U potrazi za načinom rješavanja raznih vrsta mrlji na koži
Idealno vrijeme za tretiranje hiperpigmentacija je od početka jeseni do kraja proljeća, a tijekom ljeta preporučuje se zaštita od sunca
Poremećaji pigmentacije, bilo da je riječ o prevelikoj ili o premaloj količini pigmenta, promjene su koje se mogu javiti na koži cijelog tijela. Osim što može nastati tijekom života, ta vrsta poremećaja može biti prisutna i od rođenja.
Vrste poremećaja pigmentacije
Ovisno o poremećaju količine pigmenta u koži, poremećaji pigmentacije mogu biti:
- hiperpigmentacija (tamne mrlje),
- hipopigmentacija (smanjena količina pigmenta) i
- depigmentacija (promjene u vidu arela bez prisutnosti pigmenta).
Najčešće su smetnje upravo mrlje na licu. Smeđe mrlje različitih nijansi, od svijetlosmeđih do tamnosmeđih, nepravilno raspoređenih na licu i različitih površina, manjih i većih, nastaju nakon utjecaja ultraljubičastih zraka i posljedične sinteze pigmenta melanina. U osoba s mrljama taj se pigment nakuplja različitim intenzitetom na različitim dijelovima lica. To je naš zaštitni pigment koji nastaje u posebnim stanicama, melanocitima, i štiti nas od štetnog utjecaja ultraljubičastih zraka, točnije štiti jezgre stanica kože. Njegova sinteza je vrlo složen proces.
Razlog za pojavu mrlji, osim sunca, može biti i korištenje niza hormonskih preparata radi kontracepcije, kao i uporaba niza kozmetičkih proizvoda
Glavni krivac je sunce
Teško je reći ima li danas više hiperpigmentacija jer žene prije nisu toliko obraćale pozornost na takve promjene niti se o tome toliko pisalo i govorilo. Sigurno je razlog većeg broja hiperpigmentacija povećano izlaganje suncu, što prije više od 50 godina nije bio običaj. Pojam ljepote, dobrog života i bogatstva tada je bila upravo blijeda, “aristokratska” put.
Razlog može biti i korištenje niza hormonskih preparata radi kontracepcije, kao i uporaba niza kozmetičkih proizvoda s brojnim konzervansima i krema s aktivnim tvarima.
Vrste mrlja i pjega na licu
Sunčane pjege
Sunčane pjege najčešće nastaju na licu, i to obrazima i nosu, ramenima i dekolteu, iako se mogu javiti i na koži cijelog tijela. Obično su promjera do nekoliko milimetara, a boja im varira od žućkaste do smeđe. Prisutne su već u ranoj dječjoj dobi i ne smetaju toliko. Ta vrsta pjega („pjegica“) obično se prvi put pojavljuje između treće i šeste godine.
Staračke mrlje
Staračke mrlje (solarni lentigo) najčešće se javljaju nakon četrdesete, iako se mogu naći i u ranijoj dobi. Također se pojavljuju na dijelovima kože koji su najizloženiji suncu kao što su lice, ramena, ruke i dekolte. Najveća su smetnja mrlje na predjelu nadlanica, koje se ne mogu prikriti puderom. Njihov se broj povećava ljeti, kada postaju tamnije.
Melazma
Melazma ili kloazma naziv je za veće, tamne i nepravilne mrlje na koži koje su najčešće rezultat trudnoće ili hormonskih promjena, iako ima i drugih uzroka. Melazma se često javlja na čelu, gornjoj usni ili bradi te na vratu, u obliku nepravilnih, manjih ili velikih areala, kao svijetlo ili tamno pigmentirane promjene. Nije poznat njen pravi uzrok u svake osobe, ali najčešći je uzrok ženski hormon estrogen, a sunce je jedan od posrednika u nastanku. Melazma može nastati u površinskom ili u dubokom sloju kože, i što je dublje smještena, tretiranje je teže. Ponekad smirivanjem hormona melazma izblijedi, ali nekada ostane trajno na koži.
