Oporavak nakon ljetovanja: Pripremite svoje tijelo za jesen
Nokti brzo rastu, neće im trebati puno za oporavak. Osim toga, pazite i na prehranu, odnosno dovoljan unos mikronutrijenata koje nokti vole
Ljeto, a posebno godišnji odmori imaju brojne čari, tada se opuštamo i odbijamo sve što nas opterećuje. Budimo potpuno iskreni, prelazimo razne granice – rijetko pazimo na prehranu i važniji nam je užitak od učinka na zdravlje i ljepotu, tijekom večernjih izlazaka prepuštamo se sitnim grešnim zadovoljstvima poput uživanja u koktelima, a i pušači često pretjeraju.
Takvo je ljeto – uz čaroliju sunca, mora, mirisa i boja u nekim drugim mjestima možemo slijediti “želim”, a ne “moram”. Ipak, dok se vraćamo s godišnjeg odmora noseći u mislima lijepa sjećanja, pamti i naše tijelo, baš poput djeteta – pamti, pa vrati. Iako tijekom dva, tri tjedna uglavnom neće nastati nepopravljiva šteta, činjenica je da će se kosa često osušiti i djelovati beživotno, posebno ako je prije odlaska na odmor bila tretirana agresivnim bojama, da će lijepa preplanula put biti skrivena ljuskicama, a možda ćete uočiti i mrlje, a nokti bi mogli postati lomljivi, pa čak se i listati. Drugim riječima, vrijeme je za “rekuperanje”, kako bi to lijepo rekli naši Dalmatinci.
Ako su nokti slabi i krhki, mogla bi vam pomoći nadoknada biotina koji jača nokte. Prije njegova uzimanja preporučuje se traženje mišljenja ljekarnika
Temeljito čišćenje
Krenimo od kože koja prije svega treba dobar, kvalitetan piling kako bi se riješila sloja mrtvih stanica te kako bi se olakšao njezin oporavak. Počne li se guliti, vjerojatno ćete, prema navici, uzeti malo grublji ručnik ili “trljačicu” pa tijekom ili nakon tuširanja ukloniti ljuskice. Temeljitiji piling tijela općenito se preporučuje obavljati redovitije, najviše jednom tjedno, a najbolje jednom u dva tjedna. Naime, češći pilinzi mogu oštetiti i isušiti kožu, što je posebice problematično kad je riječ o zreloj i osjetljivoj koži. Na tržištu su dostupni gotovi pilinzi, možete se odlučiti za prirodne pripravke koje ćete sami pripremiti, a prema mogućnostima i željama možete odabrati piling u kozmetičkom salonu ili dermatološkoj ordinaciji.
Dermatološke ordinacije često u ponudi imaju kemijske pilinge – iako njihov naziv možda asocira na nešto agresivno i opasno, zapravo je riječ o sofisticiranim pilinzima u kojima se koriste AHA i BHA voćne kiseline. Među njima su najpoznatije i najčešće upotrebljavane glikolna, mliječna i piruvična kiselina, a nešto je manje poznata mandelična kiselina. Neke od njih, posebice piruvična, pokazuju i izrazito antibakterijsko djelovanje. Njihova upotreba u niskim koncentracijama pridonosi svježijem izgledu kože, a u višim koncentracijama kakve se koriste u liječničkim ordinacijama čak i dublje bore postaju znatno pliće, uklanjaju se upalne i neupalne promjene akni, ublažavaju se ožiljci, keratoze te izbjeljuju pigmentacije i mrlje. Među BHA kiseline spada salicilna kiselina koja se vrlo dobro otapa u mastima pa je često prisutna u preparatima namijenjenim masnoj koži sklonoj aknama. S lakoćom otapa komedone i smanjuje upalu pa se često kombinira i s AHA kiselinama u profesionalnim tretmanima radi uklanjanja mitesera, upala i ožiljaka.
Ne zaboravite stopala
Drugi važan korak nakon pilinga je nanošenje odgovarajućeg sredstva kojim će se koža nahraniti, postati svježa i glatka. Pritom vam preporučujemo traženje stručnog savjeta dermatologa ili ljekarnika koji će vam pomoći u izboru preparata prema vašem tipu kože. Sastojci koji se često nalaze u takvim pripravcima su shea, odnosno karite maslac, aloja, ureja i drugi. Zadaća svih hidratantnih krema, losiona i sličnih proizvoda jest da se vezivanjem vode u gornjem dijelu kože osiguraju elastičnost i otpornost. Kada je riječ o oporavku kože nakon ljeta, treba misliti na cijelo tijelo pa pri njezi nemojte zaboraviti stopala koja su bila posebno izložena. Priuštite im pedikuru, a i masažu u provjerenom kozmetičkom salonu. Osim toga, možete kod kuće pripremiti kupku u toploj (ne vrućoj) vodi u kojoj ste otopili morsku sol, potom istrljati kamenom stopala kako biste uklonili mrtvu kožu, dobro ih isprati i namazati odgovarajućom kremom.
Nokti i kosa
Kad je riječ o njezi prirodnih noktiju na rukama, čest je slučaj da nakon povratka s odmora pucaju i listaju se. More i sol, sunce, čest boravak na otvorenom i činjenica da ih češće “koristimo”, odnosno izloženi su trošenju, ostavljaju tragove. Najbolje što možete učiniti jest skratiti ih što je moguće više kao što biste to učinili s oštećenom kosom. Nokti brzo rastu, neće im trebati puno za oporavak. Osim toga, pazite i na prehranu, odnosno dovoljan unos mikronutrijenata koje nokti vole. Za njihov razvoj važan je dovoljan unos proteina, vitamina B skupine, posebice vitamina B7 (biotina) i B12, vitamina A, E i C, željeza, cinka te omega-3 masnih kiselina. Često se preporučuju dodaci prehrani za vaše nokte, dokle god je vaša prehrana zdrava i uravnotežena. No s druge strane, ako su nokti slabi i krhki, mogla bi vam pomoći nadoknada biotina koji jača nokte. Prije njegova uzimanja preporučuje se traženje mišljenja ljekarnika.
I za kraj, spomenimo kosu čija njega nije u domeni dermatologa, no i za nju se može naći korisnih savjeta, točnije za njegu vlasišta. Osnovno je pravilo da ne zaboravite da je i vlasište koža koja plaća cijenu ljeta te ga treba njegovati, za što postoje razne maske, serumi i slični proizvodi za obnovu kose i njegu vlasišta. Pa ipak, može vam poslužiti i obično ulje koje će nahraniti tjeme i poboljšati cirkulaciju, čime će potaknuti rast kose. Mogli biste napraviti i masku za kosu kakve su pripremale naše bake – jedno jaje i žlica (ili dvije-tri, ovisno o dužini kose) maslinova ulja. Dobro promiješajte te utrljajte na kosu i vlasište. Omotajte ručnikom i pustite da stoji dvadesetak minuta te potom dobro isperite kosu.