Vodič kroz zdravu detoksikaciju
Detoks se ovih tjedana spominje na svakom koraku. No kad se govori o detoksikaciji organizma, koju je svakako poželjno provoditi s vremena na vrijeme, treba znati pravila jer u protivnom možemo ugroziti zdravlje
Ubrzani tempo života, prisutnost toksina oko nas u hrani i zraku, utječu na opće stanje našeg organizma. Činjenica je kako bismo povremeno trebali očistiti naš organizam od toksina. Općenito, detoksikacijska dijeta je kratkotrajna dijeta koja:
- minimalizira količinu unosa štetnih tvari- kemikalija,
- potiče hranu bogatu vitaminima, nutrijentima i antioksidansima, a koju tijelo treba za detoksikaciju te
- sadrži namirnice i tekućinu, poput vlakana i vode, koji izvlače i eliminiraju otrove povećavajući frekvenciju probave i uriniranja.
Post kao način detoksikacije organizma
Jedna od tradicionalnih metoda čišćenja organizma (ili detoksa), koja se upražnjava u gotovo svim kulturama na svijetu je post.
Vrsta posta može se razlikovati, ovisno o tradicijama. Post u nekim religijama i kulturama zahtijeva odricanje od mesa i drugih proizvoda životinjskog porijekla, cjelodnevno gladovanje ili suzdržavanje od određene vrste hrane određene dane u tjednu ili tijekom godine.
Tijekom posta ne treba jesti nikakvu industrijsku ili brzu hranu, a nikotin, kofein i alkohol treba u potpunosti zaboraviti. Naravno, treba imati na umu da je za pravilnu eliminaciju toksina iz organizma potrebno piti dovoljno vode (preporuke nutricionista su 8 do 10 čaša na dan) te imati na umu da što manje toksina unosimo u organizam.
Metode posta
Uklanjanje otrova iz organizma, što je temeljno značenje pojma detoksikacija, može se provesti na različite načine, a svatko će odabrati prema vlastitim ciljevima i mogućnostima.
Najčešće koristimo nekoliko metoda posta: post vodom, post sokovima, post kašama od svježeg voća i povrća, dijeta sa sirovom hranom i eliminacijska dijeta.
- Post vodom – najjednostavniji, ali i najintenzivniji način detoksikacije. Tijekom posta uzima se samo voda, i to po mogućnosti izvorska. Potrebno je piti najmanje dvije litre vode dnevno. Trajanje posta ovisi o općem stanju pojedinca. Ovakva detoksikacija je najbrža, ali i potencijalno najopasnija. Ubrzano izlučivanje nakupljenih toksina može prouzročiti razne tegobe jer brzo dolazi do iscrpljenosti i nemogućnosti obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Stoga se ovaj post preporučuje samo kratko vrijeme.
- Post sokovima – tijekom ovoga posta dopušteni su samo svježe pripremljeni sokovi od sirovog voća i povrća te biljni čajevi i voda. Baza su sokovi od zelenog povrća. Post sokovima čisti tijelo, a u isto vrijeme ga opskrbljuje hranjivim tvarima. Detoks s biljnim sokovima poželjno je provoditi ne duže od tri dana.
- Post kašama od svježeg voća i povrća – za razliku od posta sokovima, konzumiranje kašama omogućuje i unos vlakana, koja daju osjećaj sitosti te pospješuju izlučivanje stolice. Detoksikacija uslijed posta kašama je srednjega intenziteta, ali se podnosi puno lakše od prethodnih tipova posta.
- Dijeta sa sirovom hranom – Prehrana sirovom hranom sve češće postaje stilom života brojnih ljudi koji žele poboljšati kvalitetu života. Sirove namirnice se smatraju živima te nam donose vitalnost i svježinu. Sirova hrana sadrži enzime koji pomažu radu jetre i otpuštanju otrova. Ovakva detoksikacija je postupna i najčešće nema nuspojava.
- Eliminacijska dijeta – Detoksikacija se provodi eliminacijom namirnica koje smo ocijenili potencijalno štetnima za naše zdravlje. To mogu biti prerađene i teško probavljive namirnice, mliječni proizvodi, crveno meso ili pšenica. Eliminacijska dijeta je također izvrsna priprema za post. Takav zdravi režim prehrane nam može biti i uvod za mršavljenje i održavanje tijela u formi tijekom cijele godine.