Mrlje od akni
Mrlje od akni su poslijeupalne pigmentacije. One su smeđe ako je višak melanina smješten u površinske slojeve kože ili ako je koža prirodno tamna. Mrlje od akne mogu biti crvene i ružičaste ako je koža vrlo blijeda, a sive ili modroljubičaste ako je upala bila zahvatila duboke slojeve kože. Razlikuju se od ožiljaka od akni po tome što su mrlje poremećaji pigmentacije, a ožiljak je oštećenje u obliku promjene teksture kože. Što je upala bila jača, mrlja će biti tamnija i trajnija. Te mrlje ostaju na koži mjesecima, ali na kraju ipak izblijede.
Mrlje od kozmetike
Mrlje uzrokovane kozmetikom nastaju nakon nanošenja krema koje sadrže biljna eterična ulja i druge fotoosjetljive agense. Kemikalija iz kreme uz izlaganje suncu može izazvati reakciju na koži u vidu tamne mrlje, baš kao i parfemi na područjima izloženim suncu.
Mrlje od upalnih promjena i zahvata
Mrlje uzrokovane upalnim promjenama na koži i mrlje nakon različitih zahvata nastaju taloženjem pigmenta u različitim slojevima kože kao posljedica upalnih reakcija.
Svaka mrlja ima svoj tretman
Idealno vrijeme za tretiranje hiperpigmentacija je od početka jeseni do kraja proljeća, a tijekom ljeta preporučuje se zaštita od sunca korištenjem krema s visokim zaštitnim faktorom (SPF 50+), nošenje šešira i velikih sunčanih naočala. Koža lica nikako se ne smije izlagati suncu.
U kozmetičkim kremama protiv pigmentacije djelotvorni su vitamin C (u visokoj koncentraciji), retinoična, azelaična ili kojična kiselina i hidrohinon (do 2 posto), a od biljnih sastojaka koristi se često sladić. No te su kreme vrlo rijetko dovoljne i samo su popratna terapija u provođenju dermatoloških tretmana. U kemijskim pilinzima koriste se kombinacije retinoične, fitične, kojične i salicilne kiseline te niz dodatnih tvari koje djeluju na usporavanje sinteze pigmenta.
Isto tako, u terapiji melazme danas se koristi i mezoterapija, koja koristi “koktele” različitih aktivnih supstanci, namijenjenih za usporanje stvaranja novog pigmetna kao i u izbjeljivanju postojećeg.
U nastanku hiperpigmentacije prisutan je čitav spektar prirodnih utjecaja, tako da se protiv svih utjecaja ne možemo boriti na isti način
Teško je reći koje su metode efikasnije, iako govorimo u okviru medicinskih, a ne kozmetičkih tretmana, jer kod različitih je osoba mehanizam nastanaka hiperpigmentacije drukčiji, stoga će svatko na svoj način reagirati na primijenjenu terapiju. Teško je reći i koliko je tretmana potrebno da bi se mrlje mogle ukloniti jer mrlje se mogu, ovisno o mehanizmu nastanaka, samo izblijediti, odnosno usporiti stvaranje novog pigmenta. Nema sheme po kojoj bi se liječila melazma jer nema ni sheme njezina nastanka, a nije poznat ni uzročnik na koji bi se direktno moglo djelovati.
U liječenju pigmentacija mogu se ponekad javiti i neželjene pojave, poput intenziviranja mrlje koju smo htjeli ukloniti, i za takve pojave ne može se nikoga kriviti, osim ako nije provođen neadekvatan tretman. Kada se taj neželjeni rezultat i javi, intenzivnija mrlja svakako će se povući.
Čarobni tretmani ne postoje
Budući da se mrlje javljaju na različitim tipovima kože, i u različitih osoba, i rezultati liječenja bit će različiti. U nastanku hiperpigmentacije prisutan je čitav spektar prirodnih utjecaja, tako da se protiv svih utjecaja ne možemo boriti na isti način. Potrebna je kombinacija tretmana i njihovo ponavljanje.
Rezultat može biti potpuni nestanak hiperpigmentacije ili ublažavanje. Već i taj rezultat u nekih je hiperpigmentacija vrlo dobar, no neće svi biti time zadovoljni i tražit će revolucionarne tretmane s nadom da će mrlje biti uklonjene.
Čarobni tretmani ne postoje i oni se moraju ponavljati. Postoje medicinski vrlo skupi pilinzi, čija se cijena nastoji opravdati skupim supstancijama u preparatu, a svakako i godinama uloženim u istraživanje brojnih timova dermatologa, farmaceuta i tehnologa.