U potrazi za uzrokom bolova u ramenu
Rame je najpokretljiviji ljudski zglob, stoga je puno razloga koji mogu uzrokovati veliku bol i nelagodu u tom području
Rameni zglob se sastoji od tri glavne kosti: nadlaktična kost, ključna kost i lopatica. Postoje dva glavna zgloba. Akromioklavikularni zglob nalazi se između najvišeg dijela lopatice i ključne kosti. Glenohumeralni zglob čine gornji, loptasti dio nadlaktične kosti i vanjski rub lopatice. Ovaj zglob je poznat i kao rameni zglob.
Rameni zglob je najpomičniji zglob u tijelu. Pomiče ruku naprijed i natrag. Također omogućuje ruci da se kreće kružnim pokretima i da se pomiče prema gore i dalje od tijela. Za pokretljivost ramena, uz cijeli niz ligamenata i mišića, zaslužna je i tzv. rotatorna manšeta koja se sastoji od četiri tetive. Tetive su tkiva koja povezuju mišiće s kostima.
Uzroci bolova u ramenu
Nekoliko čimbenika i stanja može pridonijeti bolovima u ramenu.
- Najčešći uzrok je tendinitis ili upala tetiva rotatorne manšete. Ovo je stanje koje karakteriziraju otečene tetive, što dovodi do bolova i ograničene pokretljivosti. Tetive ramena mogu biti akutno ozlijeđene ili se radi o dugotrajnom preopterećenju istih. Ozljede tetiva ramena vodeći su uzrok bolova.
- Vrlo čest uzrok bolnog ramena je i pridružena pojava kalcifikata, što stvara jaku bol u ramenu, osobito tijekom noći.
- Ponekad su bolovi u ramenu rezultat ozljede na drugom mjestu u vašem tijelu. To je poznato kao pojava prenesene boli.
Ostali uzroci bolova u ramenu uključuju:
- artritis ili starenje zgloba, što dovodi do pojave oštećenja zglobne hrskavice,
- „smrznuto rame“ specifično je stanje ukočenog zgloba,
- traumatska stanja poput prijeloma ili iščašenog ramena,
- bolovi podrijetla izvan samog ramena, poput vratne kralježnice.
Dijagnosticiranje uzroka bola u ramenu
Prilikom pregleda u našoj ustanovi kreće se s vašom povijesti bolesti i obavlja se prvi specijalistički pregled. Uz to, koristi se napredna dijagnostika u vidu ultrazvuka koji može dati vrlo precizan uvid u stanje zgloba.
Ortoped će napraviti procjenu opsega pokreta i stabilnosti zgloba. Pretrage poput rendgenskog snimka ili magnetske rezonance (ako je imate), mogu dati detaljnu slike vašeg ramena kako bi pomogli u dijagnozi.
Pitanja tijekom dijagnostičkog postupka utvrđivanja razloga boli ramena mogu uključivati:
- Je li bol počela iznenada? Ako da, što ste radili?
- Prebacuje li se bol na druga područja vašeg tijela?
- Možete li točno odrediti područje boli?
- Boli li vas više kad se pomičete na određene načine?
- Je li to oštra bol ili tupa bol?
- Boli li vas noću?
- Što pogoršava, a što ublažava bol?
- Jeste li morali ograničiti svoje aktivnosti zbog bolova u ramenu?
Koje su mogućnosti liječenja bolova u ramenu?
Liječenje će ovisiti o uzroku i ozbiljnosti bolova u ramenu. U velikoj većini slučajeva započinje se s neoperativnim liječenjem, a potom, ako ima potrebe, i operativnim metodama liječenja.
U početku liječenje uključuje nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID) s ili bez kortikosteroida. Kortikosteroidi su snažni protuupalni lijekovi koji se mogu uzimati oralno ili se mogu aplicirati izravno u zglob.
Liječenje biološkim metodama kao što su autologna kondicionirana plazma ili matične stanice može se preporučiti u slučajevima djelomičnog oštećenja tetivnog aparata ramena. Ovdje je ključno iskustvo vašeg ortopeda kako bi se omogućio kvalitetni oporavak bez operacije.
Zašto nas može boljeti ključna kost?
Bol u ključnoj kosti može biti uzrokovana prijelomom, artritisom, infekcijom kostiju ili drugim stanjem povezanim s položajem ključne kosti.
SAZNAJTE VIŠEOperativni minimalno invazivni zahvat artroskopije ramena može ukloniti mehaničke uzroke boli ramena. Kroz milimetarske rezove posebnim uređajima možemo pristupiti u zglob ramena i precizno ukloniti uzroke boli s ubrzanim oporavkom.
Kada se javiti liječniku?
Trebali biste kontaktirati svog liječnika ako:
- ne možete pomicati rame,
- osjećate vrućinu i osjetljivost oko zgloba ili
- bol ustraje i nakon nekoliko tjedana kućnog liječenja.
Javite se s povjerenjem stručnjacima u Poliklinici Ribnjak.