Pravila njege kože za svakog člana obitelji
Kod novorođenčadi i male djece koža je iznimno osjetljiva, kod mladih sklona aknama, a kod odraslih žena i muškaraca može biti svakojaka, no sigurno je da će se kad-tad naborati. Kako pravilno njegovati kožu?
Znate li njegovati kožu ili se vodite za univerzalnim pravilima? Ovisno o dobi i karakteristikama, naš najveći organ ima različite potrebe. Doznajte koje!
Novorođenčad
Novorođeni imaju jako osjetljivu kožu. Za njegu su najbolja masna ulja dobivena hladnim prešanjem (maslinovo, nevenovo ili bademovo ulje), koja treba pažljivo umasirati u kožu. Posebnu pozornost treba posvetiti području na kojem su pelene; stalna vlažnost, ali i sastojci stolice i urina oštećuju kožu, što ometa njezinu zaštitnu funkciju. Gljivice i bakterije mogu tako brže prodrijeti i izazvati upale. Područje na kojem su pelene trebalo bi kod svakog prematanja isprati toplom vodom, dobro posušiti i ako je koža jako osjetljiva, zaštiti kremom koja će spriječiti kontakt vlage s kožom. Ako je koža upaljena i crvena, može pomoći mast koja sadrži cink ili vitamin B, a koju možete pronaći u ljekarni. Ona će zaustaviti crvenilo i svrbež, pospješiti sušenje vlažnih mjesta i oporavak kože. Tako se može spriječiti razvoj pelenskog dermatitisa (jako crvenilo s oteklinama, mjehurima i oštećenjima). Preparati za njegu djece trebali bi biti bez dodataka mirisa i boja.
Posebnu pozornost treba posvetiti području na kojem su pelene; stalna vlažnost, ali i sastojci stolice i urina oštećuju kožu, što ometa njezinu zaštitnu funkciju
Njega pupka – Ostatak pupčane vrpce sasuši se i otpadne već u prvim danima. Dok u potpunosti ne otpadne, pupak se treba čistiti najbolje prokuhanom i ohlađenom vodom ili 3-postotnom otopinom hidrogena te se posipa puderom za pupak da se brže suši. Preko pupka se može staviti sterilna kompresa kako pelena ne bi uzrokovala ranu.
Kupanje – Čim pupak zacijeli, bebe se mogu kupati. Temperatura vode treba biti 37°C (provjeriti termometrom za vodu). Jedno do dva kupanja na tjedan su dovoljna. Ako u vodu dodajete sredstvo za kupanje, potrebno ga je vrlo malo te ne smije sadržavati sintetičke mirise, emulgatore i konzervanse. Najbolje je u ljekarni nabaviti posebne kupke za novorođenčad, koje neće isušiti ili nadražiti kožu. Svaka dva dana bebu se može osvježiti mokrim ručnikom, što nije nužno ako se jednom do dva puta na tjedan kupa.
Predškolska i školska djeca
Sve do mladenačke dobi koža je jako osjetljiva jer je rožnati sloj kože koji služi kao zaštitni kiselinski omotač još jako tanak. Svakodnevno tuširanje ili kupanje previše bi isušilo kožu. Ujutro je dovoljno pranje ruku i lica – to osvježava i uklanja noćni znoj. Za njegu se može koristiti masna krema bez sintetičkih mirisa i nadražujućih sastojaka, a u proljeće i ljeto obogaćena UV filterom za zaštitu od sunca. Navečer bi trebalo oprati ruke, lice te intimno područje. Po potrebi se može koristiti krema za ruke. Ako nema posebne potrebe (veća fizička aktivnost, igra u pijesku i sl.), dovoljno je otuširati se ili okupati jednom do dva puta na tjedan. Općenito vrijedi: manje je više.
Mladi
Mladenačka koža može biti vrlo različita. Jedni pate od suhe kože, drugi od masne i nečiste. Kod akni i mitesera često se čine pogreške, koje stanje kože samo pogoršavaju. U te pogreške ubraja se agresivno čišćenje sapunom i proizvodima koji jako isušuju. Time se narušava zaštitni kiselinski sloj kože zbog čega se bakterije, uzročnici akni, mogu još više proširiti. Osim toga, isušivanje snažnim sredstvima za čišćenje potiče pojačano lučenje loja i koža postaje još masnija. Za čišćenje je pogodan pH neutralan sindet. Krema za njegu treba hidratizirati i istodobno biti nemasna (ulje u vodenoj emulziji).
