Indija, Kina, Turska, Japan: Otkrivamo tajne ljepotica s Istoka
Ljepota žena iz istočnih zemalja već stoljećima očarava. No dugo su čuvale te svoje male trikove. Vrijeme je da ih otkrijemo
Prema kineskoj tradicionalnoj medicini, fino mljeveni prah morskog bisera koristi se za brojne tegobe, kao dodatak prehrani za vitalnost, ali i za njegu kože
Koliko god da je moderna znanost napredovala, u potrazi za ljepotom inspiraciju i dalje tražimo u tradicionalnim metodama, onima koje potječu iz vremena kada nije bilo kozmetičkih laboratorija i komercijalne kozmetike, kada su se dame oslanjale na prirodu i na znanja koja su se prenosila generacijama. Poseban čar imaju istočnjački rituali njege jer se temelje na holističkom pristupu koji pazi na harmoniju psihe, duha i tijela, što rezultira bezvremenskom ljepotom.
Indija: Ulja za bujnu i zdravu kosu
Indija je idealna za potražiti savjete o njezi kose. To je domovini žena poznatih po dugačkoj, gustoj i sjajnoj kosi. Za razliku od zapadnjakinja, Indijke ne peru kosu svaki dan nego dva do tri puta tjedno kako bi i tjeme i vlasi dobili priliku zamastiti se i tako se na prirodan način zaštititi od štetnih vanjskih utjecaja. Osim toga, nikada ne peru kosu vrućom nego mlakom ili prohladnom vodom, a svakodnevnim pomnim češljanjem potiču prirodno izlučivanje sebuma i rast kose. Pri pranju kose rijetko koriste regenerator, radije posežu za uljima. Ona se, prema ajurvedi, odabiru prema doshi ili konstitucijskom tipu, a neka od najučestalijih su kokosovo, maslinovo ili bademovo ulje te ona od autohtonih biljaka – amalaki, brahmi ili bhringaraj ulja. Za razliku od nas koji nakon pranja njegujemo kosu maskama i regeneratorima, Indijke jednom tjedno ili češće nanose ulja prije pranja. Umasiraju ih u vlasište i na kosu te ostavljaju da djeluju oko sat vremena. Suprotno uvriježenome mišljenju, dobro odabrano ulje neće dodatno zamastiti kosu i vlasište nego može očistiti tjeme te prevenirati prhut, iritacije vlasišta, čak i ispadanje kose.
Turska: Kupanje kao opuštajući ritual
Turkinje su pranje tijela podignule na razinu očaravajućeg rituala. Kupanje u hamamu dio je obreda njege tijela, opuštanja i druženja. S temperaturom od 45 °C i visokim postotkom vlage od 90%, hamam jača imunitet, potiče detoksikaciju i pročišćava kožu. Dok Turkinje leže na zagrijanom mramoru, tellak ih polijeva toplom vodom iz bakrenih posuda kako bi se djelovanjem topline mišići opustili, a pore otvorile. Slijedi glavni dio tretmana – energična piling masaža tijela specijalnom rukavicom (kese). Time se koža dubinski čisti, potiču se cirkulacija i regeneracija. Nakon tretmana koža je meka i blistava. Želite li iskustvo turske kupelji isprobati kod kuće, u dobro zaparenoj kupaonici namačite se u kadi s toplom vodom dok se pore ne otvore i dok se ne počnete znojiti. Tada napravite piling cijelog tijela frotirnom rukavicom počevši od stopala i nogu te napredujući prema trupu i rukama.
>>Među sastojcima koji djeluju pomlađujuće na kožu istaknutno mjesto pripada moćnom antioksidansu, vitaminu C. Kliknite i doznajte koje sve blagodati vam pruža ovaj vitamin<<
Kina: Biseri kao izvori ljepote i vitalnosti
Kina preme svojoj tradicionalnoj medicini, fino mljeveni prah morskog bisera koristi za brojne tegobe, kao dodatak prehrani za vitalnost, ali i za njegu kože. Medicinska knjiga dinastije Ming tvrdi da prah bisera stimulira obnovu i zacjeljenje kože, da djeluje detoksicirajuće, ublažava sunčeva oštećenja i izbjeljuje staračke mrlje. Danas su suvremena istraživanja utvrdila da biser uistinu djeluje pomlađujuće jer ima snažna antioksidantna svojstva. Njegovi su tanki, stotinama godina oblikovani slojevi prava riznica polisaharida, aminokiselina, minerala, elemenata u tragovima i proteina koji potiču stvaranje kolagena. Prah bisera može se konzumirati kao dodatak prehrani ili se od njega mogu praviti pomlađujuće maske. Osim njegujućih pomada od bisera, žene u Kini svakodnevno piju zeleni čaj koji je bogat katehinima, antioksidansima koji djeluju pomlađujuće.
Japan: Rižina voda za mekoću kože i kose
Graciozne gejše, sinonim ljepote u Japanu, stoljećima su čuvale brojne tajne lijepog i njegovanog izgleda. Jedna od njih je rižina voda (tekućina u kojoj se namakala nekuhana riža) koja omekšava i hrani kožu i kosu. Riža obiluje antioksidansima, aminokiselinama, vitaminima i mineralima, a posebno se ističe inozitol, kompleks B vitamina koji potiče rast stanica, usporava starenje i stimulira cirkulaciju. Recept je jednostavan – dovoljno je da zdjelicu nekuhane riže prelijete vodom i pustite da se namače što dulje ili dok voda ne postane mliječnobijela. Tekućinu možete koristiti za njegu kose tako da njome prelijete vlasi nakon pranja, ostavite da djeluje nekoliko minuta, a potom isperete vodom. Kosa će biti zaštićena od štetnih vanjskih utjecaja, meka, osnažena i sjajna. Za njegu lica blazinicom namočenom u otopinu nježno masirajte lice, bez ispiranja. Nakon redovitog korištenja koža će postati mekša, ten ujednačeniji i blistaviji.