Dalmatinsko zlato: 8 načina kako iskoristiti maslinovo ulje u službi ljepote
Osim što slovi za cara mediteranske prehrane jer blagotvorno djeluje na zdravlje, maslinovo ulje može odlično poslužiti za njegu kože, kose i noktiju. Sklonite kokosovo ulje i doznajte na koje sve načine možete iskoristiti fitonutrijente našeg dalmatinskog zlata
Prije nego su stvoreni moderni laboratoriji i drogerije s neonskim reklamama, postojala je maslina – jedna od najstarijih biljaka na Mediteranu.
Od koštica i plodova, pa sve do listova punih vitalnosti, ovo se kvrgavo stabalce koristilo u službi ljepote još od vremena drevnih Egipćana i Grka. I danas pruža jednako plodonosno rješenje za regeneraciju i mladoliki izgled kože, kose i noktiju. Zahvaljujući svojim ljekovitim komponentama koje joj služe za samoočuvanje u ekstremnim uvjetima, poput suše i bure, maslina se smatra pionirom pomlađivanja. Stoga ne čudi da njezin golemi potencijal uvelike koristi kozmetička industrija. No, zašto koristiti kupovnu kozmetiku kada ovaj zlatni eliksir mladosti imate u vlastitoj kuhinji!
Zašto koristiti maslinovo ulje?
- Obilje moćnih antioksidanasa regenerira oštećenja stanica i štiti kožu od preuranjenog starenja
- Fitosteroli kožu čine baršunasto mekom i potiču zacjeljivanje
- Skvalen se bori protiv slobodnih radikala nastalih pod utjecajem ultraljubičastih zraka čime smanjuje oštećenja stanica kože
- Vitamin E i fenolni spojevi neutraliziraju slobodne radikale sprečavajući nastanak bora i drugih znakova starenja
- Esencijalne masne kiseline, uključujući oleinsku, palmitinsku i linolensku, štite kožu i pružaju joj mekoću i baršunasti izgled
1. Njega kože nakon sunčanja
Premda maslinovo ulje ne štiti od UV zraka i stoga ga nije preporučljivo mazati na plaži, tanki sloj ulja nakon sunčanja može pospješiti zacjeljivanje oštećene kože. Japanski istraživači su, naime, otkrili da se korištenjem kvalitetnog maslinovog ulja, nakon boravka na suncu smanjuje rizik od nastanka tumora kože jer ono svojim snažnim antioksidativnim učinkom neutralizira štetna UV zračenja.
2. Njega suhe kože
Koristite ga za njegu i lica i tijela, posebice ako imate suhu, dehidriranu ili zrelu kožu jer se sporije upija od nekih drugih ulja (npr. od marelice i badema). Njime možete njegovati i mješovitu (ali ne masnu!) te osjetljivu kožu jer smiruje upalne procese, svrbež i osipe.
3. Uklanjanje šminke
Maslinovo ulje uklanja čak i vodootpornu šminku, i to bez kemikalija koje mogu iritirati oči, dok istovremeno kožu hrani i njeguje. Kada ste s blazinicom natopljenom s par kapi ulja uklonili šminku, kožu isperite toplom vodom i pjenom za pranje lica ili tonikom.
4. Njega kose
Žlica-dvije blago zagrijanog maslinova ulja savršena je maska za suhu, oštećenu, ispucanu i neukrotivu kosu. Umasirajte ulje na kosu (imate li masniju kosu nanesite ga samo na dužinu) pa je omotajte toplim ručnikom što će pospješiti apsorpciju ulja. Ostavite da djeluje od 10 do 20 minuta pa operite šamponom.
5. Njega noktiju
Plitku posudu napunite s maslinovim uljem pa namočite vrhove prstiju. Omekšat će kutikule što će olakšati manikuru, a ovakva će redovita njega ojačati nokte i spriječiti njihovo listanje.
6. Piling za tijelo
Nekoliko žlica šećera pomiješano sa žličicom maslinovog ulja formula je za hidratantni piling za cijelo tijelo.
7. Lijek za ekceme
Kako maslinovo ulje djeluje kao intenzivno hidratantno sredstvo, odličan je tretman za vrlo suhu, crvenu i ljuskavu kožu.
8. Melem za pete
Gruba, suha i ispucana koža treba dubinsku njegu. Nakon pilinga i rašpanja, počastite pete obilnim premazom maslinova ulja. Navucite čarape da ‘zaključate’ vlagu i vaš hidratantni tretman može početi.