Pojačano vam ispada kosa? Doznajte više o pravilnoj njezi i dodacima prehrani
Razlozi pojačanog ispadanja kose mogu biti različiti i pritom biti fiziološke prirode i bezazleni, dok u ponekim slučajevima mogu biti simptom ozbiljnijih medicinskih stanja. Gdje potražiti savjet i pomoć?
Otprilike 50% ljudi tijekom života iskusi neki oblik prekomjernog ispadanja ili gubitka kose što se naziva alopecija. Iako gubitak kose nije ozbiljan problem za opće zdravlje, može biti razlog zabrinutosti, dovodeći do smanjenja samopouzdanja i narušavanja kvalitete života.
Znaci nezdrave kose
Diljem svijeta zdrava i bujna kosa simbolizira ljepotu i dobro zdravlje te je ukras svakog pojedinca neovisno o spolu. Razlozi pojačanog ispadanja kose mogu biti različiti i pritom biti fiziološke prirode i bezazleni, dok u ponekim slučajevima mogu biti simptom ozbiljnijih medicinskih stanja.
Zdravlje kose određeno je mnoštvom čimbenika, kao što su dob, genetika, razina hormona, medicinska stanja, prehrana, stres i upotreba različitih tretmana za kosu.
Zamjetan gubitak ili stanjivanje kose, nedostatan i usporen rast, suhoća, slabost i lomljivost, predstavljaju znakove nezdrave kose. Kod pojačanog ispadanja kose u razgovoru s ljekarnikom ili dermatologom potrebno je utvrditi temeljni uzrok (ili uzroke) ispadanja kose.
Zdravlje kose ovisi o prehrani
Iako čimbenici poput dobi, genetike, hormona ili upotrebe lijekova mogu utjecati na vašu kosu, prehrana je ključna za zdravlje kose tijekom cijelog života. Osobito važnu ulogu igraju vitamini B skupine, vitamini C i D te željezo i cink.
Niskokalorične dijete sa smanjenim udjelom zdravih masnoća, poput određenih dijeta za mršavljenje ili pak strogi veganski način prehrane može dovesti do pojačanog ispadanja i oštećenja kose.
Poboljšanje prehrane i načina života, bilo kroz unos hrane bogate potrebnim nutrijentima ili dodacima prehrani može poboljšati zdravlje kose i smanjiti ispadanje. Zdravu kosu će nam osigurati dovoljan unos:
- proteina,
- omega-3 nezasićenih masnih kiselina,
- vitamina iz skupine B,
- vitamina D,
- minerala cinka, željeza i bakra.
Dodaci prehrani za kosu
Na ljekarničkom tržištu su dostupni različiti dodaci prehrani za zdravlje kose koji sadrže različite kombinacije vitamina, minerala i aminokiselina.
Od vitamina B skupine u sastavu tih proizvoda obično se dodaju vitamin B3 (niacinamid), B5 (pantotenska kiselina), B6 (piridoksin) i B7 (biotin). Biotin se čak naziva i „vitaminom za rast kose“ ili vitamin H. Dio je keratina koji izgrađuje kosu, usporava gubitak kose i sprječava lomljenje noktiju.
Niacinamid i pantotenska kiselina također su jako često aktivne komponente šampona, losiona i ampula koji se koriste kod prekomjernog ispadanja kose kao dopunska njega.
Pantenol (dekspantenol ili provitamin B5) doprinosi hidrataciji kože i kose. Pomaže obnoviti zaštitni sloj te vratiti gipkost i glatkoću. On potiče proliferaciju dermalnih fibroblasta i ubrzava staničnu obnovu te tako može pomoći u obnavljanju oštećene kose i smanjenju ispucanih vrhova.
Osim adekvatnog unosa minerala cinka, bakra i selena, kod pojačanog ispadanja kose treba obratiti pažnju i na unos željeza. Jedna studija iz 2013. godine povezala je deficit željeza (anemiju) i pojačano ispadanje kose te pokazala da su žene s gubitkom kose imale značajno niže razine željeza od žena koje nisu patile od gubitka kose.
Što treba znati o lijeku za alopeciju
Osim korištenja dodataka prehrani, najbolji rezultati kod prekomjernog ispadanja kose postići će se lokalnom upotrebom preparata za vanjsku primjenu poput specijalnih formulacija šampona, losiona ili ampula. Oni mogu sadržavati lijek (minoksidil), vitamine ili biljne ekstrakte bogate bioaktivnim tvarima.
Minoksidil je lijek za liječenje alopecije dostupan u obliku losiona u koncentraciji od 2% ili 5%. Djeluje kao vazodilatator pojačavajući prokrvavljenost vlasišta. S prestankom primjene obično prestaje i njegov terapijski učinak.
