Iako su u trendu, nisu za svakoga: pripazite s korištenjem ulja za lice
Ulja za lice mogu biti korisna te doprinijeti hidrataciji i svježem izgledu vaše kože. No potreban je oprez, posebno ako je vaša koža sklona aknama ili imate kožne bolesti
Danas nam se naveliko nude serumi, kreme, maske, sredstva za čišćenje i hidrataciju… Cijeli niz proizvoda za njegu kože koji održavaju naše lice čistim, zdravim i bez bora. No što je s nanošenjem ulja za lice? Je li ova trendi rutina njege kože doista dobar izbor?
Dermatolozi Amy Kassouf i Alok Vij objasnili su na blogu Cleveland klinike kako ulja za lice djeluju, tko bi ih trebao izbjegavati i koje alternative biste trebali iskušati.
Za žene koje nikad nemaju vremena: 4 osnovna koraka njege kože
Čemu služe ulja za lice?
Smatra se da će slojevito nanošenje ulja za lice nadopuniti prirodna ulja iz vaše kože, čime će ona biti hidrirana. Ovisno o vrsti, ulja mogu čistiti, hidratizirati ili djelovati kao tretman za lice.
„Ulja mogu biti korisna u nekim situacijama kada mogu djelovati kao emulgator i pomoći pri uklanjanju masnih ostataka šminke ili drugih proizvoda i zagađivača s kože”, rekla je dr. Kassouf, dodajući da mogu koristiti pacijentima s vrlo suhom ili upaljenom kožom.
Ali nisu sva ulja za lice ista. Ulja proizvedena od jojobe, argana, kokosa ili marakuje samo su neka od njih. Ovi prirodni sastojci također mogu imati protuupalna ili antioksidativna svojstva. No neka se ulja mogu napraviti i od sintetičkih sastojaka, a mnoge vrste ulja za lice smatraju se komedogenima, što znači da mogu uzrokovati mitesere blokiranjem pora. Osim toga, dr Kassouf preporučuje izbjegavanje jakih mirisnih ulja poput lavande ili čajevca jer mogu iritirati kožu ili pak potaknuti alergijsku reakciju.
Hidratiziraju li ulja za lice kožu?
Ulja za lice mogu biti dobar izbor za hidrataciju. U teoriji, objasnio je dr. Vij, ulja smanjuju gubitak vode iz kože, budući da djeluju kao barijera koja sprječava isparavanje. „U vanjskom sloju kože ima nešto ulja, tako da ulja za lice mogu učiniti vašu kožu malo glatkom ili punijom.“, rekao je Vij.
Dr. Kassouf dodaje da ulja za lice mogu biti dobra za kožu oštećenu suncem, odnosno suhu ili upaljenu kožu, zahvaljujući lipidima, spoju koji se u vodi ne topi. „Ako pokušavate oporaviti zaštitni sloj kože, barijera će biti tim bolja, što je više lipida u proizvodu“, kaže Kassouf. Dostupni su mnogi proizvodi koji „oponašaju“ elemente prirodno prisutne u vašoj koži, poput ceramida te skupine sastojaka poznatih kao prirodni hidratantni faktor (NMF).
Tko bi trebao izbjegavati ulja za lice?
Razmislite o izbjegavanju ulja za lice ako pripadate jednoj od ove tri kategorije.
- Osobe s kožom sklonom aknama – imate li kožu sklonu aknama, možda bi bilo dobro preskočiti ovaj beauty trend. Akne nastaju zbog prekomjerne proizvodnje ulja poznatog kao sebum. Kad se ono „zarobi“ ispod kože s prljavštinom i mrtvim stanicama kože, pojavit će se prištići. „Ako proizvodi nisu označeni kao ‘nekomedogeni’, mogu začepiti pore i uzrokovati pojavu akni“, upozorava dr. Vij.
- Osobe sa seboroičnim dermatitisom – seboreični dermatitis je stanje koje uzrokuje svrbež, crvenilo i ljuskanje kože, a može se pojaviti i na licu. Masna koža, uz druge čimbenike, također pridonosi seboroičnom dermatitisu, pa je najbolje izbjegavati korištenje ulja za lice. „Seboroični dermatitis proizlazi iz složene interakcije vašeg imunološkog sustava s prirodnim uljima i mikrobima na vašoj koži“, objašnjava dr. Vij. „Promjena ravnoteže bilo kojeg od tih čimbenika mogla bi poboljšati stanje vaše kože – ili pogoršati.“
- Osobe s rosaceom – rosacea, čest kožni poremećaj, može uzrokovati crvenilo na nosu, bradi, obrazima i čelu. Može se liječiti lijekovima, pa čak i kirurškim zahvatima, a šminka može pomoći u prikrivanju crvenila. Ali određeni okidači poput stresa, vremenskih prilika i alkohola mogu pogoršati stanje. Dr. Vij kaže da bi trebalo pripaziti i na upotrebu ulja za lice. „Kod osoba s rosaceom kožna barijera je promijenjena te je vjerojatnije da će koža postati suha, perutava ili zategnuta, a da ne spominjemo pojavu akni“.
Što koristiti umjesto ulja?
Ako imate kožne tegobe, razmislite o dodavanju seruma umjesto ulja za lice. Serumi su lakši proizvodi na bazi vode koji uglavnom prodiru u kožu. „Vlaženje vaše kože smanjuje pojavu finih linija i bora te pomaže u smanjenju svrbeža i ljuskanja“, kaže dr. Vij. „Ako ste skloni upalnim bolestima kože, poput atopijskog dermatitisa ili rozaceje, serum može pomoći u smirivanju upale.“
Normalna, masna, suha ili mješovita: Znate li odrediti svoj tip kože?
Djeluje jednostavno odrediti tip kože i prema tome odgovarajuću njegu. Međutim, često griješimo brkajući tip i stanje kože pa,...
SAZNAJTE VIŠEImate li osjetljivu kožu, raspitajte se kod ljekarnika o proizvodima koji se preporučuju osobama sklonim ekcemima, jer je vjerojatnije da će ti proizvodi biti nježniji prema vašoj koži.
Iako su u trendu, ulja za lice se ne preporučuju svima. Oni s kožom sklonom aknama, peruti ili rozaceji trebali bi ih izbjegavati. Želite li ih iskušati, posebno je važno obratiti pažnju na njihove sastojke te pripaziti na eventualne reakcije ili iritacije. Ipak, imate li bilo kakvih problema s kožom, najbolje je razgovarati s dermatologom prije dodavanja bilo kojeg novog proizvoda vašoj rutini.