 sata i opustite se uz glazbu. Prava nagrada slijedi ujutro jer ćete se osjećati lakši, poletni i puni snage.