Kako se nositi s narcisoidnom osobom u obitelji?
Narcisoidne osobe žude za potvrđivanjem njihove vrijednosti, divljenjem, osjećajem da su posebni, a paralelno, i da su bolji od drugih
Narcisoidnost predstavlja ekstremnu usmjerenost i grandiozan pogled na sebe, a narcisoidne osobe imaju pretjeranu potrebu da im se drugi dive i osjećaju se povlašteno u odnosu na druge. Naravno, narcisoidne crte ličnosti kod nekih ljudi mogu biti tek u naznakama, a kod nekih mogu potpuno dominirati.
Narcisoidnost je, stoga, puno više od viška samopouzdanja koju netko iskazuje. Njezina priroda je dualna i može varirati. Od funkcionalnosti (ako je prisutna u blagoj mjeri) do destruktivnosti. Generalno gledajući, narcisoidne osobe žude za potvrđivanjem njihove vrijednosti, divljenjem, osjećajem da su posebni, a paralelno, i da su bolji od drugih. Sve ove karakteristike, ukoliko su veoma izražene, mogu značajno i negativno utjecati na odnose koje narcisoidne osobe imaju s drugim ljudima.
Kako se postaviti prema narcisu
Naime, zbog spomenutih karakteristika, odnosi s narcisoidnim osobama mogu biti veoma iscrpljujući. Također mogu negativno utjecati na samopouzdanje osoba koje se nalaze u prisutnosti „narcisa“.
Prvo što mnogima padne na pamet je, naravno, mogućnost da se udalje od takvih osoba. Međutim, zbog relativno česte pojave narcisoidnosti u društvu, postoji velika mogućnost da smo mi ili netko koga znamo partneri narcisoidne osobe, njezino dijete, ili roditelj. Stoga je prekidanje odnosa u nekim slučajevima veoma teško ili nemoguće. Kako se postaviti kada narcisoidna osoba predstavlja dio naše obitelji? Donosimo nekoliko savjeta:
Ne nasjedajte na provokacije i ne ulazite u svađu
Kod osoba s narcisoidnim crtama ličnosti, čest je slučaj da veoma teško sagledavaju vlastito ponašanje i prihvaćaju (negativne) povratne informacije. Stoga bi ulazak u svađu s „narcisima“, ili dokazivanje bilo kakve vrste, za njih samo predstavljalo dokaz da vi imate problem. Ukoliko je moguće, najbolje je ignorirati provokacije ovih osoba. Ne opravdavajte pretjerano svoje postupke, jasno komunicirajte i jasno postavite svoje granice. Jer konačno, kritike narcisoidnih osoba u većoj su mjeri usmjerene na veličanje njihove vlastite vrijednosti, a malo ili uopće ne govore o vama.
Budite svjesni mogućnosti
Često u nezdravim odnosima osobe izgube iz vida različite opcije koje postoje. Primjerice, u obiteljskom odnosu s „narcisom“ osobe su najčešće u uvjerenju kako nemaju nikakve druge mogućnosti osim postojećeg stanja – statusa quo. Međutim, važno je osvijestiti da uvijek postoje opcije. Možete odlučiti provoditi što je manje moguće vremena s narcisoidnim članom obitelji. Također možete postaviti jasne granice u razgovoru (rečenicama poput: „Ako mi se još jednom obratiš na taj način, završavam ovaj razgovor.“), možete jednostavno odlučiti ne razgovarati o temama za koje pretpostavljate da bi bile povod za sukob, ili možete odlučiti u potpunosti prekinuti odnos. U svakom slučaju, sama pomisao da postoji više izbora za vas može biti ohrabrujuća.
Sreća u nesreći: kako nam “negativne” emocije pomažu u životu
Otkrijte kako nam dvije česte ljudske emocije, ljutnja i strah, unatoč nelagodi koju u nama izazivaju, mogu pomoći u...
SAZNAJTE VIŠEObratite se za pomoć
Često se pri postavljanju granica u odnosu prema osobama s narcisoidnim crtama ličnosti one osjete napadnutima. Tada se krenu ponašati obrambeno, ponižavati ili vrijeđati. Važno je osvijestiti da postupci narcisoidnih osoba nisu vaša krivnja. Međutim, s ovakvim i sličnim situacijama u obiteljskom okruženju veoma se izazovno nositi sam. Stoga, uvijek je dobro obratiti se za pomoć stručnjacima poput psihoterapeuta, koji će vam pružiti podršku u procesu i drugačiji pogled na situaciju. Gotovo uvijek postoji nekoliko mogućnosti za razrješenje određenog životnog izazova, a te mogućnosti možete istražiti kroz razgovor sa psihoterapeutom te potom i odlučiti o budućim koracima.