Doznajte više o cjepivima izvan Programa obveznog cijepljenja djece
O cjepivima iz Programa obveznog cijepljenja djece svaki roditelj je uglavnom dobro informiran. Međutim, postoje i cjepiva koja nisu obavezna, a koja bi vam pedijatar mogao preporučiti, posebice u određenim okolnostima
Cijepljenje spada u najveće uspjehe medicine, jedna je od najučinkovitijih preventivnih mjera kojom se štiti pojedinca i kolektiv od bolesti te spašavaju životi. Cijepljenjem se smanjila pojavnost bolesti protiv kojih se cijepi. Bolesti koje su prije uzrokovale česte epidemije, a nerijetko i teške komplikacije i smrt, sada se rijetko susreću zahvaljujući uvođenju cijepljenja.
Cijepljenje za dobrobit čovječanstva: zašto je korisno i kako spašava živote?
Stoga upravo toj temi nerijetko posvećujemo prostor na našim stranicama, pa ćemo se i ovom prilikom podsjetiti na prvi specijal o cijepljenju kojeg smo objavili u 212. broju časopisa ADIVA Plus. U njemu su stručnjaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo predstavili osnovna cjepiva iz Programa obveznog cijepljenja djece.
Važnost održavanja visokih cjepnih obuhvata
Pritom su naglasili i važnost održavanja visokih cjepnih obuhvata kontinuiranim procjepljivanjem neimune populacije (osobe koje nemaju otpornost na određenu bolest) dokle god su uzročnici bolesti prisutni u okolišu i populaciji ili postoji mogućnost unosa uzročnika bolesti.
U današnje vrijeme, kada osoba u jednom danu može otputovati na drugi kraj svijeta te se izložiti nekim „davno zaboravljenim“ bolestima, to je iznimno važno. Nažalost, HZJZ upozorava i na kontinuirani pad cjepnih obuhvata na što je upozorio i u izvješću o zaraznim bolestima u Hrvatskoj za 2017. godinu.
Program obveznog cijepljenja djece
Program obveznog cijepljenja djece u našoj zemlji obuhvaća cijepljenja protiv:
- tuberkuloze (BCG),
- difterije,
- tetanusa i hripavca (pertusisa) (DI-TE-PER),
- dječje paralize (poliomijelitis),
- invazivnih sojeva Streptokoka pneumonije i Hemofiusa influence,
- ospica,
- zaušnjaka (mumpsa, parotitisa) i rubeole (MO-PA-RU) te
- hepatitisa B.
Protiv nekih bolesti cijepi se više navrata kako bi se postigao potreban imunosni odgovor.
Djeca se cijepe u onoj dobi, ističe HZJZ, u kojoj su najranjivija za određene bolesti, odnosno u dobi u kojoj su te bolesti obično češće i u pravilu praćene težom kliničkom slikom i komplikacijama, od kojih neke potencijalno i smrtnim ishodom.
Cjepiva koja nisu u programu obveznog cijepljenja
Program predstavlja dio primarne zdravstvene zaštite djece koji se financira sredstvima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Prema njemu se, u određenim bolestima i stanjima, osiguravaju cjepiva protiv gripe, vodenih kozica, rota virusne infekcije i meningokoka.
Osim navedenih, u Hrvatskoj su registrirana i druga cjepiva koja nisu u programu obveznog cijepljenja, a predstavljaju važan dio zaštite djece od zaraznih bolesti. To su cjepiva koja nisu obvezna, ali se preporučuju u dječjoj dobi.
Neobavezno cijepljenje: zašto bismo se trebali zaštititi od pneumokoka?
Streptococcus pneumoniae (pneumokok) je gram-pozitivna okrugla bakterija obavijena polisaharidnom kapsulom. Na temelju kapsule pneumokoki su razvrstani u više od...
SAZNAJTE VIŠEU ovom specijalu kojeg je pripremio cijenjeni pedijatar, prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, predstavit ćemo cjepiva protiv:
- krpeljnog meningoencefalitisa,
- gripe,
- invazivnih sojeva pneumokoka,
- rota virusnih infekcija,
- vodenih kozica i
- hepatitisa A.
Jednom tjedno posjetite ADIVA.hr gdje ćemo objavljivati osnovne informacije o ovim cjepivima.