Maske za lice – savršeni kućni wellness
Maske za lice njeguju upaljenu i iritiranu kožu eliminiraju toksine, odstranjuju višak masnoća, nečistoću i odumrle stanice, a koži daju vrijedne minerale i aktivne tvari
Kako izgledati bolje, vratiti koži vlagu, tonus i elasticitet, a ne izdvojiti goleme svote novca na kozmetičke ili wellness tretmane – pitanje je koji si mnogi od nas često postavljaju.
Zbog ubrzanog tempa življenja i previše obveza kojima se posvećujemo tijekom dana, preostaje nam zaista malo vremena koje možemo potrošiti na sebe. Srećom, uvijek nam je pri ruci naša kupaonica koju uz malo mašte i truda možemo pretvoriti u pravu malu wellness oazu u kojoj ćemo se savršeno opustiti uz toplu kupku s eteričnim uljima ili obnoviti kožu pilingom s medom, maslinovim uljem i morskom solju…
U udobnosti svog doma lako ćete napraviti i kvalitetne i hranjive maske za lice kojima ćete smanjiti bore i podočnjake, ujednačiti ten, sanirati razna oštećenja i vratiti koži sjaj
U udobnosti svog doma lako ćete napraviti i kvalitetne i hranjive maske za lice kojima ćete smanjiti bore i podočnjake, ujednačiti ten, sanirati razna oštećenja i vratiti koži sjaj. Dodatna prednost jest što po neke sastojke ovih maski uopće ne treba ići daleko jer je dovoljno zaviriti u ostavu i hladnjak.
Maske njeguju i hidratiziraju
Maske za kožu umiruju upaljenu i iritiranu kožu, eliminiraju toksine i višak masnoće, odstranjuju nečistoću i odumrle stanice te su izvrstan izvor minerala i aktivnih tvari. No, prije nego što masku stavite na lice, morate biti sigurni da ste izabrali baš onu koja podržava prirodnu ravnotežu i odgovara tipu vaše kože.
Maske se najčešće rade od raznih vrsta gline, a u svom sastavu mogu imati mnoge hranjive kozmetičke sastojke poput meda, algi, vrijednih biljnih ulja i drugih biljnih ekstrakata… Ako ih radite sami, uvijek slijedite upute iz recepta i dobro pazite na rok trajanja svakog sastojka.
Masku na lice uvijek ravnomjerno nanesite čistim prstima ili mekanom četkom, a posebno pazite da je ne držite na licu predugo jer to može prouzročiti kontraefekt, izazvati sušenje i iritaciju kože. Također, imajte na umu da se neke maske skidaju ispiranjem vodom, a neke brisanjem vlažnim pamučnim blazinicama.
Recept za savršenu masku od gline
Maska od gline ponajprije služi za čišćenje pora te izvlačenje prljavštine i masnoća. Nakon nanošenja, masku treba ostaviti da se osuši na licu i potom ga nježno isprati toplom vodom. Postoji više vrsta glina – bijela glina namijenjena je svim tipovima kože, a posebno koži sklonoj alergijama te osjetljivoj, tankoj i suhoj koži. Crvena glina također koristi suhoj i osjetljivoj koži, a zelena je dobra za problematičnu i masnu te kožu sklonu aknama.
Crvena glina također koristi suhoj i osjetljivoj koži, a zelena je dobra za problematičnu i masnu te kožu sklonu aknama
Za regeneracijsku masku od gline koja čisti kožu, pruža joj hranjive tvari, potrebne vitamine i minerale te je dodatno hidratizira i umiruje trebat će vam:
- 25 g bijele gline,
- 20 g zelene gline,
- 5 g ulja noćurka,
- hidrolat prave lavande,
- 5 kapi eteričnog ulja prave lavande i
- 2-3 g biljnog glicerola.
Masku ćete napraviti tako što ćete u glinu ukapati eterična ulja, dodati biljni glicerol i ulje noćurka te polako miješajući dodavati hidrolat lavande. Miješajte sve dotle dok ne postignete konzistenciju fine paste. Glina ne smije doći u doticaj s metalom pa je preporuka koristiti plastično, stakleno ili drveno posuđe i pribor. Masku nanesite na lice i nakon dvadesetak minuta isperite pod mlazom mlake vode lagano trljajući kožu lica.
Različite maske za različite namjene
- Osim glinenih, postoje i kolagenske maske koje održavaju i obogaćuju razinu kolagena, tvari koja je odgovorna za čvrstu i zategnutu kožu.
- Toplinske maske služe za povećanje prokrvljenosti kože, a aktiviraju se pri dodiru s vodom, pri čemu koža „prodiše” jer to otvara pore kože i daje osjećaj svježine.
- Krem-maske idealne su za normalnu i suhu kožu jer je vlaže, čine mekšom i mlađom, a u njihovom je sastavu neka fina hranjiva krema.
- Tople uljne maske najčešće sadrže bademovo ulje, maslinovo ili vitaminsko ulje. Namijenjene su suhoj i zreloj koži jer je omekšavaju i povećavaju cirkulaciju krvi u licu.
- Prirodne maske temelje se na njegujućim svojstvima raznog voća poput papaje, krastavaca ili avokada te ljekovitog bilja poput zelenog čaja, kamilice ili lavande, a lako ih je pripremiti kod kuće.
Maska od avokada i zelenog čaja
Za masku od avokada i zelenog čaja stavite u blender jedan avokado, dodajte žličicu zelenog čaja, žličicu ulja od avokada i miksajte dok se smjesa ne pretvori u pastu. Nanesite na lice i nakon dvadesetak minuta isperite lice. Ova će maska efikasno njegovati kožu i pružiti joj dovoljno prirodnih masnoća, a istovremeno će pružiti koži dovoljno vlage koja joj nedostaje tijekom hladnih zimskih dana. Nakon nje na licu će ostati svilenkasti trag baršunaste njege – nije li to dovoljno da je pokušate sami napraviti?