Zbog bola ne možete otvoriti usta? Možda imate trizmus
Trizmus uzrokuje bolne grčeve u mišićima koji okružuju vaše čeljusne zglobove (temporomandibularni zglobovi), što za posljedicu ima otežano otvaranje usta
Ako su vam mišići čeljusti toliko zategnuti da niste u stanju normalno otvoriti usta, lako je moguće da patite od stanja poznatog kao trizmus. Radi se o grčenju mišića koji su sastavni dio vašeg temporomandibularnog zgloba.
Ovo neugodno stanje može biti uzrokovano s nekoliko zdravstvenih tegoba. Može se pojaviti nakon operacije oralne kirurgije ili kao nuspojava liječenja tumora glave i vrata. Uzrok također mogu biti infekcije ili udarac u čeljust. Trizmus se uglavnom liječi lijekovima i fizikalnom terapijom.
Stomatološki zahvati kod pacijenata na antikoagulantnoj terapiji: što trebate znati
Utjecaj na cijelo tijelo i zdravlje
Otvor usta kod većine osoba u normalnim okolnostima iznosi od 40 do 60 milimetara. To je jednako širini dva ili tri spojena prsta (ovisno o veličini vaše šake i prstiju). Ako pak patite od trizmusa, vjerojatno ne možete otvoriti usta više od 20 do 35 milimetara. Samim time vam je otežan normalan govor ili hranjenje.
Najveći dio simptoma obično nestane za nekoliko tjedana. Ponekad osobe koje pate od kroničnog ili dugotrajnog trizmusa mogu razviti depresiju.
Rizične skupine
Kod mnogih osoba se može razviti trizmus s posljedicom otežanog otvaranja i zatvaranja čeljusti, ali ovo stanje najčešće je u sljedećih skupina:
- Odrasle osobe mlađe životne dobi (od 18 do 25 godina) koje su podvrgnute zahvatu oralne kirurgije zbog vađenja donjih umnjaka, posljednjih kutnjaka sa svake strane zubnog niza. Trizmus može biti posljedica njihova vađenja jer su pacijentima često širom otvorene čeljusti tijekom zahvata.
- Osobe koje boluju od tumora glave i vrata; prema provedenim istraživanjima, pokazalo se da kod osoba koje su bile podvrgnute zračenju zbog raka glave i vrata, njih više od 40% razvije trizmus.
- Osobe s temporomandibularnim poremećajem; trizmus je čest simptom ovog poremećaja.
Razlika trizmusa i grčenja čeljusnih mišića u slučaju tetanusa
Nekoliko vrlo sličnih simptoma zajedničko je za oba navedena stanja. Infekcija bakterijom Clostridium tetani uzrokuje otežano otvaranje usta i stanje može biti vrlo bolno, slično kao i kod trizmusa. Ono što razlikuje ova dva stanja jest što se trizmus razvije jer je nešto utjecalo na vašu čeljust, poput terapija u okviru liječenja raka ili zahvata vađenja umnjaka.
Tetanus, s druge strane, osim što je bakterijska infekcija, pored grčenja mišića na licu i vratu, može uzrokovati grčeve u cijelom tijelu. Tetanus je iznimno opasna i po život opasna bolest, za razliku od trizmusa koji je često kratkotrajno i lako lječivo stanje.
Simptomi trizmusa
Najprimjetniji simptom jest da ne možete otvarati usta kao inače. Pored toga se mogu pojaviti i sljedeći simptomi:
- zategnuti su vam mišići čeljusti, kao da vam se grče mišići u vilici,
- osjećate bol u čeljusti i dok je ne mičete, jedete ili govorite,
- žvakanje čvrste hrane uzrokuje vam bol,
- osjećate bol i kada zijevate.
Uzroci trizmusa
Brojna zdravstvena stanja i medicinski problemi povezuju se s trizmusom. Nuspojava nakon liječenja tumora glave i vrata ili nakon operacije vađenja umnjaka te poremećaj temporomandibularnog zgloba spadaju u najčešće uzroke. Pored toga, potencijalni uzroci mogu biti i:
- Upalna stanja: Trizmus možete razviti ako imate osteoartritis, reumatoidni artritis i sklerodermiju. Navedena stanja utječu na temporomandibularni zglob i zato mogu uzrokovati trizmus.
- Infekcije: Bolesti kao što su tonzilitis i zaušnjaci također mogu izazvati ovo stanje. Infekcije koje zahvaćaju vrat, usta ili parotidne (slinovne) žlijezde mogu biti okidač za trizmus.
- Trauma: Može se razviti nakon udarca u čeljust.
- Peritonzilarni apsces: Ponekad pacijenti koji imaju upalu krajnika dobiju peritonzilarne apscese, džepove ispunjene gnojem koji se formiraju u blizini krajnika. Peritonzilarni apsces potom može uzrokovati razvoj trizmusa.
- Hipokalcemija (niska razina kalcija): Ovo stanje koje se ponekad može dogoditi tijekom operacije štitnjače također je mogući uzrok zatezanja čeljusti.
- Bolesti živaca ili mišića: Stanja povezana sa živcima i mišićima također mogu uzrokovati grčeve u mišićima čeljusti. Primjerice, sindrom ukočene osobe, rijedak autoimuni poremećaj, može uzrokovati grčeve u bilo kojem mišiću, uključujući i čeljusne.
Dijagnoza i liječenje
Trizmus mogu dijagnosticirati stomatolozi, oralni kirurzi ili specijalisti otorinolaringologije i to razgovorom s pacijentom o prisutnim simptomima te pregledom čeljusti, vrata i temporomandibularnog zgloba.
Pritom se mogu napraviti odgovarajuće dijagnostičke snimke, kao što je skeniranje kompjutoriziranom tomografijom (CT) ili skeniranje magnetskom rezonancom (MRI).
Liječenje počinje tretiranjem temeljnog uzroka. Primjerice, ako vam upaljeni zub s apscesom onemogućava normalno otvaranje usta, stomatolog će vam propisati antibiotike ili će izvaditi upaljeni zub. Ostali tretmani uključuju sljedeće:
- Mišićni relaksanti – tretman lijekovima koji se izdaju na recept koji ublažavaju grčeve mišića.
Što su ciste čeljusti i kako se liječe?
SAZNAJTE VIŠE- Fizikalna terapija – liječnik vam može propisati odgovarajuće vježbe ili fizikalnu terapiju s ciljem istezanja napetih mišića čeljusti.
Savjeti za samopomoć
- Odmorite čeljust – izbjegavajte grickanje noktiju i žvakanje žvakaće gume.
- Izbjegavajte čvrstu hranu – birajte meku hranu ili tekuće obroke.
- Koristite tople obloge – omotavanje vlažnog vrućeg ručnika oko čeljusti i vrata može smanjiti grčeve. Držite ih 15 do 20 minuta svakih sat vremena, a vlaga i vrućina pomoći će u opuštanju mišića.
Nastavite članak čitati na stranici Poliklinike Smile.