Idete na skijanje? Ovo su “must have” proizvodi koje trebate ponijeti
Ako vaš plan za odmor uključuje posjet Schladmingu, Kronplatzu ili kojem lokalnom spustu, usvojite nekoliko beauty trikova kako biste izgledali odlično i nakon dana provedenog na skijama
Od termo čarapa i vodootpornih rukavica do vunene kape i naočala, puno je stvari koje moramo imati na umu kada se pakiramo za odlazak na skijanje.
Zbog temperatura koje se kreću oko ništice, vjetra i snažnog sunčevog zračenja, pobrinite se da spakirate i esencijalne kozmetičke proizvode kako biste izbjegli ispucanu, suhu kožu i izdajničke blijede krugove oko očiju od skijaških naočala.
UV zaštita je neophodna
Klima u visinskim predjelima je izrazito suha, kisika je malo, a sunce je snažno, čak i za oblačna dana. Razina UV zračenja se povećava za 5 do 10 posto svakih 300 metara nadmorske visine. To možda ne zvuči puno, ali to znači da na tri tisuće metara nadmorske visine vaša koža prima 50 posto više ultraljubičastog zračenja nego dok ležite na plaži.
Usto, snijeg djeluje kao briljantan optički reflektor čiju je difuznu refleksiju, koja povećava UV zračenje za oko 80 posto, nemoguće izbjeći, čineći ranjivijim svaki djelić nezaštićene kože.
Pripazite na osjetljivu kožu
Kako biste spriječili opekline i druga oštećenja te dehidraciju kože, visoki zaštitni faktor širokog spektra zaštite je neophodan. Nanesite ga čim se probudite, a njegovu džepnu verziju nosite svugdje sa sobom. Poželjno je da ima minimalan SPF 30.
Ako imate osjetljivu kožu i brzo izgorite, odaberite 100 posto mineralni zaštitni faktor jer prirodni UV filtri reflektiraju sunčeve zrake umjesto da ih apsorbiraju.
Vjetar je na skijanju neprijatelj broj dva jer može oštetiti kožu jednako kao i sunce. Dok s osjećajem slobode, pri velikoj brzini, krstarite između zastavica, temperatura oko nule, udružena s niskom vlažnosti zraka s kože skida sloj prirodnih, zaštitnih ulja.
Masnoćama protiv vjetra
Kako koža nema mehanizam da na brzinu nadoknadi taj gubitak, posljedice su dehidracija, iritacija, crvenilo, neugodno zatezanje i ljuštenje i pucanje. Zato, bez iznimke, sve dijelove tijela izložene vjetru i hladnoći pokrijte (rukavice, šal, maska i kapa) a one dijelove koje ne možete zaštititi nepropusnim materijalima obranite bogatom hidratantnom kremom.
Potražite kreme i losione koji nisu na vodenoj bazi već su obogaćeni visokim postotkom masnih tvari, poput glicerina, pantenola, vazelina, ureje, meda i skvalena. Poslužit će kao odličan zaštitni “pokrivač” koji će zadržati vlagu da ne ishlapi iz kože, prevenirat će oštećenja uzrokovana ledenim vjetrom te smanjiti vidljivost krvnih žila zbog kojih lice poprima crvenu boju.
Ljubiteljice biljnih ulja lice i tijelo mogu nahraniti arganovim ili kokosovim uljem, koje ne začepljuje pore, a također pomaže zaštititi kožu od štetnih vanjskih utjecaja i zadržati njezinu vlagu.
Njega nakon skijanja
Briga o ljepoti ne završava sa skidanjem skija. Nakon dana uživanja u zimskim aktivnostima, vaša je koža, također, žedna. Korištenjem kvalitetnog losiona za njegu nakon sunčanja nahranit ćete kožu i prevenirati daljnju dehidraciju. Eventualne sunčeve opekline ohladite s aloe verom, a zatim zaliječite antioksidansima, poput vitamina C i zelenog čaja.
Ne želite li da sutradan vaša koža izgleda suho i beživotno, u après-ski barovima pazite što naručujete. Izbjegavajte alkohol, a pijte više vode i biljnih čajeva koji stimuliraju rad imunološkog sustava, kako biste iznutra hidratizirali kožu.
Za očuvanje ljepote iznutra posegnite za suplementima. Riblje ulje bogato masnim kiselinama preporodit će dehidriranu i oštećenu kožu i kosu. Ublažava ekceme, svrbež, crvenilo i suhoću te koži i kosi vraća sjaj i vitalnost.