Za čišćenje je pogodan pH neutralan sindet. Krema za njegu treba hidratizirati i istodobno biti nemasna
Tekućine za lice s puno alkohola trebalo bi izbjegavati i koristiti radije prirodne proizvode, npr.termalnu vodu ili biljne ekstrakte. Ponekad se trebaju primijeniti preparati sa salicilnom kiselinom jer djeluju antibakterijski i pospješuju oporavak kože. Kod težih slučajeva akni treba pokušati s posebnim mastima iz ljekarne, koje sadrže cink ili benzoil-peroksidom, ili s kozmetikom protiv akni na kojoj je naznačeno da nije komedogena.
Još jedna velika pogreška kod akni je njihovo istiskivanje. Time se pogoršava stanje jer bakterije prodiru još dublje u tkivo kože, a upala se pojačava i širi. Prištići s bijelo-žutim vrhom su ”zreli” i smiju se samo na vrhu probušiti sterilnom iglom te laganim pritiskom ukloniti gnoj. Kožu je, naravno, potrebno očistiti prije i poslije, iako je cijeli postupak bolje prepustiti stručnjaku.
Trudnice
Promjena metabolizma u trudnoći kod većine žena uzrokuje bolju prokrvljenost zbog koje koža izgleda zdravije i ljepše. No u nekih trudnica povećanje razine hormona može dovesti do pojačane pigmentacije kože. Madeži postaju tamniji te mogu nastati i tamne mrlje po koži čela i obraza koje se nakon trudnoće povuku.
Zasigurno najvažnija tema o koži trudnica su strije koje nastaju zbog jakog širenja kože na prsima, trbuhu, bokovima i bedrima. Koža se najčešće ne može tako brzo širiti kako se brzo povećava težina – dolazi do prekomjernog rastezanja zbog kojeg nastaju tanke pukotine u tkivu pod kožom. Vidljive su kao crvenkaste, trakaste promjene, koje poslije prerastaju u sedefaste ožiljke. Linije se doduše nakon trudnoće smanjuju, no ne nestaju potpuno. Ciljana njega kože može spriječiti nastanak strija.
- Kožu već nakon drugog mjeseca treba preventivno mazati svaki dan posebnim kremama i uljima. Preporučuju se ulja od jojobe, badema i nevena. U ljekarnama možete nabaviti posebne proizvode za njegu strija.
- Potaknuti cirkulaciju područja koja mogu biti zahvaćena strijama tzv. masažom štipanjem. Kožu podići palcem i kažiprstom, kratko zadržati i nakon puštanja nježno zagladiti.
- Prehrana bogata vitaminom E potiče elastičnost tkiva.
- Kako biste rasteretili vezivno tkivo grudi, trebali biste nositi grudnjak koji dobro prijanja i tako pruža oslonac. Pomaže i hladno tuširanje i lagana masaža.
- I vene na nogama jače su opterećene u trudnoći. Zbog toga treba što je češće moguće podizati noge, tuširati se naizmjence toplom i hladom vodom te mekanom četkom kružnim pokretima prelaziti od stopala prema srcu. Bolje je ne nositi visoke potpetice. Nošenje kompresivnih čarapa također donosi olakšanje.
Koža nakon tridesete
Oko 30. godine života u žena, a od 35. u muškaraca koža gubi vlažnost i elastičnost. Gornji sloj kože postaje tanji te se vide prve borice ili linije na području oko očiju i usana. Hoće li taj razvoj zaista početi početkom tridesetih ili kasnije, ovisi o genetskoj sklonosti i životnom stilu. Utjecaji iz okoliša kao što su jako sunce, jednolična prehrana, nikotin i stres ubrzavaju prerano starenje kože. Većina žena pokušava taj proces usporiti kremama i ostalim proizvodima za njegu, što zna uzrokovati probleme. Kod sve većeg broja žena koža lica je vrlo nadražena jer je pretjerano njegovana. To najviše pogađa žene u dobi od 20 do 40 godina. Ako se pojavi crvenilo, mjehurići ili slični simptomi, mora se odmah prestati s uporabom sredstva za njegu. Ako se nadraženost ne povuče, treba potražiti savjet dermatologa. Općenito vrijedi: manje je više.
Oko 30. godine života u žena, a od 35. u muškaraca koža gubi vlažnost i elastičnost
Bitno je znati da koži često treba nekoliko tjedana kako bi se navikla na određeni proizvod za njegu pa ih stoga nije preporučljivo učestalo mijenjati. Ako ne možete pronaći odgovarajući preparat za njegu kože, savjetujte se s ljekarnikom koji će vam pomoći u odabiru ili vas uputiti po savjet kod dermatologa.