Općenita pravila detoksikacije
- 1. Koji god program detoksikacije odabrali, uvijek je važno da koristimo čiste, organske namirnice.
- 2. Izbjegavajte prerađenu hranu, šećer, sol i rafinirane namirnice poput bijelog brašna i riže.
- 3. Preporučuje se izbjegavanje namirnica koje izazivaju kiselu reakciju u organizmu, a to su crveno meso, povrće i voće koje sadrži škrob te pšenica i mliječni proizvodi.
- 4. Svakako treba izbaciti alkohol, duhan i kofein.
- 5. Ako je moguće, provodite čim više vremena na svježem zraku i u prirodi.
- 6. Nemojte zaboraviti na tjelesnu aktivnost, ali je prilagodite trenutačnom načinu prehrane i dostupnoj razini energije.
Trajanje detoksikacije
Trajanje ovisi o odabranom tipu detoksikacije, postavljenim ciljevima, ali i općem zdravstvenom stanju pojedinca.
Logično je pravilo da rigorozniji programi detoksikacije (poput posta vodom ili sokovima) traju kraće, a umjereniji dulje.
U svakom slučaju, uvijek je dobro prije početka detoksikacije posavjetovati se s liječnikom. Dakle, razne vrste posta mogu donijeti brojne prednosti za naš organizam – i fizičke i psihičke. S razlogom ga nazivaju čudotvornom terapijom jer je lista tjelesnih stanja poboljšanih postom dugačka i raznolika. Riječ je o alergijama, artritisu, probavnim smetnjama, kožnim tegobama, kardiovaskularnim bolestima, astmi, karcinomu i drugima.
Prednosti posta
Neke od prednosti posta su:
- obnavljanje crijevne flore,
- uklanjanje nadutosti i oteklina,
- čišćenje kože,
- gubitak suvišnih kilograma,
- vitalnost,
- ublažavanje bolesti i tegoba,
- jačanje imuniteta,
- jasnije misli i bolja koncentracija,
- rasterećenje probavnog sustava,
- bolje opće raspoloženje.
Prije i nakon posta
Pripremite se za post tako da nekoliko dana prije posta jedete manje obroke i lakša jela. Dok postite, nemojte previše vježbati. Lagana je vježba dobra, čak se i preporučuje, ali teže vježbe ostavite za neko drugo vrijeme. Hodanje je prikladna rekreacija za vrijeme posta.
Ne zaboravite se puno odmarati – kad god osjećate potrebu za snom, odspavajte malo. Prekid posta treba biti lagan, baš kao i početak. Polako uvodite u jelovnik normalnu hranu.
Nemojte se nakon posta vratiti starim navikama. Pokušajte jesti samo ono što je najbolje za vaš organizam!
Nuspojave
Detoksikacija može uzrokovati i neke neugodne nuspojave. To se obično događa odmah na početku, kada nakupljeni otrovi nastoje čim prije izaći iz tijela. Neke od mogućih nuspojava su:
- glavobolja,
- mučnina,
- curenje iz nosa ili
- proljev.
Nemojte posustati, jer su upravo to simptomi započetog uklanjanja otrova iz tijela i ne bi trebali potrajati. Spomenute tegobe će ubrzo zamijeniti blagotvorni učinci detoksikacije. Uklanjanje otrova iz organizma donosi brojne dobrobiti koje se očituju na različite načine, a to varira od osobe do osobe.
Poticanjem prirodnih procesa detoksikacije do dobrog zdravlja
Nerazumno je voditi neuredan život, a onda dva, tri puta godišnje provoditi tzv. kure detoksikacije da bismo se riješili...
SAZNAJTE VIŠEKada i kome se detoksikacija ne preporučuje
Detoksikacija se ne preporučuje u sljedećim stanjima:
- ako ste dijabetičar ovisan o inzulinu,
- ako ste trudni ili dojite,
- ako uzimate lijekove kod kojih je važna stabilna koncentracija krvi,
- ako bolujete od bilo koje bolesti u kojoj bi promjena kemijske ravnoteže u organizmu mogla biti opasna,
- ako bolujete od raka ili druge bolesti u naprednom stadiju i zbog toga naglo gubite na težini,
- detoksikacija se ne preporučuje djeci.
Detoksikacija, osobito dužega trajanja, trebala bi se provoditi uz nadzor liječnika. Posebno je važno konzultirati se s liječnikom ako imate bilo kakvih zdravstvenih problema!