Znate li koji je najčešći prijelom kod ljudi?
Možda ste na trenutak pomislili da su na listi najčešćih prijeloma podlaktica ili potkoljenica, netko bi mogao pomisliti i na kuk. No zapravo je najviše ugrožena palčana kost
Prijelom donjeg kraja palčane kosti (distalnog radijusa) nastaje padom na ispruženu ruku (eng. fall onto an outstretched hand, FOOSH). Riječ je o instinktivnoj reakciji pri kojoj se pokušava spriječiti ozljeda glave. Ova je ozljeda najčešće posljedica pokliznuća i pada pri hodu ili sportskim aktivnostima, a učestalost raste s dobi.
Što učiniti ako ste se ozlijedili?
Prvo što treba napraviti jest smireno reagirati kako bi izbjegli dodatne ozljede. Primjerice, kada padnete pri prelasku ceste, u slučaju ishitrene reakcije moguća je i prometna nezgoda. Potom, ako smatrate da je moglo doći do teže ozljede od „običnog“ udarca, potrebno je potražiti liječničku pomoć.
Pazi lomljivo: Zdravlje naših kostiju neka nam bude prioritet
U okviru obrade često će se učiniti klasično rendgensko (RTG) snimanje kojim se može utvrditi prijelom, tj. fraktura. Ako se radi o prijelomu bez pomaka, postavlja se imobilizacija (longeta), dok je kod prijeloma s pomakom potrebno pokušati „namjestiti ulomke“ tehnikom koja se naziva manualna repozicija. Potom se postavlja imobilizacija te se novi položaj provjerava ponovnim RTG snimanjem.
Konzervativno i operativno liječenje
Prilikom sljedećeg posjeta liječniku (kontrolnog pregleda) ponovno će se učiniti RTG snimanje kako bi se utvrdio položaj ulomaka nakon što je prijelom imobiliziran, a oteklina (edem) je splasnula.
Ako je položaj ulomaka dobar, može se nastaviti konzervativno liječenje, odnosno liječenje bez operacije. Pritom se kao orijentir može uzeti činjenica da se 70% prijeloma donjeg kraja palčane kosti (distalnog radijusa) liječi na ovaj način.
U slučaju da se prijelom ne može liječiti konzervativno, pacijentu se predlaže operacija. Vrsta operacijskog liječenja ima nekoliko, a svaka od njih je prikladna za neke određene vrste prijeloma, s obzirom na kvalitetu kosti i dob pacijenta.
U slučaju da je potrebno operacijsko liječenje, vrlo često je potrebna i dodatna dijagnostika u vidu CT snimanja ili, u novije vrijeme, specifičnih sekvenci na magnetskoj rezonanci (MR). Time se izbjegava dodatno ionizirajuće zračenje te se istovremeno dobiva uvid u stanje ligamenata i hrskavice.
Tehnike operacijskog liječenja
Kroz povijest je bilo mnogo različitih tehnika operacijskog liječenja prijeloma donjeg kraja palčane kosti (distalnog radijusa), od kojih u Centru za traumatologiju Sv. Katarine izvodimo osteosintezu (spajanje ulomaka čvrstim umjetnim materijalom) pločicom i vijcima sa strane dlana (eng. Volar locked plating).
Prednost ove vrste zahvata je u tome što se može ranije započeti s razgibavanjem i fizikalnom terapijom u usporedbi s imobilizacijom. Preduvjet za ovu vrstu operacije jest dobra kvaliteta kosti, što je najčešće povezano s dobi i pridruženim bolestima (osteoporoza).
Ako liječnik smatra da je potrebno operacijsko liječenje, a da je kvaliteta kosti narušena, preporučit će vam operaciju s privremenim ukočenjem zgloba (eng. Wrist spanning plate). Tijekom navedene operacije ulomci se dovode u povoljan položaj, a nesmetano cijeljenje kosti u dobrom položaju omogućava napetost ligamenata zbog postavljene pločice i vijaka. Nakon što prijelom zaraste, obavezno je operativno vađenje postavljene pločice te se započinje s intenzivnom fizikalnom terapijom pod nadzorom fizioterapeuta.
Kako smanjiti rizik od padova kod starijih osoba?
Iako padovi najčešće ne uzrokuju teške posljedice, kod starijih osoba oni su vodeći uzrok smrtnosti i bolničkog liječenja od...
SAZNAJTE VIŠEU slučaju konzervativnog liječenja, imobilizacija traje četiri do šest tjedana, nakon čega je potrebna fizikalna terapija, a potpuni oporavak očekuje se kroz tri mjeseca. Kod prijeloma liječenog operacijom, fizikalna terapija započinje prema uputama vašeg liječnika te se individualno prilagođava svakom pacijentu i njegovim potrebama.
Ako ste se ozlijedili, nemojte odgađati javljanje liječniku. Savjet stručnjaka možete zatražiti u Specijalnoj bolnici „Sv. Katarina“.