9 savjeta uz koje će suha koža ponovno postati zdrava, meka i njegovana
Koža vam je suha, zategnuta, ispucana ili gruba? Pridržavate li se sljedećih savjeta za njegu kože, ona će u samo nekoliko tjedana ponovno postati zdrava, blistava i baršunasto meka
Oštar vjetar, suhi zrak i zimske temperature nisu pogodne za kožu, posebno lica, usnica i ruku. Hladan zrak i centralno grijanje čine je suhom, hrapavom ili ljuskavom. Pravilnom njegom moguće je suhu kožu regenerirati i hidratizirati ili spriječiti takav scenarij.
1. Bez vruće vode
Hladni dani dovode nas u iskušenje da se pod tušem zadržimo dulje nego obično. Pokušajte se tome oduprijeti jer nakon 10-15 minuta vruća voda počinje štetiti zaštitnom, hidrolipidnom sloju kože. Vruću vodu zamijenite toplom ili skratite vrijeme kupanja. Za pranje koriste hidratantni gel bez sulfata (SLS) jer isušuju kožu ili dermokozmetičku kupku na uljnoj bazi za atopičnu i suhu kožu.
2. Nježno čišćenje i umivanje
Jednaka temperatura vode vrijedi i za umivanje lica, premda je vodu iz slavine, zbog klora koji pridonosi isušivanju, najbolje izbjegavati. Provjerite proizvode koje koristite za čišćenje, toniziranje i uklanjanje šminke; izbjegavajte one koji sadrže alkohol ili sulfate jer isušuju, a birajte prirodne formule i one obogaćene hidratantnim sastojcima.
3. Hidratacija na vlažnu kožu
Za najbolji učinak, potrebno je namazati se losionom ili uljem unutar nekoliko minuta nakon tuširanja ili umivanja, dok je koža još vlažna. Na taj način „zarobljavamo“ vlagu, ostavljajući kožu hidratiziranom i mekom. Koristite njegujuće proizvode koji sadržavaju visoku koncentraciju hidratantnih sastojaka kao što su, primjerice, aloja, lipidi, prirodna ulja i maslaci, hijaluron, ureja, alantoin. A za izrazito osjetljivu, nadraženu ili kožu sklonu svrbežu, potražite proizvode s ekstraktom zobi, aloje ili omega-3 i omega-6 masnim kiselinama koji će je omekšati i umiriti.
Za najbolji učinak, potrebno je namazati se losionom ili uljem unutar nekoliko minuta nakon tuširanja ili umivanja, dok je koža još vlažna. Na taj način „zarobljavamo“ vlagu, ostavljajući kožu hidratiziranom i mekom
4. Obogaćeno vitaminom E
Kremu za lice ili losion za tijelo obogatite dozom vitamina E, snažnim antioksidansom koji štiti kožu od štetnih slobodnih radikala, sprječavajući oštećenja kože. Nabavite vitamin E u kapsulama pa sadržaj kapsule nanesite izravno na suhu kožu lica. Ostavite da djeluje 20-ak minuta, a višak nježno uklonite maramicama. Ovaj ritual ponavljajte jednom tjedno ili dva puta ako imate jako suhu kožu. A za njegu kože tijela, kapsulu vitamina E pomiješajte s losionom za tijelo.
5. Vrijeme je za noćnu njegu
Ako još niste počeli koristiti kreme ili serume za noćnu njegu lica, vrijeme je da ovaj kozmetički ritual postane vaša rutina, posebno ako imate izrazito suhu kožu. Alternativa noćnoj kremi, ako želite tijekom noći ostaviti kožu da „diše“ i da se sama obnavlja, jest bogata maska koju ćete nanijeti na lice prije spavanja i zatim, nakon potrebnog vremena, ukloniti.
6. Redoviti piling je „must“
Ni najluksuznija krema neće moći ispuniti svoj cilj ako se ne riješite odumrlih stanica. Zbog suhog zraka i hladne klime, prirodni proces eksfolijacije je usporen, što znači da se više odumrlih stanica zadržava na površni kože. To dovodi do osjećaja zatezanja i osjetljivosti pa je potrebno redovito, jednom do dva puta tjedno raditi blagi piling, osim kod osjetljive i nadražene kože kod koje treba izbjegavati bilo kakvu vrstu trenja.
7. Balzam za usne koji djeluje
Pojedini balzami za usne više isušuju nego što njeguju i vlaže osjetljivu kožu usnica, ali to nije razlog da ih se klonite. Da biste izbjegli neutemeljenu ovisnost o balzamu za usne, birajte one sa što više prirodnih sastojaka, npr. s karite maslacem. A usne redovito počastite i pilingom. Odumrle stanice možete ukloniti tijekom pilinga lica ili sa suhom četkicom na zube, a potom usne nahranite prirodnim balzamom ili prstohvatom meda.
8. Zaštitite ruke svim sredstvima
Kako biste prevenirali suhoću, crvenilo i ispucanu kožu ruku, nakon svakog pranja namažite ih hidratantnom kremom – barem nekoliko puta tijekom dana. Antibakterijski sapun koji više isušuje zamijenite blažom, prirodnom formulom za osjetljive ruke. Mala pakiranja kreme za ruke uvijek imajte pri ruci, a na otvorenom ne zaboravite nositi rukavice koje, osim što čuvaju od hladnoće, štite kožu i nokte od isušivanja i pucanja.
9. Hidratacija iznutra jednako je važna
Osim kozmetičkih proizvoda za suhu kožu, hidratizirajte se i iznutra – pijte obilje vode i biljnih čajeva bez kofeina. A za dodatno vlaženje organizma, u svakodnevnu prehranu uvrstite namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama koje blagotvorno djeluju na kožu, kao npr. hladno prešano laneno ulje, riba, orašidi i avokado.