Špajza i frižider puni zdravlja: savjeti za pametnu organizaciju namirnica
Bez obzira na tip prehrane koji preferiramo i što smatramo „zdravim“, u našim frižiderima i špajzama bismo uvijek trebali imati namirnice koje nam čine dobro, kako tjelesno, tako i mentalno.
U prošloj kolumni tema nam je bila održivost prehrane, a zdrava špajza i zdravi frižider baš se lijepo na to nadovezuju, budući da jedno bez drugog ne može.
Bez obzira na tip prehrane koji preferiramo i što smatramo „zdravim“, naši bi frižideri i špajze trebali biti mjesta iz kojih ćemo svakodnevno posezati za hranom koja će nam ne samo davati energiju, već nam i činiti dobro – tjelesno i mentalno. A ono što se uvijek potvrđuje kao ključ u postizanju tog cilja jest raznolikost i umjerenost u prehrani.
Ne jedimo uvijek ista jela
Kako bismo izbjegli zamku stalnog pripremanja i konzumiranja istih jela, moramo si najprije osvijestiti da pri kupnji ne posežemo uvijek za istim proizvodima. Ako u našoj špajzi uvijek imamo kilogram riže i dva kilograma tjestenine, vrlo je vjerojatno da ćemo ih redovito pripremati. Zato bismo trebali gledati da smanjimo zalihe pojedinog proizvoda i prvom prilikom ubacimo neki novi u isprobavanje.
Iako je to na prvi pogled teže i kompliciranije nego ići uhodanim putem kupovine i kuhanja, barem je u današnje vrijeme lako naći ideje i recepte za svakojake, pa i (nama) egzotične, nove namirnice. Stoga, kad sljedeći put ostanete bez zalihe riže, kupite pola kilograma heljde ili prosa te s njima pripremite neko novo jelo.
Ne gomilajmo hranu preko potrebe – i ne bacajmo je
Ponekad se čini kao pravo umijeće pogoditi koliko trebamo kupiti da nije ni premalo ni previše, da smo pritom učinkoviti i u kupnju ne idemo svaka dva dana, a poželjno je i da ne potrošimo previše novca. Svi koji nemaju luksuz vlastitog vrta i voćnjaka, uzgoja ili proizvodnje nekih namirnica, kupuju po trgovinama s čijom su ponudom ograničeni. U organizaciji vremena i novca ne škodi pogledati reklamne letke tih trgovina prije odlaska u kupovinu i pripremiti se. No pritom treba izbjeći i zamku kupovanja nepotrebnog, kao i kupovanja prevelikih količina proizvoda samo zato što je na popustu.
Također, osim u velike trgovine (trgovačke lance), svratite, za promjenu, ponekad u manji dućan u susjedstvu u kojem ćete naći proizvode lokalnih proizvođača, a možda i nešto novo i drugačije.
Iako će svako domaćinstvo imati svoju računicu, bez obzira na to je li riječ o jednoj osobi, četiri, ili više, vodimo se time da ne kupujemo novo prije nego što potrošimo ono što imamo (posebno to vrijedi za frižider, odnosno namirnice kraćeg roka valjanosti) i da ne kupujemo više nego što nam treba (samo zato što je na „akciji“).
To ne znači da ne treba imati neke zalihe u špajzi, ali i sa zalihama treba biti razuman. Korisno je imati zalihe suhih namirnica poput žitarica, brašna, grahorica, ulja, šećera i tome sličnog, a koje se koriste redovito, ali ni njih ne treba kupiti toliko da ih ne stignemo potrošiti prije isteka roka valjanosti. Osim toga, vjerojatnije je da ćemo neku namirnicu iskoristiti ako u našoj špajzi ili frižideru nemamo istovremeno previše drugih.
Zdravo, korisno i pametno
Sređujući špajzu i frižider u vlastitom domaćinstvu zadnje desetljeće, shvatila sam da je neke namirnice uvijek dobro, korisno i pametno imati pri ruci. One su tu kao baza jednostavnih jela ili rješenje za brzi hranjivi obrok, relativno su dugoga roka trajanja, a lako se kombiniraju s raznim povrćem i drugim namirnicama za potpuni obrok.
U mojih top 10 „zdravih, korisnih i pametnih“ namirnica u špajzi ubrojila bih:
- 1. maslinovo ulje,
- 2. pasatu od rajčice,
- 3. tjesteninu,
- 4. kukuruznu krupicu,
- 5. zobene pahuljice,
- 6. suhi slanutak,
- 7. crvenu leću,
- 8. kikiriki maslac,
- 9. orahe (ili drugo orašasto voće),
- 10. grah u konzervi.
Nekoliko trikova kako iskoristiti ostatke nepojedene hrane
Problem kojem svjedočimo je pretjerano bacanje hrane. Da bismo je smanjili, uštedjeli i zaštitili okoliš, trebamo pametno koristiti ostatke
SAZNAJTE VIŠEOsim ovih proizvoda dugog vijeka, u špajzi uvijek volim imati i osnovne začine: sol, češnjak u prahu, kumin u prahu i kurkumu. Po pitanju povrća, tu su crveni luk i krumpir (i bundeva u jesen i zimu), dok mi ostalo povrće iz „stalnog postava“ stoji u zamrzivaču, a to su grašak, špinat i list peršina.
Što se frižidera tiče, dobro bi bilo uvijek imati jogurt, maslac i jaja, a za ukusnija jela sojin umak i srirachu.
Uz pokoje sezonsko povrće, uz ove ćete sastojke uvijek moći pripremiti ukusan i hranjiv obrok. Ideje potražite i na našem portalu.