Trikovi koji vam mogu pomoći ublažiti MR klaustrofobiju
Nepomično ležanje u uskom tunelu uz glasno tutnjanje stroja, malo tko će jednostavno podnijeti. Dapače, nekim će osobama biti nemoguće obaviti snimanje magnetskom rezonancom. Može li se strah ublažiti?
Klaustrofobija ili strah od tijesnih zatvorenih prostora vrlo je stvaran te je teško s njime se nositi. Tim je osobama gotovo nemoguće zamisliti snimanje u tutnjajućem i uskom tunelu kao što je uređaj za magnetsku rezonancu.
Doduše, ova pretraga je mnogima neugodna, pa nerijetko izaziva tjeskobu čak i kod onih osoba koje uobičajeno nemaju problem sa zatvorenim prostorima. Stoga se jeza povezana s magnetskom rezonancom nerijetko naziva „MR klaustrofobija“.
Strah: što jest, a što nije i kako ga možemo bolje razumjeti
Znanjem protiv straha
Mnoge institucije u kojima se obavljaju MRI snimanja, savjetuju pacijente kako se uspješnije boriti s tim strahom i nelagodom. Kad je riječ o anksioznosti i MR klaustrofobiji, jedan od vaših najmoćnijih alata je znanje, naglašavaju stručnjaci. Ako je vaš liječnik naručio MR pregled, to je zato što mu trebaju slike unutrašnjosti vašeg tijela kako bi pravilno dijagnosticirao i liječio vaše stanje. Ove slike su, dakle, ključne za vašu njegu.
Prije MRI-a također biste trebali znati da su neke od priča o MRI-klaustrofobiji možda i zastarjele, odnoseći se na uređaje starije generacije. Moderni MRI uređaji nisu mračni, zatvoreni tuneli. Dobro su osvijetljeni, otvoreni s obje strane tunela i širi su nego što su bili. Postoje i uređaji za magnetsku rezonancu koji uopće nisu tunel, već su mu stranice otvorene tako da možete vidjeti sobu.
Ako nijedna od ovih tehnika nije djelovala u prošlosti ili ako mislite da vam neće djelovati tijekom budućih pregleda, za ekstremne slučajeve MRI klaustrofobije i tjeskobe dostupna je sedacija. Ovaj vas sedativ neće uspavati, već će vam pomoći da se opustite tijekom trajanja snimanja. Razgovarajte s liječnikom postoji li ta mogućnost te bi li to mogao biti vaš izbor.
Trikovi za ublažavanje tjeskobe
- Učite: Budite svjesni što će se dogoditi tijekom pretrage. Upoznajte se sa strojem, njegovim zvukovima i postupcima. Raspitajte se kod liječnika ili tehničara o svemu što vas zanima; znanje može biti ohrabrujuće.
- Usredotočite se na disanje: koliko god jednostavno bilo, fokusirano disanje i druge tehnike meditacije imaju umirujući učinak za većinu ljudi.
- Pokrijte lice: Pokrivanje lica ručnikom, nekom drugom tkaninom ili jednostavno držanje očiju zatvorenima, može vam pomoći da se osjećate kao da ste kod kuće ili u drugom prostoru. Ne možete vidjeti gdje se nalazite, pa je manja vjerojatnost da ćete se osjećati zarobljeni.
- Slušajte glazbu: U nekim institucijama tijekom pretrage možete slušati glazbu preko slušalica. To vam može pomoći da vam odvrati pažnju i smirite se.
- Isprobajte vlastitu tehniku: Ako već znate što vas smiruje, poput aromaterapije ili određenog zvuka ili slike, pitajte biste li mogli koristiti vlastitu tehniku tijekom snimanja.
- Razgovarajte s tehničarem: nikad niste sami. Osoblje u sobi može razgovarati s vama, kao i vi s njima tijekom cijele pretrage. Blizu vas će biti i gumb kojeg ćete moći stisnuti u slučaju nužde ili nelagode. Tehničar će vas obavijestiti i o tome u kojoj ste fazi snimanja.
Magnetska rezonanca: Kako se pripremiti za MR pregled?
Čitav MR pregled traje od 30 minuta do jedan sat. Pročitajte kako se dobro pripremiti za pregled magnetskom rezonancom
SAZNAJTE VIŠE- Brojanje: Još jedna jednostavna tehnika je brojanje. Monotonija može biti umirujuća, a ako sporo brojite, vrijeme vam može proći brže nego što mislite.
- Idite na svoje „sretno mjesto“: ovo možda zvuči smiješno, ali ako razmišljate o detaljima svog „sretnog mjesta“ ili o nekoj lijepoj uspomeni, a možda ako i razrađujete neki kreativan projekt, mogli biste uspješno skrenuti pažnju od tutnjanja.
- Povedite podršku: Raspitajte se u bolnici može li vama draga osoba biti s vama u prostoriji tijekom snimanja.