Najvažniji savjeti za pravilnu njegu kože nakon tridesete:
- Nečista koža – Najvažnije kod nečiste kože je čišćenje. Trebalo bi redovito (dva puta na tjedan) napraviti piling. Pritom pazite da odaberete blage proizvode. Posebno su učinkoviti pakunzi ljekovite zemlje, koja upija nečistoće poput spužve. Kod njege i šminke koristiti proizvode iz ljekarne koji nisu komedogeni. Nipošto se ne smiju koristiti isušujući proizvodi za čišćenje. Kreme trebaju biti lagane, hidratizirajuće i nemasne.
- Masna koža – U ovom je slučaju prije svega bitno pažljivo uklanjanje masnoće – najbolje sindetom ili gelom za čišćenje. Sapun bi trebalo izbjegavati. Temeljito čišćenje ujutro i navečer je dovoljno, inače masna kože može odjednom postati suha. Od krema su prikladni proizvodi siromašni mastima (ulje u vodenoj emulziji), odnosno gelovi.
- Suha koža – Ako koža zateže, svrbi ili se peruta, u pravilu nije dovoljna hidratantna krema bez masti. Ona čak može uzrokovati nateknuće kože i gubitak vode. Stoga treba koristiti bogate kreme (voda u uljnoj emulziji). Sastojci poput uree, mliječne kiseline i glicerina povećavaju vlažnost kože i njezinu sposobnost da veže vlagu. Kod čišćenja treba se koristiti losion ili mlijeko i, ako je nužno, tonik za lice bez alkohola. Tonirana dnevna krema je bolja od šminke koja jako prekriva jer zbog visokog udjela pudera može dodatno isušiti kožu.
- Osjetljiva koža – Ponekad je ta koža preosjetljiva jer joj odmah naštete i sunce i hladnoća ili zagrijani zrak. Trebalo bi koristiti najblaže (hidrofilne) kreme. Isto vrijedi i za proizvode za čišćenje i za tonik za lice (bez alkohola). Kod osjetljive kože savjetuje se korištenje specijalizirane ljekarničke kozmetike.
- Osnovna pravila – Koristiti proizvode za njegu s malo dodatnih sastojaka koji mogu iritirati kožu. To se posebno odnosi na obojene, mirisne sastojke i konzervanse. Dobri su proizvodi na bazi biljnih ulja. Za razliku od proizvoda koji sadrže parafinska ulja, oni ne ostaju na koži poput filma, nego se upijaju u kožu, opskrbljuju je masnim kiselinama te na taj način mogu poboljšati stanje kože.
Koža nakon pedesete
Anti-aging je zasigurno najveća grana u kozmetičkoj industriji, koja obećava prava čuda: bore navodno nestaju preko noći i ostaju zauvijek u prošlosti. Istodobno svi znamo da se tragovi vremena ne daju ”izbrisati”. Najviše što možete učinit je “ispeglati se” operativnim zahvatima ili injekcijama. No, rezultat često ne odgovara željama: bore nestaju, no s njima često i mimika. O rizicima da i ne govorimo. Za zrelu kožu važno je pružiti joj puno vlažnosti, hranjivog ulja za njegu i provođenje pravilnog stila života. Pušenje, stres, masna i jednolična prehrana, pretjerano izlaganje suncu kožu će učiniti još starijom.
Proizvodi za njegu kože mogu malo ublažiti bore i linije. Odgovarajući sastojci su antioksidansi (vitamin C, vitamin E, flavonoidi), koji poništavaju štetno djelovanje slobodnih radikala na stanice, koenzim Q10, vitamin A (retinol), koji podržava stvaranje kolagena u tkivu kože i zaštitu od sunca.
Za zrelu kožu važno je pružiti joj puno vlažnosti, hranjivog ulja za njegu i provođenje pravilnog stila života
Proizvodi za čišćenje trebali bi osigurati koži dovoljno masnoće i vlage te stoga treba koristi losione ili mlijeko bez alkohola. U preparatima za noćnu njegu trebaju biti sadržana vrijedna ulja i obnavljajući sastojci. Posebnu pažnju treba posvetiti području oko očiju. Koža je tu posebno tanka i podložna mimici pa joj je potrebno puno vlažnosti. Posebne kreme za područje oko očiju ispunjavaju te potrebe. Pri tome treba paziti da ne sadrže umjetne mirise i alkohol.