Riječ farmaceuta - 21. kolovoza 2024.
AUTOR ČLANKA - Aleksandra Grundler Bencarić, mag. pharm., ADIVA Plus sadržaj

U potrazi za novim lijekovima: mudrosti iz Tradicionalne kineske medicine

Tradicionalna kineska medicina (TKM) stoljećima se prakticira kao holistički pristup zdravlju, povezujući fizičko, mentalno, emocionalno i duhovno stanje. Neki od tradicionalnih pripravaka u primjeni su i danas

tradicionialna kineska medicina tkm holisticki pristup

Svjetska zdravstvena organizacija Tradicionalnu kinesku medicinu (TKM) ubraja u nekonvencionalnu medicinu, odnosno holističku medicinu koja zdravlje shvaća kao ravnotežu između fizičkog, mentalnog, emocionalnog i duhovnog stanja čovjeka.

U Kini se prakticira ravnopravno s konvencionalnom medicinom, u zasebnim medicinskim ustanovama ili u centrima u kojima se u terapiji primjenjuju istovremeno i jedne i druge medicinske metode. U Americi i Europi unatrag dvadesetak godina postoje ordinacije u kojima se bave Tradicionalnom kineskom medicinom.

Više od 4000 godina iskustva u liječenju

Povijest tradicionalne kineske medicine započela je oko 2000. god. pr. n. e. za vrijeme vladavine cara Sheng Nuna, koji je naredio istraživanje medicinske uporabe nekoliko stotina biljaka te su one sistematizirane i opisane u knjizi sa zapisima o 365 biljaka. Najvažnije djelo, Materia Medica, napisana je u doba dinastije Ming (1368. – 1644. god. p. n. e.) te sadrži opise, pripravu i primjenu 1892 pripravka TKM.

U vrijeme dinastije Han (206. – 220. god. pr. n. e.) napisan je priručnik na svili i bambusu o liječenju bolesti, a koji je u upotrebi još i danas. U liječenju se koristi preko 1000 biljnih vrsta te dijelovi otprilike 36 životinja. To su tkiva raznih guštera, zmija, žaba, tigra, nosoroga, jelena i medvjeda te morskih životinja. Koriste se i mineralne droge, od kojih je najcjenjeniji žad. Tigar, nosorog i morski konjic su ugrožene vrste i njihovo korištenje u TKM se više, bar legalno, ne prakticira.

Tradicionalna kineska medicina danas

Danas je u primjeni otprilike 800 preparata dobivenih uglavnom iz biljnih i manjim dijelom životinjskih droga i mineralnih dodataka.

Kako bi se osigurala kvaliteta pripravaka TKM, kineska vlada je 2002. godine donijela niz pravilnika koji određuju standardizaciju pripravaka. Pravilnicima su određeni zahtjevi za ekološki uzgoj, sakupljanje i proizvodnju supstancija (biljnih, životinjskih i mineralnih) te proizvodnju raznih ljekovitih oblika prema pravilima Dobre proizvođačke prakse. Iako bi se pripravci trebali tradicionalno pripremati kao napitci (infuzi, dekokti) i prahovi, radi jednostavnije i točnije primjene proizvode se u obliku kapsula i tableta, odnosno masti i losiona. Time se prvenstveno željela osigurati kvaliteta proizvoda za prodor pripravaka TKM na svjetsko tržište.

Slatkim pelinom protiv malarije

Jedan od proizvoda koji se već godinama koristi i u suvremenoj medicini jest lijek artemisin za liječenje malarije, kojeg je 1972. god. u laboratoriju otkrila i potom sintetizirala kineska znanstvenica Tu Youyou. Prema pravilima tadašnjih kineskih vlasti, članak je objavljen anonimno te se sve do 2009. godine nije znalo tko je autor, a Tu Youyou je tek 2015. god. nagrađena za svoje otkriće i to Nobelovom nagradom za medicinu.

Artemisin je dobiven iz slatkog pelina (lat. Artemisia annua L.), kineskog naziva Quing Hao. Interesantno je kako je zapravo dobiven, o čemu je u svojoj biografiji pisala Tu Youyou. Ona i njen tim istraživali su lijek protiv malarije prema naredbi Mao Ce Tunga, no pokušaji su im bili bezuspješni, dok nisu naišli na tekst iz 400. god. pr. n. e. o primjeni slatkog pelina. Prvi ekstrakti dobiveni iz biljke nisu bili učinkoviti, sve dok detaljno nisu proučili postupak dobivanja napitka iz starog spisa i dok ga nisu priredili na identičan način.

Ginko - sveto drvo i najstariji biljni lijek na Zemlji

Upoznajte sveto drvo i najstariji biljni lijek na Zemlji

Preparati ginka su među najprodavanijim biljnim proizvodima u Hrvatskoj, ali i u svijetu, što i ne čudi jer je...

SAZNAJTE VIŠE

Dodaci prehrani iz tradicionalne kineske medicine

Proizvodi tradicionalne kineske medicine kao dodaci prehrani prilično su popularni i u zapadnoj medicini. Među najpoznatijima je list ginka, koji se koristi kod tegoba cirkulacije i pamćenja.

Korijen ginsenga stoljećima služi za opće osnaživanje organizma i poticanje vitalnosti, a pripisuju mu se i svojstva afrodizijaka.

Korijen kineske anđelike opušta mišiće i, općenito, relaksira tijelo te se daje srčanim bolesnicima, a koristi se i u liječenju neplodnosti.

No, važno je u primjeni lijekova TKM slijediti stare i tradicionalne upute, kako se lijek ne bi pogrešno i neopravdano koristio. Primjer pogrešne primjene je efedra ili kositernica – ona se u TKM primjenjuje u liječenju prehlade, astme i alergija, no iz nje se dobiva i efedrin koji se na zapadu posve pogrešno i vrlo opasno koristi kao stimulans i sredstvo za mršavljenje. Stoga je američka FDA zabranila primjenu ovog kineskog lijeka (Ma Huang).

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button