Biljni preparati kao samopomoć u borbi protiv simptoma menopauze
Primjena biljnih preparata s fitoestrogenima može pomoći pri ublažavanju valunga i drugih simptoma menopauze. Brojne kliničke studije dokazuju djelotvornost fitoestrogena
Menopauza je prirodan životni proces koji donosi promjene u tijelu žene. Prestanak menstruacijskih krvarenja označuje završetak reprodukcijskog ciklusa žene.
Simptomi su izraz tjelesne prilagodbe na odsutnost estrogena. Valunzi, karakterizirani iznenadnim osjećajem vrućine, znojenjem i crvenilom kože, često su jedan od najizraženijih simptoma menopauze. Osim valunga, tu su i vaginalne promjene, česte infekcije, psihičke tegobe, gubitak elastičnosti kože, osteoporoza, promjene na zubima…
Menopauza ne mora biti kraj! Pripremite se za najbolje razdoblje u životu
Mnoge žene traže načine kako ublažiti ove tegobe, a jedna od mogućnosti je korištenje biljnih preparata.
Fitoestrogeni: vjerni saveznici žena
Biljni preparati koji sadrže fitoestrogene često se koriste za ublažavanje simptoma menopauze. Fitoestrogeni su tvari biljnog podrijetla koje imaju sličnost sa ženskim spolnim hormonima estrogenima. Oni mogu djelovati na estrogenske receptore u tijelu, pružajući blago hormonalno djelovanje.
Primjena biljnih preparata s fitoestrogenima može pomoći pri ublažavanju valunga i drugih simptoma menopauze. Brojne kliničke studije dokazuju djelotvornost fitoestrogena.
Biljke koje sadrže fitoestrogene
Neke od biljaka koje sadrže fitoestrogene su:
- cimicifuga (Cimicifuga racemosa),
- soja (Glycine max),
- crvena djetelina (Trifolium pratense),
- hmelj (Humulus lupulus),
- lan (Linum usitatissimum),
- konopljika (Vitex agnus- castus L).
Biljni preparati koji se nalaze u ljekarnama mogu pronaći u obliku čaja, tinktura ili sirupa, a pacijentice mogu odabrati oblik koji im najviše odgovara.
Što treba znati o biljnim preparatima?
Važno je naglasiti da individualni odgovor na biljne preparate može varirati. Istraživanja su pokazala da poboljšanje obično dolazi nakon četiri tjedna kontinuirane primjene.
Također, pravilna doza i trajanje samoliječenja trebaju se dogovoriti s ljekarnikom ili liječnikom kako bi se osigurala sigurnost i učinkovitost.
Ljekovito bilje: Tko su travari 21. stoljeća i koja je njihova uloga
Travari, odnosno prvi liječnici, prvi farmaceuti, ljudi koji su generacijama čuvali znanja o ljekovitim i otrovnim biljkama te dozama...
SAZNAJTE VIŠEIpak, postoji nekoliko situacija u kojima se ne preporučuje samoliječenje biljnim preparatima. To uključuje:
- pacijentice s krvarenjem,
- jakom boli u donjem dijelu trbuha ili
- pacijentice koje koriste određene lijekove poput varfarina.
U takvim slučajevima, važno je konzultirati se s liječnikom ili ljekarnikom prije korištenja biljnih preparata.