Kako odabrati proizvod za hidrataciju kože?
Proizvodi za hidrataciju kože potrebni su nam i korisni, no izbor često nije nimalo lak. Hoće li nam bolje koristiti krema gušće ili rjeđe teksture, što odabrati za tijelo, a što za lice, koje sastojke tražiti, a koje izbjegavati…? Doznajte što savjetuju dermatolozi
Izabrati proizvod za hidrataciju kože nije nimalo jednostavan zadatak; postoje razne hidratantne kreme za lice, za tijelo, losioni, masti za suhu, masnu, mješovitu ili osjetljivu kožu… Dodate li k tome sastojke protiv starenja i kreme sa zaštitnim faktorom, mogli biste biti još više zbunjeni.
Kako onda znati koji je proizvod za hidrataciju najbolji za vas? Savjete smo potražili na stranici WebMD.
Lagana ili gusta krema, a možda losion?
Proizvod za hidrataciju kože je na popisu onih proizvoda koje morate imati, neovisno o tome je li vaša koža masna, suha ili mješovita.
12 mitova o koži: od skupih krema za pomlađivanje do opasnih priča o crnom melemu
Ako vam je koža suha te vas i svrbi, vjerojatno će vam odgovarati krema gušće teksture koja će zadržavati vlagu. Kreme koje su rjeđe dobre su za hidrataciju normalne kože, dok losioni pomažu osobama čija je koža masna.
Imate li tamnu put, suha područja mogu biti uočljivija ako je koža na tom mjestu svijetla i ljuskava, pa za njih koristite gustu hidratantnu kremu. Potražite kreme koje sadrže sastojke kao što su ceramidi, glicerin, ricinusovo ulje, vazelin i ulje sjemenki konoplje.
Odredite gustoću hidratantne kreme i prema tome kada je i na kojem području tijela koristite. Dermatologinja Andrea Cambio savjetuje: „Odaberite laganu hidratantnu kremu za dan i gušću za noć“. Također možete koristiti kremu gušće teksture za tijelo, a za lice izabrati lagani hidratantni losion. Držite se rjeđih hidratantnih krema tijekom ljetnih mjeseci.
Što birati?
Zaštita od sunca. Bez obzira na vaš tip kože, gotovo svaki dermatolog preporučuje korištenje hidratantne kreme sa zaštitnim faktorom od najmanje SPF 30 i to tijekom cijele godine, neovisno o vremenskim uvjetima. Zaštitni faktor može biti sadržan u hidratantnom proizvodu ili trebate nabaviti zasebni proizvod za zaštitu od sunca. Ako je namijenjen za lice, Cambio predlaže da potražite onaj koji je bez ulja i mirisa.
Antioksidansi. Proizvodi za hidrataciju s antioksidansima poput zelenog čaja, kamilice, nara ili ekstrakta korijena sladića, mogu pomoći da bilo koji tip kože izgleda svježe i zdravo. Antioksidansi pomažu neutralizirati slobodne radikale, odnosno molekule koje razgrađuju stanice kože.
Masna koža ili koža sklona aknama. „Volim alfa hidroksilne kiseline (AHA) koje ujedno sprječavaju starenje“, kaže za WebMD dermatologinja Carolyn Jacob. Ako ste skloni aknama, također biste trebali potražiti nekomedogenu hidratantnu kremu za lice koja neće začepiti pore.
Suha koža. Ciljajte na gušću hidratantnu kremu i potražite sastojke poput hijaluronske kiseline i dimetikona koji pomažu u održavanju hidratacije kože. Glicerin, propilen glikol, proteini i urea također pomažu privući vlagu vašoj koži. Lanolin, mineralno ulje i petrolatum pak zadržavaju vlagu.
Osjetljiva koža. Koristite hipoalergenu hidratantnu kremu bez mirisa. „Općenito, odaberite onaj proizvod koji sadrži manje od 10 sastojaka“, savjetuje dermatologinja Sonia Badreshia-Bansal. Manje sastojaka znači manje mogućih interakcija s osjetljivom kožom.
Svrbež kože. Ako hipoalergena hidratantna krema ne ublaži svrbež, pokušajte s kremom za kožu s 1% hidrokortizonom tjedan dana, ali ne dulje, no o tome razgovarajte najprije s liječnikom, posebice ako svrbež traje. Možda imate ozbiljniji problem s kožom.
Ekcem. Koristite gustu hidratantnu mast koja sadrži petrolatum ili jednostavno upotrijebite vazelin kako biste ublažili pukotine te održali kožu elastičnom.
Što izbjegavati?
Više nije uvijek i bolje kada je riječ o popisu sastojaka u proizvodu za hidrataciju. Kako biste imali najviše benefita za svoju kožu, izbjegavajte neke popularne dodatke.
Boje i parfemi. Bilo da želite hidratizirati suhu kožu, osjetljivu kožu, djelovati na mješovitu ili pak masnu kožu, većina stručnjaka slaže se da treba izbjegavati nepotrebne i potencijalno iritirajuće sastojke, poput dodanih boja i parfema. Antibakterijska sredstva također mogu biti nepotrebno agresivna, skidajući s kože prirodno ulje.
Sastojci ugodni za tijelo. Ono što je dobro za vaše tijelo nije uvijek dobro za vaše lice. Dr. Cambio predlaže izbjegavanje hidratantnih krema za lice, a koje sadrže popularne sastojke proizvoda za tijelo poput lanolina, mineralnog ulja, voskova ili shea maslaca. „Oni mogu začepiti pore te uzrokovati akne na licu“, kaže ona.
Previše kiselina. Izbjegavajte alfa hidroksilne kiseline, glikolnu kiselinu, retinoičnu kiselinu i salicilnu kiselinu ako imate suhu ili osjetljivu kožu. Ovi sastojci mogu prodrijeti preduboko u kožu te uzrokovati probleme osjetljivoj koži. Također se klonite proizvoda koji sadrže alkohol.
Pretjerana uporaba steroidnih sastojaka (za svrbež kože). Ograničite upotrebu steroidne kreme ili masti na samo jedan ili dva tjedna, no o tome se savjetuje s liječnikom. Pretjerana uporaba ovih krema može stanjiti kožu te dovesti do drugih kožnih problema.
Suha ili dehidrirana koža: znate li prepoznati razliku?
Poistovjećivanje suhe i dehidrirane kože jedna je češćih pogreški u njezi lica. Znate li razliku ili dnevnom rutinom pogoršavate...
SAZNAJTE VIŠEUrea ili mliječna kiselina (za ekcem ili ispucalu kožu). Klonite se hidratantnih krema koje sadrže ove sastojke koji su ugodni za suhu kožu. Mogu pogoršati postojeće iritacije kože.
3 savjeta kako najbolje koristiti proizvod za hidrataciju kože
- Koristite više od jednog proizvoda za hidrataciju kože (ako je potrebno). Nitko ne treba ormarić pun proizvoda za hidrataciju, ali losion za lice i gusta krema za tijelo mogu biti baš pravi izbor za njegu cijele kože.
- Nanesite proizvod za hidrataciju dok vam je koža vlažna, nekoliko minuta nakon kupanja ili tuširanja. Zatim osušite kožu tapkanjem.
- Neka vaša hidratantna krema bude „2 u 1“. Želite ujednačiti ton kože? Potražite toniranu hidratantnu kremu koja odgovara vašem tenu.