Mirisni potpis Božića: osvježite dom aromatičnim grančicama i ukrasima od citrusa
Mirisi snažno utječu na naše osjećaje, a pritom nose i prepoznatljive „potpise“. Tako svi nekako znamo kako miriše Božić. Pobudite radost kod svih ukućana ovim mirisnim ukrasima
Unatoč svim pandemijskim izazovima, blagdani mirišu na dobro – i to doslovno. Upravo zahvaljujući prirodnim mirisima koji se tradicionalno povezuju s prazničnim prosinačkim ugođajem, možemo u svoj dom unijeti dašak vedrine i spokoja.
Božić s koronom: kako izbjeći stres te osjetiti radost i mir blagdana
Počevši od ugodne svježine kojom odišu borove grane i plodovi citrusa, pa sve do opojnih začina čije su arome kao stvorene za druženje, ali i sanjarenje pod dekom. Donosimo vam nekoliko mirisnih ideja, a kreativnost i maštovitost prepuštamo vama.
Mirisni lončić
Prostor će krasno zamirisati pomoću božićnog klasika – naranče načičkane klinčićima. Umjesto naranče, po želji upotrijebite limun, ili umjesto klinčića štapiće cimeta… Ili pak pomiješajte ostatke od pripreme kolača! Na primjer, pomiješajte koru jedne ili više vrsta citrusa, suho voće poput grožđica ili brusnica te razne začine: osim već spomenutih klinčića i cimeta, pri ruci su obično i vanilija, đumbir, muškatni oraščić… Mješavinu lagano zakuhajte u vodi, pa će se arome fino prožimati zrakom.
Ukrasi od citrusa
Kore citrusa možete jednostavno, a učinkovito iskoristiti tako da ih poslažete na radijator ili od njih možete izraditi razne oblike (npr. pomoću kalupa za kolače), objesiti ih na božićno drvce ili nanizati u girlande. Divne mirisne dekoracije mogu se načiniti i od osušenih kriški citrusa i jabuka (u tom slučaju voće se ne guli nego se cijeli plod reže na okrugle ploške koje se potom suše).
Aromatične grančice
Zrak u domu fino će oplemeniti i aromatično bilje poput ružmarina, lovora, mirte, kadulje, lavande, metvice… Sve su to zimzelene vrste, pa se i u prosincu njihove grančice mogu ubrati u prirodi.
Češeri s eteričnim uljima
I češeri namirisani eteričnim uljima odličan su način da mirise prirode unesete u svoj dom. Češere treba oprati vodom i ostaviti da se ocijede, a potom ih položiti ih na lim za pečenje kojeg ste obložili papirom za pečenje. Češere zagrijte na otprilike 100 °C dok se ne otvore. Zagrijavanje ujedno služi za dezinfekciju odnosno uništavanje nametnika koji se eventualno nalaze u češerima. Nakon toga ih nakapajte eteričnim uljima po izboru (koristite samo ona provjerene kvalitete!) i stavite u plastičnu vrećicu. Dobro je zatvorite, lagano protresite i ostavite najmanje 24 sata da češeri upiju miris. Možete ih dekorirati na razne načine; primjerice, „razbacati“ ih po komodi ili prozorskoj dasci kao da su prirodno pali sa stabla, naslagati ih u posudu ili nanizati u vjenčić..
Mirisne svijeće
Za blagdansku čaroliju izvrsne su i svijeće namirisane eteričnim uljima, no pritom treba paziti da budu u potpunosti izrađene od prirodnih sirovina. Najpoželjnije su svijeće od čistog sojina voska jer su biorazgradive i ne ispuštaju toksine. Takva svojstva imaju i svijeće od pčelinjeg voska, koje uz to obogaćuju zrak ljekovitim tvarima. No, pazite na njihovu kakvoću – najbolje je nabavljati ih od lokalnih pčelara koji uzgajaju pčele na ekološki način, a svijeće proizvode bez ikakvih umjetnih dodataka.
U duhu radosnih blagdana: božićno drvce, božićna zvijezda i božićna pšenica
Kićenje božićnog drvca stari je običaj, no u hrvatskim krajevima nije bio raširen sve do sredine 19. stoljeća, kada...
SAZNAJTE VIŠEI ne zaboravite na provjetravanje…
Ne zaboravite da, unatoč uporabi prirodnih mirisa, treba redovito puštati svjež zrak u dom! Budući da u zimskim mjesecima mnogi provode većinu vremena u zatvorenom, ključno je održavati zdravu mikroklimu dovoljno provjetravajući, a ne pregrijavajući prostor.