ADIVA Plus sadržaj - 13. kolovoza 2024.
AUTOR ČLANKA - Gordana Bach, dipl. sanit. ing., Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, ADIVA Plus sadržaj

Prevencija bolesti koje se prenose vodom: pravila održavanja bazena

Ako ste među onim sretnicima koji se po ovim vrućinama mogu okupati u vlastitom bazenu ili je bazen dio vašeg objekta za iznajmljivanje, svakako morate znati kako ga održavati i čistiti

bazeni-voda-odrzavanje-kloriranje

Visoke temperature proteklih dana navode nas da potražimo osvježenje u bazenima, odnosno u svim oblicima voda za rekreaciju, a uz to je plivanje kao fizička aktivnost jedna od najzdravijih.

Boravak u bazenskoj vodi nosi sa sobom značajne zdravstvene rizike. Stoga voda u bazenima mora biti zdravstveno ispravna i sigurna za kupanje.

Osnovna pravila godišnjeg održavanja

Jednom godišnje temeljito očistite bazen:

  • ispustite vodu (u kanal ili na vlastito zemljište) te uklonite sve alge i nakupine kamenca,

Uživajte s oprezom: 17 preporuka stručnjaka za sigurno kupanje

  • filter uređaj očistite sukladno uputama proizvođača,
  • rubove bazena dobro mehanički očistite ako se je stvorio masni sloj, a čiji uzrok može biti okruženje bazena,
  • napunite bazen vodom, odredite pH vrijednost i dezinficirajte vodu.

Dezinfekcija vode

Dezinfekcija vode može se uspješno izvoditi i uređajima za dezinfekciju bazenskih voda (UV lampe, ionizatori, ozonski generatori i sl.), iako su uz njih i dalje potrebna kemijska sredstva u znatno manjim količinama (klor – najučinkovitiji, klor dioksid, brom, aktivni kisik).

Prije same upotrebe bilo kakvih kemikalija, obavite ispitivanje vode u bazenu. Prvi korak do kemijske ravnoteže vode je razumijevanje što je u vodi, čega nema i što treba dodati.

Voda kojom se pune bazeni za kupanje, sa sanitarno higijenskog aspekta mora odgovarati vodi za ljudsku potrošnju. Ako je ikako moguće, koristite vodu iz javnog vodoopskrbnog sustava. Nije rijetkost da ljudi koriste vodu iz rijeka, jezera ili transportiranu u cisternama, koja nije tretirana, pa zahtijeva stručnu i opreznu pripremu – dezinfekciju.

Dezinfekcija vode je proces tijekom kojeg se patogeni mikroorganizmi uklanjaju ili inaktiviraju djelovanjem odgovarajućih kemikalija, tako da više ne predstavljaju značajniji rizik po zdravlje kupača.

Za pravilno doziranje sredstava za održavanje i kloriranje bazena potrebno je znati koliko će kubika vode stati u bazen. Pritom treba biti jako oprezan zbog stvaranja mnogobrojnih nusprodukata (trihalometani – THM).

Usprkos stvaranju nusprodukata dezinfekcije vode, zdravstveni rizik ovih nusprodukata manji je u usporedbi s rizikom koji bi nastao neadekvatnom dezinfekcijom bazenske vode.

Redovito kontrolirajte vodu

Bilo da se radi o bazenima u privatne ili u javne svrhe, kakvoću vode za kupanje potrebno je redovito kontrolirati, ne samo zbog zdravstvenih, nego i estetskih i tehničkih razloga. Preventivne kontrole sprječavaju moguć nepotreban utjecaj na zdravlje te osiguravaju dugotrajan rad bazena.

utjecaj klorirane bazenske vode na kozu

Rizici kupanja u kloriranim bazenima i kako se zaštititi

Klor se godinama koristi s ciljem dezinfekcije vode u bazenima, no dermatolozi posebno upozoravaju na kožne tegobe izazvane kloriranom...

SAZNAJTE VIŠE

Uredni rezultati analiza dokaz su sustavnog nadzora i ispravnog vođenja procesa održavanja bazena. Isto je posebno važno ako su korisnici osjetljivije skupine, poput djece (koja i progutaju bazensku vodu) ili osoba sa kroničnim kožnim, plućnim ili drugim bolestima, koje tada imaju veću mogućnost razvoja simptoma uzrokovanih ili potaknutih neispravnim pokazateljima u bazenskoj vodi.

Zdravstveno ispravna voda za kupanje jedan je od prioriteta u sprečavanju bolesti koje se prenose vodom.

Izvor: NZJZ „Dr. Andrija Štampar“

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button