Tai chi chuan: meditacija u pokretu za bolje zdravlje i dulji život
Tradicionalna kineska metoda vježbanja osvojila je svijet jer je pogodna za svakoga, bez obzira na dob i kondiciju, a blagodati za zdravlje su doista velike
Mnogima je prva asocijacija na tai chi skupina vježbača koji polagano izvode međusobno usklađene kretnje. Tai chi najpopularniji je kao grupni oblik rekreacije, no može se vježbati i individualno. Budući da ne zahtijeva nikakav poseban napor niti brzinu, pogodan je za svakoga, bez obzira na dob i kondiciju.
Tradicionalna kineska metoda postizanja jedinstva uma, duha i tijela, punog naziva tai chi chuan, osvojila je svijet zahvaljujući sveobuhvatnom povoljnom utjecaju na zdravlje – mentalno, emocionalno i fizičko. U kaotičnom i stresnom suvremenom načinu života, tai chi donosi spasonosnu harmoniju i mir, polazeći od načela da trebamo znati upravljati svojim tijelom kako bismo upravljali svojim životom.
Bez napora do zdravlja
Tai chi često se naziva meditacijom u pokretu jer upravo putem blagih, smirenih, fluidnih pokreta uravnotežuje ono što zovu protokom životne energije, a koja je u tradicionalnoj kineskoj medicini poznata kao chi ili qi.
Riječ je o vrlo profinjenoj vještini koja uključuje duboko, ritmično disanje i visoku razinu svjesnosti izvođenja pokreta i pravilnog položaja tijela
U tai chiju nema trzaja ni naprezanja, već se na prirodan i opušten način pokreće cijelo tijelo: svi mišići, zglobovi, unutrašnji organi… Riječ je o vrlo profinjenoj vještini koja uključuje duboko, ritmično disanje i visoku razinu svjesnosti izvođenja pokreta i pravilnog položaja tijela. To se može naučiti pod vodstvom tai chi majstora, u specijaliziranim centrima za tradicionalne istočnjačke vještine.
Treninzi u zdravstvenim ustanovama
Mnoga znanstvena istraživanja potvrdila su blagotvoran učinak tai chija, pa se ove vježbe primjenjuju u sve više zdravstvenih ustanova širom svijeta kao pomoć u liječenju najrazličitijih bolesti, od reumatizma i demencije do ovisnosti i depresije. Također se svakodnevno vježbanje tai chija preporučuje kao odlična prevencija bolesti.
Tai chi poboljšava tonus mišića i čvrstoću kostiju, pokretljivost i držanje tijela te snagu, fleksibilnost, koordinaciju i ravnotežu. Time se smanjuje rizik od padova i povreda, što je osobito važno za starije osobe.
Tai chi poboljšava tonus mišića i čvrstoću kostiju, pokretljivost i držanje tijela te snagu, fleksibilnost, koordinaciju i ravnotežu
Koristi za tijelo i duh
Vježbe tai chija ublažavaju bol, jačaju imunitet, potiču metabolizam i rad srčanožilnog sustava, olakšavaju regulaciju tlaka, masnoća i šećera u krvi te pomažu u održavanju normalne tjelesne težine. Pomoću specifičnih tai chi pokreta uravnotežuju se i moždane funkcije pa se tako smanjuju stres, nesanica i tjeskoba, a povećavaju koncentracija, pamćenje, kreativnost i samopouzdanje.
Ukratko, tai chi podiže vitalnu energiju i usporava starenje, pa je s razlogom stekao kultni status supervježbi za dugovječnost.