Nuspojave tijekom primjene, kao što su suhoća vlasišta, crvenilo i iritacija kože se obično pripisuju jednom sastojku (propilen glikol) u formulaciji proizvoda. Upravo su njegove nuspojave razlog prestanka korištenja ove konvencionalne terapije.
Šamponi, serumi i ampule
Pored dodatka prehrani, odgovarajući šampon je prvo o čemu ćemo razmisliti kod pojačanog ispadanja kose. Kod ovog proizvoda funkcija čišćenja nije jedini kozmetički zahtjev; suvremeni šamponi u ovom slučaju sadržavaju široku paletu sastojaka kao što su kosurfaktanti, vitamini i provitamini, proteinski derivati, biljni ekstrakti i drugi aktivni sastojci.
Mnoge ljekovite biljke i prirodni spojevi pokazali su potencijal u smanjenju gubitka kose, zahvaljujući svojim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima te sposobnosti poboljšanja lokalnog metabolizma kada se primjenjuju izvana.
Prema postojećoj literaturi, biljni ekstrakti i pripravci dobiveni iz biljaka, kao što su:
- kopriva (Urtica dioica),
- hmelj (Humulus lupulus),
- sabal palma (Serenoa repens),
- vinova loza (Vitis vinifera),
- afrička šljiva (Pygeum africanum),
- bundeva (Cucurbita pepo) itd.,
- kao i određeni pojedinačni biljni spojevi, mikronutrijenti, pčelinji proizvodi i keratin,
mogu biti učinkoviti u izravnom ili neizravnom smanjenju gubitka kose. Istraživanja pokazuju da su ljekovite biljke i različiti prirodni spojevi zaista obećavajući u poticanju rasta kose i sprječavanju alopecije.
Biljke s ljekovitim djelovanjem na kosu
Šamponi, losioni i ampule su bogati biljkama koje se tradicionalno koriste kod prekomjernog ispadanja kose te u njihovom sastavu najčešće nalazimo ekstrakte koprive, čička, ružmarina, zelenog čaja, piskavice i češnjaka.
Eterično ulje ružmarina poznato je po umirujućem svojstvu, ali i antimikrobnom djelovanju. Primijenjen lokalno, u obliku šampona ili losiona, stimulira mikrocirkulaciju vlasišta i osigurava bolji protok hranjivih tvari.
Ekstrakt sjemenki piskavice se tradicionalno primjenjuje u ayurvedskoj i kineskoj kozmetici. Doprinosi prokrvljenosti i nutritivnom obogaćenju vlasišta što je ključno pri poticanju rasta, čime se postižu i bolja gustoća te volumen kose.
Ekstrakt koprive potiče cirkulaciju vlasišta, a dugoročno i buđenje folikula te rast nove kose. Umanjuje i učinak muških spolnih hormona koji sudjeluju u procesu ispadanja kose.
U šamponima protiv ispadanja kose često se dodaje češnjak. Jedan je od najbolje istraženih i najprodavanijih biljnih lijekova korišten za liječenje raznih zdravstvenih problema. Češnjak je nadaleko poznat po svojim biološkim svojstvima te ima važnu ulogu kao antioksidans. Osim kod ispadanja kose, lokalna primjena ekstrakta češnjaka potencijalno može biti učinkovita kod psorijaze, zacjeljivanja rana,virusnih i gljivičnih infekcija, starenja kože i anti-ageinga.
Što se još dodaje preparatima za njegu kose?
Osim biljaka koje su nam tradicionalno poznate kod ovih tegoba, kozmetologija sve više istražuje i neke nove biljne vrste tako da novije generacije proizvoda sadrže ekstrakte švicarskog pelina, ariša, sladića i kave.
Alopecija areata: gubitak kose za kojeg ne postoji lijek
Iako alopecija areata ne ugrožava život, svakako izaziva stres i emocionalnu patnju. Stoga se o ovom poremećaju treba prvenstveno...
SAZNAJTE VIŠEKofein je bioaktivni spoj izoliran iz kave. Istraživanja pokazuju da se kod muškaraca s androgenom alopecijom lokalna primjena kofeina može smatrati učinkovitijom od lokalne primjene 5% otopine minoksidila. Kod ispitanica šampon s kofeinom značajno sprječava gubitak kose.
Ampule koje se utrljavaju u vlasište kao djelatne tvari mogu, među ostalim, sadržavati kofein i amineksil.
Amineksil je zaštićeni trgovački naziv spoja kopeksil koji je jako sličan minoksidilu te isto tako djeluje kao vazodilator, osiguravajući bolju prokrvavljenost, no nema nuspojave kao minoksidil. On također stimulira keratinska vlakna te tako zaustavlja gubitak kose.
Primijetite li pojačano ispadanje kose ili izostanak rasta, ljekarnik vam može nakon savjetovanja preporučiti dodatke prehrani i dermokozmetiku ili vas, s obzirom na procjenu o ozbiljnosti tegoba, uputiti dermatologu.