Ljepota nakon menopauze: zdravlje kože i kose u fokusu
Vaša koža i kosa mogu izgledati drugačije nakon završetka menstruacije, stoga je važno obratiti pažnju na to što možete učiniti kako bi izgledale čim bolje i zdravije
Uočite li promjene na kosi i koži nakon menopauze, vjerojatno se radi o naglom padu razine hormona estrogena koji potiče zadržavanje vode i bujnost kože. U trenutku kada razina estrogena padne, gubite neke od molekula koje pomažu održavanju kože vlažnom. Estrogen također doprinosi rastu i punoći kose. Bez toga kosa može postati tanja.
U nastavku donosimo najčešće promjene koje žene mogu očekivati na koži i kosi nakon menopauze.
Razgovarali smo sa stručnjakinjom o estrogenu – hormonu koji „čini ženu“
Opuštenost i gubitak punoće
Kolagen je protein koji drži tjelesna tkiva zajedno, a kad estrogen padne, smanjuje se i proizvodnja kolagena u vašoj koži. Gubitak kolagena znači da koža gubi mladenački volumen i zategnutost. Pokret masaže potiče proizvodnju kolagena u vašoj koži. Također, preporučuje se da uzmete svoju omiljenu hidratantnu kremu ili ulje za lice i utrljate u lice svaku večer. Nježno očistite kožu, čak i ako vam je koža suha, očistite je svaki dan kako biste uklonili šminku i dnevnu prljavštinu.
Nakon menopauze, mnoge žene trebaju povećati svoju vlažnost kože. Tuširajte se toplim, a ne vrućim tušem. Vrući tuševi skidaju s vaše kože prirodna ulja, ostavljajući je isušenom zato je dobro prati tijelo, ali i lice uljnim preparatima koji čuvaju lipidni ili masni sloj na površini naše kože. I hidratizirajte kožu odmah nakon tuširanja. Koža bolje upija sastojke dok je još vlažna.
Vidite li crvenilo ili osip, posjetite liječnika. Dermatolog može isključiti probleme poput ekcema ili alergijskih reakcija i pomoći vam pronaći rješenje.
Tamne mrlje
Tamne mrlje (staračke pjege) često se pojavljuju nakon menopauze i teško ih je liječiti kod kuće. U većini slučajeva potrebne su kreme koje propisuje liječnik. Tretmani kao što su piling lica mogu pomoći kod pojedinačnih mrlja te poboljšati cjelokupni sjaj i mladenački izgled kože. Svakako je važno savjetovati se sa svojim dermatologom o najboljim mogućnostima za vašu kožu.
Izbijanje akni nakon menopauze
Nažalost, menopauza ne znači i kraj prištićima. Neke žene dobivaju akne tijekom života, dok druge dobivaju akne kada razina estrogena padne nakon menopauze. Isprobajte nježne proizvode, a ako ne djeluju, obratite se svom dermatologu za rješenje na recept.
Gubitak i stanjivanje kose
Estrogen potiče rast, gustoću i punoću kose. Tijekom menopauze žene mogu primijetiti da im se kosa prorjeđuje i više opada. Ako vam je vlasište suho, koristite nježne, hidratantne šampone i rjeđe perite kosu. Međutim, ako vam je vlasište masno, bilo bi dobro da kosu perete češće. To se razlikuje od osobe do osobe.
Starije odrasle osobe imaju i veću vjerojatnost da će doživjeti androgenu alopeciju, a koja se često naziva muška ili ženska ćelavost. Ako primijetite bilo koji od ovih znakova, javite se dermatologu: izrazite ćelave mrlje u obliku kruga na tjemenu, gubitak kose koji se javlja uz svrbež, peckanje ili bol, izbočine poput prištića na liniji kose, osip.
Tri faze menopauze: ako je prirodno, ne mora biti i lako
Menopauza je prirodni dio starenja, upoznajte njezine faze te se nemojte ustručavati tražiti savjet liječnika ako simptomi „podivljaju“.
SAZNAJTE VIŠEZaštita od sunca je obavezna
Krema za sunčanje naš je prijatelj tijekom cijele godine. Zaštita od sunca može spriječiti znakove starenja i rak kože. Koristite kremu za sunčanje širokog spektra SPF 30 ili više.
Pazite na sebe
Hranite se zdravo, redovito vježbajte, ne pušite i redovito kontrolirajte vaše zdravlje.
Stručni savjet možete potražiti u Centru za dermatologiju Specijalne bolnice „Sv. Katarina“.