ADIVA Plus sadržaj - 24. srpnja 2024.
AUTOR ČLANKA - Prim. Iva Palčić, dr. med., spec. pedijatar, Poliklinika za dječje bolesti Helena

Ljeto i pelenski osip: posvetite posebnu pažnju osjetljivoj dječjoj koži

Tijekom ljetnih mjeseci je područje ispod pelena posebno osjetljivo jer je iritirano velikim vrućinama, znojenjem, morskom vodom i pijeskom. Pelenski je osip vrlo česta pojava, no treba pripaziti da se odgovarajuće tretira, a po mogućnosti spriječi

pelenski osip-ljeto

Pelenski je osip učestala pojava kod beba i djece koja još nisu skinula pelene te nerijetko zbog svog trajanja, širenja i ponavljanja zna zabrinuti roditelje.

Pelenski osip javlja se na području koje pelene pokrivaju, a to je područje gluteusa, spolovila i donjeg dijela trbuha. U početku su prepone pošteđene, a kasnije se javlja i njihova zahvaćenost. Ljeto je period kada je to osjetljivo bebino područje dodatno iritirano velikim vrućinama, znojenjem, morskom vodom i pijeskom, zato trebamo posvetiti posebnu pažnju kod njege kako bi pelenski osip što uspješnije prevenirali i prema potrebi liječili.

Ljeto: Idealno vrijeme za odvikavanje od pelena

Uzroci crvenila i osipa te simptomi

Najčešći uzrok crvenila i osipa u pelenskom području je kontinuirana izloženost osjetljive bebine kože djelovanju vlage, topline, trenja te kemijskih produkata iz mokraće i stolice, što sve dovodi do smanjenja otpornosti kože i do pojave upale.

Pelenski osip tako predstavlja jedan oblik iritativnog dermatitisa. 

U početku osipa pojavljuje se crvenilo koje može biti različitog intenziteta. Ako upala kože dulje traje, mogu se javiti mjehurići koji pucaju pa nastaju erozije odnosno ranice koje svrbe, peku i bole. Na kraju nastaje ljuštenje kože i suhoća.

Takva upaljena koža nerijetko se sekundarno inficira gljivom iz roda Candida species. To možemo prepoznati po oštro ograničenom crvenilu u pregibnim regijama te pojavi gnojnih mjehurića na rubu žarišta koje nazivamo „satelitske pustule“.

S druge strane, osip može biti i alergijska reakcija na neke pelene, vlažne maramice ili dječju kozmetiku. Može se također pojaviti i kod uvođenja krute hrane u prehranu kada se pojača kiselost stolice te ako majka koja doji konzumira značajne količine rajčice i naranče.

Vrlo česta pojava

Smatra se da svako dijete tijekom nošenja pelena barem jedanput razvije pelenski osip, a prevalencija se procjenjuje na sedam do 35 posto. 

Pelenski osip se može javiti već i u prvom mjesecu života bebe, no najčešće, u 50 posto dojenčadi, javlja se u dobi od devet do 12 mjeseci, češće nakon uzimanja antibiotika, kod nicanja zubi i prelaska nakon isključivog dojenja na prehranu drugim namirnicama.

Savjeti za prevenciju pelenskog osipa

Pojavu pelenskog osipa možemo spriječiti češćim mijenjanjem pelena, svaka dva sata, te korištenjem jednokratnih pelena odgovarajuće veličine da se spriječi trenje.

Ako se koriste platnene pelene, treba paziti da su dobro isprane od deterdženata i da ih redovito mijenjamo.

Kod svakog previjanja bebe kožu treba oprati toplom vodom i obrisati mekanom, pamučnom tkaninom. Ako koristimo vlažne maramice, onda je preporuka da su bazirane gotovo 100% na vodi.

Nakon čišćenja, pelensku regiju je potrebno namazati zaštitnom kremom koja štiti kožu od iritacija i oštećenja. Preporučuje se primjena krema koje poboljšavaju zaštitnu barijeru kože, smanjuju pH kože te sadrže umirujuće sastojke kao što su bisabolol, d-pantenol, cink oksid i bakar sulfat.

Kako liječiti pelenski osip?

Kada se osip pojavi, bitno je često mijenjati pelene, nakon svakog presvlačenja kožu ispirati vodom i osušiti nježnom pamučnom tkaninom te pustiti da je što više na zraku.

Koža beba traži posebnu njegu

Nježna dječja koža traži posebnu njegu

Koža predstavlja barijeru između okoliša i unutrašnjosti organizma i sprečava ulazak različitih mikroorganizama – virusa, bakterija i gljiva. Druga...

SAZNAJTE VIŠE

Nakon toga treba, u tankom sloju, nanijeti kremu koja sadrži supstance za cijeljenje kože (jer su kod pelenskog osipa, osim crvenila, često prisutne erozije) te prirodne antibakterijske sastojke poput bakra i cinka.  

Kada je pelenski osip vrlo jak i ne reagira na kreme namijenjene u tu svrhu, potreban je pregled liječnika. Ponekad je riječ o sekundarnoj gljivičnoj ili bakterijskoj infekciji te će se primijeniti krema protiv gljivica ili bakterija. Katkad je upala kože toliko jaka da je potrebna kratkotrajna primjena kortikosteroidne kreme da bi se upala smirila.

Više stručnih savjeta potražite u Poliklinici za dječje bolesti Helena.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button