ADIVA Plus sadržaj - 2. kolovoza 2024.
AUTOR ČLANKA - Melita Petrović, mag. pharm., ADIVA Plus sadržaj

Smiju li se preparati za zaštitu od sunca koristiti nakon isteka roka valjanosti?

Prije korištenja sredstva za zaštitu od sunca provjerite rok trajanja te ga nemojte koristiti ako je istekao. No ako rok trajanja nije naveden, niti koliko se dugo smije koristiti nakon otvaranja, postavlja se pitanje njegove sigurnosti

krema za sunčanje-rok trajanja

Već dulje vrijeme zdravstveni stručnjaci upozoravaju na opasnost od pretjeranog izlaganja sunčevom zračenju. Rizici od UV zračenja najveći su za kožu – naš najveći i ujedno najizloženiji organ najosjetljiviji je na sunce.

Pretjeranim izlaganjem kože suncu potiče se stvaranje slobodnih radikala koji vidljivo oštećuju tkivo kože, pa se već kratkotrajnim izlaganjem mogu očitovati pojave opekotina ili alergije, a dugotrajno (višegodišnje) izlaganje suncu, nosi sa sobom i puno ozbiljnije rizike.

Godišnji odmor: Voli sunce, ali kožu čuvaj! Od alergije na sunce do raka kože

Svjesnost o opasnostima nikako ne znači da se moramo odreći užitaka ljeta, no oprez je svakako potreban, a najvažnije je pridržavati se preventivnih mjera: izbjegavati izlaganje suncu u razdoblju od 10 do 16 sati, planirati aktivnosti na otvorenom bez izlaganja suncu kada UV indeks najviši, nositi zaštitnu odjeću, pokrivalo za glavu i zaštitne naočale.

U programu zaštite važna je uporaba sredstava sa zaštitnim faktorom. Treba odabrati najprikladniji preparat s obzirom na tip kože te ga koristiti svakodnevno i ispravno.

Ispravno nanošenje sredstva za zaštitu od sunca

Sredstva se moraju nanositi u dovoljno debelom sloju (cca. 2 mg/cm2 ili 35 ml na cijelo tijelo) kako bi se postigao odgovarajući zaštitni učinak. U protivnom, zaštitni faktor na koži bit će niži od navedenog na proizvodu.

Sredstva se nanose na kožu pola sata prije izlaganja suncu. Premazivanje je potrebno ponavljati svaka dva sata, odnosno nakon svakog kupanja te nakon brisanja ručnikom i znojenja.

Koje sredstvo odabrati?

Na tržištu postoje brojna zaštitna sredstva u različitim oblicima, kao što su losioni, mlijeka, sprejevi, kreme, gelovi ili u obliku stika, od različitih proizvođača, a ni financijski čimbenik nije  zanemariv pri odabiru.

U pravilu, za suhu kožu prikladnija je upotreba krema za lice i mlijeka za tijelo, dok se za masnu ili mješovitu kožu preporučuje nemasna gel krema. Stikovi su prikladni uglavnom za manje površine, za područja koja se često zaboravlja zaštititi, kao što su to, primjerice, nos i usnice. Sprejevi, odnosno aerosoli, su oblici s kojima se jednostavno i brzo pokrivaju velike površine tijela.

Treba naglasiti da SPF (Sun Protection Factor), označava visinu zaštite od UVB zračenja. No, za štetno djelovanje sunčevog zračenja na ljudsku kožu odgovorno je i UVA zračenje; većina sredstava danas učinkovito štiti protiv UVB zraka, a noviji preparati i od UVA.

Što se događa po isteku roka valjanosti?

Početkom ljetne sezone, kad u kućnim zalihama pronađemo prošlogodišnju kremu za sunčanje, pitamo se je li dobro koristiti je i kako znati je li joj istekao rok trajanja?

Kreme sa SPF zaštitom, kao i većina kozmetičkih preparata, mogu se koristiti do isteka roka valjanosti, a nakon toga više ne pruža djelotvornu zaštitu. Povećava se i rizik od alergijske reakcije zbog štetnih razgradnih produkata, pogotovo ako proizvod nije bio ispravno čuvan (na hladnom i tamnom mjestu, bez izlaganja visokim temperaturama).

Ako je prošao rok trajanja, preparati se ne smiju više koristiti čak i ako još nisu otvoreni.

Što je s proizvodima na kojima nije naveden rok valjanosti?

Na nekim proizvodima naveden je rok valjanosti, no ne na svima. Na kozmetičkim proizvodima obično se nalazi simbol koji označava koliko mjeseci nakon otvaranja se proizvod može koristi – slika lončića s otvorenim poklopcem i oznakom mjeseci (obično piše 12 M, što znači da se može koristiti 12 mjeseci nakon otvaranja; kako ne biste zaboravili datum otvaranja, možete ga napisati na pakiranju).

zaštita od sunca, sunčanje, krema za sunčanje

Nije važno samo “što”, već i “kako”: Pravilno korištenje kreme za sunčanje

Da biste se sigurno odmarali “ispod sunca zlatnoga” vrijedi ponoviti nekoliko osnovnih pravila o proizvodima za zaštitu od sunca...

SAZNAJTE VIŠE

Iako nije naveden rok valjanosti, većina krema za sunčanje napravljena je tako da traju dvije do tri godine. Ako je ispravno čuvana, prošlogodišnja krema može se koristiti i ovog ljeta, no treba provjeriti boju, teksturu i miris. Pokvarena krema za sunčanje često postane grudičasta, promijeni boju i miris ili se pak počne razdvajati; takva više nije za uporabu.

No, najsigurnije je svake godine koristiti novu kremu  za sunčanje. Ako se koristi prema savjetu – svakodnevno, na svim izloženim područjima i u dovoljnoj količini, pakiranje nam niti neće dugo trajati.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button