Što se skriva iza popularnosti arganova ulja
Posljednjih nekoliko godina arganovo ulje jedno je od najhvaljenijih sastojaka kada je u pitanju njega kože. No, pri kupnji ovog "tekućeg zlata" treba biti oprezan
Osim u borbi protiv starenja, arganovo ulje pokazalo se djelotvornim i u regeneraciji oštećene kože te tretmanu ožiljaka koji su nastali kao posljedica vodenih kozica i akni. Kako bi bilo učinkovitije, pri kupnji treba birati izvorno hladno tiješteno ulje argana.
Drvo argana (Argania spinosa) raste samo u jugozapadnom dijelu Maroka. Otporno je na surove klimatske uvjete pa dobro podnosi sušu i visoke temperature. Berberi ga zovu drvo života jer blagotvorno djeluje na zdravlje i sveprisutno je u njihovu životu – koriste ga kao gorivo, hranu i za svakodnevnu njegu kože. Ovo drvo ima sposobnost ponovnog oživljavanja nakon što odumre te se smatra simbolom strpljivosti i izdržljivosti.
Smeđa pasta dobivena tiještenjem plodova (amlou) poslužuje se zaslađena za doručak i jede kao namaz za kruh, a drvo i lupine oraščića koriste se za grijanje, dok kućanstva koja sama izrađuju arganovo ulje koriste ga za kuhanje.
Berberi ga zovu drvo života jer blagotvorno djeluje na zdravlje i sveprisutno je u njihovu životu – koriste ga kao gorivo, hranu i za svakodnevnu njegu kože
Ulje argana
Ulje argana (Arganiae spinosae oleum) dobiva se hladnim tiještenjem ploda drveta Argania spinosa. Arganovo ulje, koje se još naziva i marokansko ulje ili “tekuće zlato”, u Maroku se još i danas dobiva na tradicionalni način. Proces je dugotrajan i težak – arganovi oraščići se beru, razbijaju kamenom i melju. Dobivena smeđa pasta ručno se gnječi da bi se dobilo ulje. Za jednu litru ulja potrebno je oko 100 kg svježih plodova.
Marokanci ovo ulje koriste u mnogim segmentima života. Tradicionalno ga koriste za:
- zaštitu kože od teških klimatskih uvjeta (jakog vjetra i sunca),
- njegu osjetljive dječje kože,
- zacjeljivanje ekcema,
- prevenciju nastanka strija tijekom trudnoće
- masažu kod reumatoidnog artritisa
- Marokanske žene ulje koriste i za njegu lica.
Blagotvorno djelovanje
Arganovo ulje vrlo je bogato nezasićenim masnim kiselinama i vitaminom E. Zbog svog bogatog sastava, arganovo ulje se koristi:
- u liječenju reumatskih i artritičkih oboljenja,
- za prevenciju nastanka raka i
- u kozmetici.
U kozmetici je iznimno popularno korištenje arganova ulja zbog visokog sadržaja masnih kiselina koje imaju sposobnost regeneracije kože i održavanja ravnoteže vode i lipida, čime se sprečava sušenje kože i gubitak elastičnosti, a preveniraju i nastanak bora.
U borbi protiv bora važnu ulogu ima i vitamin E, koji se također nalazi u arganovu ulju. Kao jak antioksidans, vitamin E ima sposobnost neutralizacije slobodnih radikala i tako usporava proces starenja.
Anti-age i obnova kože
Ako se ulje koristi za dnevnu njegu, najbolje je na lice prvo nanijeti odgovarajući hidrolat, a potom ga namazati uljem dok se koža još nije sasvim osušila. Tako, ustvari, na lice nanosite jednu inačicu kreme bez emulgatora jer koža istovremeno dobiva i masnu i vodenu fazu (koje su osnovni sastojci svake kreme).
Osim u borbi protiv starenja, arganovo ulje je pokazalo dobro djelovanje u regeneraciji oštećene kože, a pomaže i u tretmanu ožiljaka koji su nastali kao posljedica vodenih kozica i akni.
Arganovo ulje je djelotvorno i kod kožnih iritacija i upala, u prevenciji nastanka strija, za njegu masne kože, kose i nježne dječje kože.
Osim u borbi protiv starenja, arganovo ulje je pokazalo dobro djelovanje u regeneraciji oštećene kože, a pomaže i u tretmanu ožiljaka koji su nastali kao posljedica vodenih kozica i akni
Odlična pomoć u prevenciji akni
Dok mnoga ulja nisu prikladna za njegu masne kože i kože sklone aknama, arganovo ulje se, zbog visokog udjela antioksidansa (vitamin E, nezasićene masne kiseline i fitosteroli), preporučuje za tretiranje kože s pretjeranim izlučivanjem sebuma. Naime, znanstvenici istražuju mogućnosti topičke primjene arganova ulja zbog njegove sposobnosti da kontrolira lučenje sebuma, balansira suvišne masnoće kože i poboljšava izgled masne i mješovite kože.
Također se sugerira i njegova upotreba za njegu kose, noktiju i kože sklone svrbežu.
Zaštitnik srca i krvnih žila
Postoji niz novijih istraživanja koja pokazuju da je djevičansko arganovo ulje korisno kod mnogih kardiovaskularnih bolesti. Pripisuju mu se i sposobnost snižavanja kolesterola, LDL lipoproteina i triglicerida te antioksidativne osobine.
Kako je arganovo ulje bogato masnim kiselinama, fenolnim komponentama, skvalenima, sterolima i tokoferolima, proučava se i njegov potencijalni antikancerogeni učinak.
Mnogi istraživači sugeriraju da redovita uporaba arganova ulja osnažuje antioksidativni status organizma i snižava kolesterol, te tako ima perspektivu za korištenje u smanjenju rizika obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti.
Savjeti za sigurnu kupnju
Arganovu ulju raste popularnost i jasno je da s njome raste i broj njegovih proizvođača. Nažalost, na policama se vrlo često nađu i proizvodi s tako niskim koncentracijama arganova ulja da uopće nisu djelotvorni. Stoga pri kupnji uvijek treba pročitati kolika je koncentracija ulja argana u proizvodu – ako piše da je 100 %, u njemu ne smiju biti nikakvi drugi sastojci, nego samo arganovo ulje.
Pravilno pakirano arganovo ulje dolazi u tamnim staklenim bocama. Važno je napomenuti da ne postoji jeftino arganovo ulje, pa ako na tržištu i naiđete na povoljniju cijenu proizvoda, upitno je u kojoj je koncentraciji ulje prisutno u takvom proizvodu.
Stoga vam savjetujemo – nabavite izvorno hladno tiješteno ulje argana pouzdanog podrijetla i s certifikatom te maksimalno uživajte u blagodatima ovog “tekućeg zlata”.