Stomatološki zahvati kod pacijenata na antikoagulantnoj terapiji: što trebate znati
U današnjem svijetu, tromboembolijska bolest predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju, a antikoagulantni i antitrombocitni lijekovi igraju ključnu ulogu u njezinoj prevenciji i liječenju. Međutim, za pacijente na ovoj terapiji, stomatološki zahvati nose povećan rizik od krvarenja
Tromboembolijska bolest posljedica je suvremenog načina života i jedan je od vodećih uzroka smrti u razvijenim zemljama svijeta. Medicinska stanja kao što su srčane aritmije i ateroskleroza, predispozicija su za razvoj tromboze ili tromboembolije.
Antikoagulantni i antitrombocitni lijekovi
Antikoagulantni lijekovi kao terapijsko i preventivno sredstvo indicirani su u velikom broju cerebrovaskularnih i kardiovaskularnih bolesti. Razlikujemo antikoagulantne i antitrombocitne lijekove.
Antikoagulantni lijekovi sprječavaju formiranje ugrušaka. Oni usporavaju proces zgrušavanja i često se nazivaju razrjeđivačima krvi.
Primjenjuju se pri opasnosti od nastanka venske tromboembolije, u prevenciji venske tromboze nakon operacije, u nepokretnih bolesnika, u srčanih bolesnika s fibrilacijom atrija, kod mitralne stenoze, akutnoga koronarnog sindroma, u akutnom infarktu miokarda, u prevenciji i liječenju moždanog infarkta, plućne embolije te kao prevencija u vrijeme transfuzije krvi i hemodijalize.
Antikoagulantne lijekove dijelimo na antagoniste vitamina K (najpoznatiji od njih je varfarin) i nove oralne antikoagulantne lijekove (NOAK). Njih primjenjujemo oralno. U skupinu antikoagulantnih lijekova pripada još i heparin kojeg primjenjujemo intravenski.
Antitrombocitni lijekovi sprečavaju agregaciju trombocita, a najpoznatiji je lijek u ovoj skupini acetilsalicilna kiselina.
Povećan rizik od krvarenja
Iako je na ovaj način smanjen rizik od tromboembolijskih događaja, povećan je rizik od krvarenja. Krvarenje zbog stomatoloških zahvata neizbježna je i svakodnevna pojava. S krvarenjem se susrećemo u svim područjima stomatologije, od restaurativnih postupaka do oralno kirurških zahvata.
Kako je sve veći broj bolesnika na antitrombocitnoj ili antikoagulantnoj terapiji, često se postavlja pitanje o postupku kojemu takvi bolesnici trebaju biti podvrgnuti pri operativnom zahvatu ili stomatološkoj intervenciji.
Posebne mjere opreza kod stomatoloških zahvata
Procjena rizika i komplikacija.
Prije zahvata nužno je procijeniti rizik i komplikacije povezane s krvarenjem kod pacijenata na antikoagulantnoj i antitrombocitnoj terapiji. Pod komplikacijama se misli na produženo ili pojačano krvarenje.
Stomatološki zahvati kod kojih se u normalnim okolnostima ne očekuje krvarenje su:
- lokalna anestezija,
- sondiranje i parodontna mjerenja,
- supragingivalno uklanjanje tvrdih i mekih naslaga,
- restaurativni postupci,
- endodoncija,
- uzimanje otisaka,
- postavljanje bravica i prilagodba ortodontskog aparatića.
Stomatološki zahvati kod kojih može doći do krvarenja dijele se na one s manjim i većim rizikom od krvarenja i komplikacija povezanih s krvarenjem nakon zahvata.
U zahvate s manjim rizikom spadaju:
- jednostavne ekstrakcije do tri zuba,
- incizije i drenaže intraoralnih apscesa,
- struganje i poliranje korijena i
- subgingivalno uklanjanje tvrdih i mekih naslaga.
Stomatološki zahvati s većim rizikom od komplikacija povezanih s krvarenjem nakon zahvata su:
- složene ekstrakcije,
- ekstrakcije s velikom ranom ili ekstrakcija više od tri zuba,
- parodontna kirurgija,
- pretprotetska kirurgija,
- produljenje kliničke krune zuba,
- stavljanje implantata,
- gingivoplastika,
- biopsije.
Mjere koje se prate – PT i INR
Učinak oralnih antikoagulantnih lijekova, točnije antagonista vitamina K, mjeri se uz pomoć testova PT i INR. Normalno protrombinsko vrijeme (PT) iznosi 12 sekundi. No, PT može varirati od osobe do osobe. INR je način standardiziranja mjerenja PT-a. Normalan raspon INR-a za zdravu osobu je između 0,9 i 1,3.
Uz pomoć INR mjerenja stomatolog odlučuje može li se sigurno odraditi zahvat. INR se mjeri na dan zahvata ili dan prije. Suvremeni protokoli više ne preporučuju skidanje pacijenata s antikoagulantne terapije prije oralnokirurških zahvata ako su vrijednosti INR-a unutar terapijskih vrijednosti. Zahvati se mogu izvesti uz primjenu lokalnih hemostatskih mjera. Prekidanje antikoagulantne terapije povećava rizik od tromboemboličkih komplikacija.
Za pacijente na terapiji NOAK-ima, INR test nije prikladan. Kod zahvata s malim rizikom od krvarenja, preporuka je ne prekidati terapiju NOAK- ima jer se smatra da je rizik krvarenja mali, a izbjegava se povećanje rizika tromboembolije.
Savjetovanje s hematologom ili kardiologom
Kod pacijenata s povećanim rizikom od krvarenja, primjerice u slučajevima ekstenzivnih kirurških zahvata, doktor dentalne medicine će se konzultirati s pacijentovim liječnikom, najčešće hematologom ili kardiologom.
Što još treba znati?
U slučaju korištenja acetilsalicilne kiseline ASK i nekog drugog antikoagulantnog lijeka, postoji povećan rizik od postoperativnog krvarenja, pa je potreban poseban oprez i savjetovanje s liječnikom.
Antibiotici kao što su amoksicilin, metronidazol i azitromicin utječu na djelovanje varfarina. Pojačavaju njegovo djelovanje i postoji rizik od povišenja INR-a i povećanog rizika od krvarenja.
Spašavanje jako oštećenog zuba – nakon liječenja je važno „izgraditi“ zub
Uspješno liječenje zuba početak je druge i vrlo važne faze u kojoj se restaurira oštećen zub. Taj postupak je...
SAZNAJTE VIŠEPacijenti na terapiji varfarinom trebaju izbjegavati nesteroidne protuupalne lijekove zbog njihova antiagregacijskog učinka i posljedično povećane antikoagulacije. Analgetik izbora je paracetamol.
Nakon zahvata…
Većina krvarenja uspješno se zaustavlja lokalnim mjerama.
- Protokol nakon oralno kirurškog zahvata uključuje zagriz u sterilnu gazu tijekom 30 do 40 minuta.
- Treba izbjegavati mućkanje tekućine.
- Preporučuje se hladna i tekuća prehrana u prva 24 sata od zahvata.
- Izbjegavati dodire rane jezikom, pokrete usisavanja i stvaranja negativnog tlaka.