Uloga magnetske rezonance u otkrivanju Alzheimerove bolesti
Pri sumnji na Alzheimerovu bolest, liječnici će vrlo vjerojatno uputiti pacijenta na kompletan medicinski pregled koji, između ostalih, uključuje neurološke preglede, preglede krvi i MR pregled mozga
Nepovratna i progresivna, Alzheimerova bolest polako uništava pamćenje i sposobnost razmišljanja te, na kraju, sposobnost obavljanja najjednostavnijih svakodnevnih životnih zadataka.
Alzheimerova bolest je stanje u kojem neuroni unutar mozga prestaju funkcionirati, gube vezu s drugim neuronima te umiru. Ona je najčešći uzrok demencije (u čak 50 do 70 posto svih slučajeva demencije u starijoj populaciji), gubitka funkcije mozga koji utječe na pamćenje, razmišljanje, jezik, rasuđivanje i ponašanje.
MR pregled mozga
Dijagnoza Alzheimerove bolesti složen je proces koji se provodi identificiranjem određenih simptoma i isključivanjem drugih potencijalnih stanja.
Pri sumnji na Alzheimerovu bolest, liječnici će vrlo vjerojatno uputiti pacijenta na kompletan medicinski pregled koji, između ostalih, uključuje neurološke preglede, preglede krvi i MR pregled mozga.
MR pregled mozga koristi se za dobivanje detaljnih slika mozga te omogućuje liječnicima da lakše uoče nastale nepravilnosti. Detektirane nepravilnosti mogu biti potencijalni znakovi demencije i Alzheimerove bolesti, ali mogu biti i simptomi drugih kognitivnih stanja, od kojih neka čak mogu biti reverzibilna ako se detektiraju na vrijeme.
Osim pomoći u dijagnostici, MR pregled mozga pomaže pri praćenju reakcija oboljelih na liječenje.
Postavljanje dijagnoze u ranoj fazi
MR pregled, posebice na izrazito preciznim i osjetljivim uređajima može biti od velike pomoći, a često i ključan faktor u dijagnosticiranju neurodegenerativnih bolesti.
Ovakvi vrhunski uređaji izrazito su uspješni kada se radi o utvrđivanju bolesti, ali su odličan saveznik i u otkrivanju predispozicija za razvoj bolesti te razlučivanju raznih stadija njenog razvoja.
Iako lijek za Alzheimerovu bolest ne postoji, danas su nam dostupni razni lijekovi namijenjeni usporavanju napredovanja bolesti i upravljanju simptomima. Brzo postavljanje dijagnoze u ranoj fazi bolesti izrazito pomaže pacijentima tako što im omogućuje pristup pomoći i podršci, kvalitetnije upravljanje simptomima i lakše planiranje budućnosti.
Mogući rani znaci Alzheimerove bolesti
Neki od mogućih znakova, odnosno promjene u ponašanju pojedinca koje mogu upućivati da se radi o Alzheimerovoj bolesti su:
- poremećaj pamćenja,
- poteškoće u izvršavanju svakodnevnih aktivnosti,
- poteškoće govora, čitanja i pisanja,
- gubitak prostorne i vremenske orijentacije,
- pogrešne procjene i odluke,
Alzheimerova bolest: Kako živjeti s dijagnozom koja utječe na vaš, ali i na živote vaših najbližih
Alzheimerova bolest je teška degenerativna bolest mozga koja dovodi do niza poremećaja, od početnih gubitka pamćenja, promjene ponašanja do...
SAZNAJTE VIŠE- poremećaj apstraktnog mišljenja,
- učestalo gubljenje stvari,
- promjene raspoloženja i ponašanja,
- promjena osobnosti te
- gubitak koncentracije i interesa za socijalne aktivnosti.
U slučaju sumnje na Alzheimerovu bolest, svakako se javite liječniku čim prije. Javiti se možete i u Polikliniku Dijagnostika 2000 te dogovoriti pregled.